Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

AI v oblasti kyberbezpečnosti: Příležitost i hrozba

Sdílej na Facebooku
27.5.2024

Generativní umělá inteligence se stále častěji stává plnohodnotným pracovním nástrojem. Dvě třetiny podniků v loňském roce uvedly, že ji již začínají využívat, a pouhá 3 % ji zavést neplánují. Z toho vyplývají nové výzvy nejen pro šéfy informační bezpečnosti ve firmách, ale pro oblast kybernetické bezpečnosti jako takovou.

Z hlediska kybernetické bezpečnosti se umělá inteligence stala dvojsečnou zbraní. Na jedné straně dala kyberzločincům do ruky možnosti, které si donedávna jen málokdo dokázal vůbec představit. Na druhou stranu však má potenciál vyrovnat síly i vůči sílícím hrozbám – kybernetičtí obránci mohou využít AI k inteligentní automatizaci i v obranných strategiích.

Nové možnosti kyberzločinu
Umělá inteligence dává kyberzločincům do rukou zcela nové nástroje i schopnosti. Pravidla, která zaměstnanci i veřejnost používali k identifikaci podvodů, přestávají platit. Generativní umělá inteligence může výrazně zdokonalit cílené phishingové útoky, protože dokáže lépe formulovat zprávy bez pravopisných chyb nebo neohrabané gramatiky, jak je pro podvodné e-maily typické. Podaří-li se útočníkovi získat adresář oběti, může také převzít obsah e-mailu a použít jej k vygenerování e-mailů na míru, které odpovídají stylu a tématům konverzací napadeného uživatele s jednotlivými adresáty. Jistotu už dnes nepředstavuje ani telefonní nebo videohovor, zločinci začali využívat hlasové a video napodobeniny údajného odesílatele vygenerované umělou inteligencí a odpovědi generované konverzačními roboty. Snadno se tak může stát, že zaměstnanec pod dojmem, že mluví se svým nadřízeným, převede velkou finanční částku na účet útočníka.

Potenciální kybernetický útočník dnes už díky generativní umělé inteligenci nepotřebuje žádné programátorské dovednosti, k psaní malwaru může použít nástroje umělé inteligence s rozsáhlými jazy­ko­vý­mi modely. Umělá inteligence se také používá k rychlému napadení zranitelností softwaru, jakmile jsou veřejně známé. Útočníci mají šanci takové zranitelnosti zneužít rychleji, než mnozí zákazníci dokáží aplikovat záplaty nebo aktualizace od poskytovatele softwaru.

ai, chat gpt, počítač, obrazovka, klávesnice

Jak se za pomoci AI bránit?
Kybernetičtí zločinci málokdy uspějí hned při prvním útoku na cíl – a to ani s pomocí umělé inteligence, ale spoléhají na to, že jejich neúspěšné útoky zapadnou v množství výstrah, které dennodenně zaplavují bezpečnostní operační centrum podniku. Umělá inteligence pomáhá odhalit anomální aktivity, určit, za kterými anomáliemi stojí reálné útoky a v reálném čase zajistit odpovídající reakci. Umělá inteligence a strojové učení jsou založené na datech – a čím více dat mají k dispozici pro trénink a práci, tím jsou efektivnější. A ti, kdo provozují a chrání podnikové prostředí, mívají taková data k dispozici spíše než ti, kdo se snaží do sítě proniknout. Zatímco například u phishingu mají výhodu útočníci, v tomto případě jsou na vítězné straně obránci.

Podrobně zmapovat rozsáhlá digitální prostředí firem a organizací a najít v nich potenciální slabá místa je často velmi obtížné. Díky AI a narůstajícímu využití kyberbezpečnostní mesh architektury je možné proměnit tuto nevýhodu ve výhodu. Senzory propojené jednotnou architekturou umožňují provozovatelům a obráncům sítí v reálném čase generovat data, která dokáže stále výkonnější umělá inteligence a strojové učení v reálném čase vyhodnocovat.

Rizika využití AI v rámci firem
Jakkoli je AI z hlediska informační bezpečnosti přínosem, její využití na pracovišti přináší nové komplikace. Jedním z největších problémů je, že data obsažená v dotazech pro generativní umělou inteligenci se stávají součástí datové sady jazykového modelu, který daná AI využívá. Snadno se tak mohou například zveřejnit citlivé firemní informace. Mezi další časté problémy patří porušování autorských práv, odhalování informací umožňujících osobní identifikaci, ne­vě­do­mé užívání zkreslených nebo nevhodných dat a tzv. „halucinace“ umělé inteligence, jak se označuje uvěřitelně formulovaný, ale zcela chybný výstup. Při využívání generativní umělé inteligence je na místě opatrnost, bohužel zaměstnanci, kteří experimentují s tímto nástrojem v soukromí, si navykli využívat jej i na pracovišti a ne­do­mýš­lí důsledky. Generativní umělá inteligence se tak stala nejnovější formou stínového IT, se kterou se musí CISO a CIO vypořádat.

Inovace založené na umělé inteligenci se odehrávají v celém technologickém prostředí a je na podnicích, aby je využily. Mezi kybernetickými útočníky a obránci probíhají závody ve zbrojení, jak dopadnou, ukáže teprve budoucnost. Obránci ale už teď mají nástroje i potenciál k tomu stát se vítěznou stranou, je však třeba zvolit vhodné nástroje i strategii.

Zdroj: systemonline.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma