Výzkum společnosti Kaspersky Lab: 23% uživatelů pracuje se starými nebo zastaralé webové prohlížeče, vytváří obrovské mezery v zabezpečení online
Výzkum ukazuje, že když je vydána nová verze prohlížeče, tak to trvá déle než jeden měsíc pro většinu uživatelů, aby provedli upgrade.
Webové prohlížeče patří mezi nejpoužívanější počítačový software, instalované téměř na každém počítači. Většina současných kybernetických útoků pochází z webu využitím zranitelnosti v aplikacích webového prohlížeče, nebo díky zastaralým plug-inům v prohlížeči. Proto je nesmírně důležité, aby spotřebitelé aktualizovali prohlížeče, které jsou s nejnovějšími bezpečnostními opravami a novými ochrannými prvky. Použitím anonymních dat shromážděných z cloud-based Kaspersky Security Network, Kaspersky Lab mohla analyzovat využití webových prohlížeče svých milionů zákazníků po celém světě, a zjistil některé znepokojivé objevy.
Hlavní zjištění:
23% uživatelů pracuje s neaktuálním webovým prohlížečem a vytváří si tím mezery v zabezpečení: 14,5% mají předchozí verzi, ale 8,5% stále používá zastaralou verzi.
77% zákazníků společnosti Kaspersky Lab používá prohlížeče s aktuální verzí (nejnovější stabilní nebo beta verze).
Když je vydána nová verze prohlížeče, tak trvá déle než jeden měsíc pro většinu uživatelů, aby si provedli upgrade. Kyberzločinci mohou zneužít známé chyby prohlížečů během několika hodin.
Další zjištění:
Internet Explorer je nejpopulárnější prohlížeč (37,8% uživatelů), těsně následován Google Chrome (36,5%). Firefox je na třetím místě s 19,5%.
Podíl uživatelů s nejnovější nainstalovanou verzí (srpen 2012): Internet Explorer - 80,2%; Chrome - 79,2%; Opera - 78,1%; Firefox - 66,1%.
Přechodná období (čas potřebný pro většinu uživatelů přejít na nejnovější verzi): Chrome - 32 dnů, Opera - 30 dnů, Doplňky - 27 dnů.
Další důležitý objev průzkumu je, které konkrétní verze prohlížečů jsou nejčastěji používány Kaspersky Lab zákazníky. Jak je uvedeno v našich hlavních zjištěních výše, naše statistiky ukazují, že u 23% uživatelů není nainstalována nejnovější verze prohlížeče. Z těchto 23%, téměř dvě třetiny (14,5%) mají předchozí verzi prohlížeče, a zbývající 8,5% používat zastaralé verze. To znamená, že téměř 1 z každých 10 uživatelů internetu používá žalostně zastaralý webový prohlížeč pro kontrolu bankovních účtů a dalších osobních informací.
Nejpozoruhodnější příklady zastaralých prohlížečů je Internet Explorer 6 a 7, s kombinovaným podílem 3,9%, což představuje stovky tisíc uživatelů po celém světě.
Co to znamená?
Tento průzkum spotřebitelské aktivity jasně ukazuje, že zatímco většina uživatelů internetu si pilně aktualizují své webové prohlížeče včas, stále existují desítky milionů uživatelů, kteří vystavují sebe riziku tím, že aktualizace těchto zásadních aplikací nedělají nebo s velkým zpožděním.
Zatímco tato zpráva se primárně skládá z údajů o spotřebitelských uživatelích, podniky by také měly věnovat zvláštní pozornost výsledkům tohoto výzkumu, protože spotřebitelé mají obvykle větší volnost při aktualizaci nainstalovaného softwaru, jako je prohlížeč.