Podle stahovacího serveru" www.download.com jsou české antiviry na špici stahovaných programů. A to nejen mezi antiviry - na špici se drží skrz celým portfoliem produktů. Podle odhadů se antivir avast nachází na necelých 150 milionech počítačů, AVG je na tom s počtem instalací podobně.
Zakladatelé českých antivirových firem to ale rozhodně neměli jednoduché. Pan Baudyš, zakladatel firmy Alwil (dnes Avast), dokonce jeden čas zvažoval, že svou firmu díky obrovské konkurenci bude muset zavřít. Oba české výrobce spojuje kromě velkého úspěchu i fakt, že nabízí své antiviry v "základní verzi" pro domácí a nekomerční použití zdarma. Základní verzí v tomto případě máme na mysli pouze základní ochranu počítače, antiviry zdarma tedy rozhodně nejsou vybaveny všemi vychytávkami, jako placené programy.
Podle odhadů poradenské agentury Gartner je každý pátý počítač na světě chráněn českým antivirem - antiviry AVG a Avast chrání přes 254 milionů počítačů. Pokud bychom do portfolia českých výrobců ovšem zahrnuli dnes slovenský Eset (vznikal ještě v dobách "společného státu"), přidali bychom k celkovému počtu dalších zhruba 130 milionů chráněných počítačů.
K výčtu českých producentů bezpečnostních programů ještě musíme přidat brněnský TrustPort (počet instalací světově není ale znám) a od letošního jara přibude i další "nováček" - brněnský Zoner Software přijde s windowsí verzí poměrně úspěšného produktu Zoner Antivirus, který ovšem doposud fungoval pouze v linuxích distribucích.
Zajímavým faktem je, že většina z firem jmenovaných v tomto článku je z Brna - AVG, Zoner a TrustPort.