Bezpečnostní rady pro nakupující na internetu
28.12.2012
Češi nakupují na internetu stále více, ale někdy zapomínají na základní pravidla, jak si zachovat maximum bezpečí. Velice výstižné rady popisuje Pavel Krčma, šéf AVG VirusLab a odborník na internetovou bezpečnost:
- Existuje množství serverů, které nabízejí na internetu věci k prodeji. Existují také různé srovnávače a diskuze, kde se dozvíte, jak jsou jednotlivé servery spolehlivé, popř. jaké nepříjemnosti na vás mohou čekat. Také dejte na rady rodiny a známých.
- Až si vyberete důvěryhodný server, můžete začít nakupovat. Servery, které vyžadují podivné informace, posílají příliš lákavé nabídky emailem (a to i přesto, že jste tam nikdy nic nekoupili, a ani se nezaregistrovali), jsou většinou nedůvěryhodné. Na takovéto odkazy a nabídky nikdy neklikejte, a už vůbec nezadávejte osobní údaje a číslo platební karty.
- Mějte nainstalovaný a stále aktualizovaný antivirový program a také operační systém a další důležité programy jako např. Adobe Reader. Pokud totiž takový program vyžaduje vaši aktualizaci zrovna ve chvíli, kdy si chcete přečíst reklamační podmínky na zboží, může být něco v nepořádku – nabízená aktualizace může být jen trikem kyberzločinců, jak se dostat do uživatelova počítače.
- Je také dobré si vytvořit jednu extra emailovou adresu pro registrace do různých eshopů. Pokud by došlo k jejímu zneužití, kyberzločinec se nedostane ke kontaktům vaší rodiny a přátel. Koho navíc obtěžují každodenní speciální nabídky od jednotlivých obchodů, nebude se jimi muset probírat na svém pracovním nebo soukromém emailu.
- Některé nákupní servery sbírají informace o svých uživatelích a následně vytvořené databáze prodávají dál. Mnohdy proto vyžadují v registračním formuláři i nadbytečné údaje, např. datum narození. Sledujte proto, kdo a proč sbírá vaše údaje. K tomu slouží aktivní prvek k ochraně online soukromí AVG Do Not Track, který nabízí uživateli možnost toto sledování kontrolovat a regulovat podle vlastní vůle.
- Pro platby na internetu si můžete vytvořit zvláštní účet, na nějž budete ukládat jen nezbytně nutné množství peněz. V případě, že plánujete větší online nákup (např. poukazu na dovolenou), odpovídající částku na něj převedete jen tehdy, když je třeba. Je také možné si na internetu zařídit tzv. virtuální kartu. Jde o kartu, již nemáte fyzicky k dispozici, máte pouze přístupové údaje, které pro platbu na internetu potřebujete (číslo karty, platnost a bezpečnostní trojčíslí z druhé strany). Navíc je možné si na kartě (jak virtuální, tak reálné) zavést finanční limit pro platby online.
Zdroj a více informací naleznete zde: Tisková zpráva AVG