V podstatě všechny dnešní běžné domácí WiFi routery mají integrovanou funkci WPS (WiFi Protected Setup), která umožňuje velice jednoduché připojení bezdrátových zařízení do domácí sítě. Takže namísto pachtění se ve webovém rozhraní WiFi routerů, nastavování DHCP nebo zabezpečení funkce WPS umožní nastavení sítě i Pepovi Joudovi z Hornej Dolnej v podstatě bez jakýchkoliv znalostí. Pokud na vašem domácím WiFi routeru najdete tlačítko např. se symbolem šroubováku nebo s nápisem WPS, pak váš router touhle mocnou funkcí disponuje a může být celkem jednoduše zkompromitován.
Jak WPS funguje? Odpověď je banální - velice jednoduše :)) Pokud stisknete ono zmíněné magické tlačítko, router se přepne do režimu, kdy začne odposlouchávat svoje okolí a pokud zachytí signál například od vašeho notebooku či telefonu s WiFi, umožní tomuto zařízení přístup do sítě bez jakékoliv autorizace. Nikde nemusíte zadávat heslo, nikde nic nenastavujete. A v tom je kámen úrazu. Pokud máte například chytrého a zvídavého souseda, může se soused klidně bavit tím, že jeho počítač zkoumá svoje bezdrátové okolí a zjišťuje, jestli někde v paneláku náhodou není nějaký WiFi router, který zrovna přijímá WPS žádosti o autorizaci. No a pokud se zrovna trefí, váš router ho autorizuje a bez jakýchkoliv cavyků souseda pustí do vaší vnitřní sítě. Soused pak nejen může využívat vaši internetovou přípojku, ale uvidí také všechny vaše domácí počítače jako na dlani.
Protože WPS má svoje mouchy, na což chytří výrobci samozřejmě bleskem přišli, vymysleli alespoň nějaké bezpečnostní mechanismy WPS ochraňující. Mezi základní ochranu patří PIN, tedy osmimístné číslo, které musíte v počítači zadat v okamžiku, kdy WiFi router začne provádět WPS ověření. PIN je většinou na štítku nalepeném zespodu na WiFi routeru. Ochrana osmimístným PINem je sice dobrý počin, ale stejně jako lze prolomit během chvíle heslo do Windows XP, lze celkem jednoduše prolomit i tento PIN.
Nebudeme zde do detailu rozebírat techniky možných útoků a rovnou prozradíme, že v případě číselných PINů je nejvhodnější metodou tzv. Brute Force útok - tedy volně přeloženo "útok brutální silou", který spočívá v tom, že se PIN prostě "uhádne". Útočník tedy posílá jednotlivé kombinace až do doby, než se do PINu trefí. Zatímco osmimístné číslo poskytuje celkem 100 milionů kombinací, je bohužel PIN rozdělen na dvě poloviny, což počet kombinací nutných k prolomení PINu snižuje. Navíc router odesílá i informaci o tom, jestli je některá "polovina PINu" správná, nebo ne a aby to nebylo vše, je poslední osmá číslice pouze kontrolní součet a do samotného PINu se tedy nepočítá. Pokud teď začnete počítat možné kombinace, zjistíte, že z původních 100 milionů kombinací zbývá pouhých 11 tisíc kombinací. A to se už dá zvládnout celkem rychle :))
Pokud se ptáte, jestli existuje nějaká ochrana, pak vězte, že nejjednodušší je funkci WPS prostě a jednoduše vypnout. Stačí otevřít webové konfigurační rozhraní routeru a zde WPS zakázat. Bohužel a v některých případech tuhle fintu nepoužijete - existují modely, ve kterých WPS vypnout nelze a tak router neustále poslouchá šum ve svém okolí...