Chytré telefony a tablety jsou k útokům kyberlumpů náchylnější - jejich zabezpečení je slabší než u klasických počítačů a jsou masově rozšířené. To z nich dělá ideální terče útoků.
Obavy uživatelů z útoků a zcizeních osobních dat neustále rostou, ale naštěstí média občas udělají něco užitečného a varují uživatele před některými útoky. Přesto však podle průzkumu společnosti Intel má v tabletu či smartphonu antivir jen zhruba 40% českých uživatelů. Oproti tomu je zabezpečení stolních počítačů a notebooku podstatně lepší - antivir má přes 90% zařízení.
Nebezpečí v mobilu či tabletu číhá stejně, jako u klasického počítače. Mnoho uživatelů tablet používá místo počítače na běžné denní operace, takže se v tabletu vyskytují citlivé údaje, PINy a hesla k bankovním účtům a podobně. To vše kyberlumpy pochopitelně zajímá, navíc podle průzkumu mnoha uživatelům nedochází, že mobilní platformy jsou na útoky stejně nebo více náchylné, jako klasické počítače - 36% uživatelů si myslí, že ohrozitelnější je klasický počítač a oproti tomu jen 25% lidí považuje za zranitelnější chytré telefony a jen 14% tablety.
Chytré telefony a tablety je tedy určitě vhodné chránit a pořídit si antivir. K dispozici je několik česky mluvících produktů, přičemž základní ochranu lze pořídit zdarma. Prémiové funkce pak lze v antiviru "odemknout" po zadání zakoupené licence. Mezi nejspolehlivějšími antiviry můžeme zmínit například produkty Eset Mobile Security pro Android nebo AVG Antivirus PRO pro mobily.