Další aktuality
15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

96 % českých studentů má smartphone, ale antivir v něm používá necelá polovina

Sdílej na Facebooku
30.10.2018

Chytrý telefon vlastní nebo používá 96 % tuzemských středoškoláků a vysokoškoláků, přitom ani ne polovina z nich používá některou z bezpečnostních aplikací určených k ochraně smartphonu. Vyplývá to z výzkumu společností Seznam.cz a ESET, který se zaměřil na chování českých studentů na internetu.

Vlastní smartphone má podle průzkumu 95 % studentů, další jedno procento má chytrý telefon k dispozici, ale přímo ho nevlastní. Pouhá čtyři procenta respondentů uvedla, že smartphone nemají.

Bezpečnostní aplikaci v mobilním telefonu používá pouze 39 % respondentů. Pro srovnání: loni ve stejném výzkumu deklarovalo zabezpečení mobilu 38 % studentů, v roce 2016 pak 40 %.

Tento trend ESET zaznamenal i v rámci jiných průzkumů

Celkově z nich vyplývají dvě skutečnosti. Lidé si myslí, že bezpečnostní software není potřeba, a proto aplikaci po čase buď odinstalují, nebo ji nenainstalují na nový telefon či zařízení. Druhým důvodem je stoupající neochota platit za bezpečnostní aplikaci, jakkoliv jsou v nabídce spolehlivé aplikace i zdarma.

Nízký podíl zabezpečených mobilních telefonů mezi českými uživateli je dlouhodobý problém. Na mobilní zařízení se přitom postupně přesouvá stále více aktivit spojených s využíváním internetu, takže také více přitahují zájem kybernetických zločinců.

ESET loni upozornil na rostoucí počty vyděračských ransomwarů zaměřených na mobilní zařízení s operačním systémem Android. Nechráněný smartphone je proti těmto škodlivým kampaním, které zašifrují telefon a žádají výkupné, prakticky bezmocný. Příkladem je i nedávno objevená aplikace QRecorder, která cílila i na české uživatele.

U studentů vedou veřejné nezabezpečené wi-fi

Studenti se nejčastěji připojují k internetu na chytrých telefonech přes otevřené wi-fi sítě. A to prostřednictvím všech, které jsou v okolí dostupné. To však nemusí nutně znamenat riziko, pokud uživatel tomu přizpůsobí své chování na internetu. Ideální variantou je například využití VPN nebo jiného typu šifrované komunikace.

Dvě třetiny respondentů průzkumu (66 %) připouští, že využívají vlastní datové tarify a pouhá tři procenta se k internetu přes mobil vůbec nepřipojují. Jestliže u mobilních telefonů studenti bezpečnostní aplikace příliš nepoužívají, jiná situace je u notebooků, které chrání bezpečnostním softwarem 89 % studentů, a stolních počítačů (84 %). Naopak u tabletů je situace se zabezpečením ještě horší než u smartphonů, chrání je pouze 39 % respondentů.

Průzkum prokázal, že stoupá význam mobilních telefonů při využívání ke studiu. Zatímco v roce 2016 smartphone ke studiu využívalo nejčastěji ze všech chytrých zařízení 10 % studentů, loni to bylo 14 % a letos 16 %. Přímo ve škole pak mobil ke studiu používá 80 % respondentů (od roku 2017 smartphony vedou před notebooky a PC), doma 55 % (zde zatím vede notebook, který k domácímu studiu používá 84 % středo a vysokoškoláků). Studijní materiály sdílejí studenti nejčastěji prostřednictvím Facebooku, činí tak 83 % dotazovaných.

Sešitům ještě zdaleka neodzvonilo

Tištěné materiály při studiu nadále hrají důležitou roli. Třetina studentů je má ve fyzické podobě, čtvrtina v elektronické a ostatní napůl v elektronické a papírové. Tento trend se za poslední tři roky nezměnil.

Elektronické studijní materiály si středoškoláci a vysokoškoláci zálohují většinou nepravidelně. Činí tak 51 % respondentů, zatímco pouze 26 % zálohuje pravidelně. Jejich podíl se od roku 2016 snížil o sedm procentních bodů. Nejčastějším způsobem zálohování je offline úložiště na externím harddisku, CD nebo USB disku.

Průzkumu, který probíhal v nástroji Seznam.cz Výzkumník formou online ankety od 4. do 12. září 2018, se zúčastnilo 166 studentů středních a vysokých škol, kteří jsou zároveň uživateli služeb společnosti Seznam.cz.

Jak spolu studenti komunikují mimo školu? Na prvním místě nacházíme chatovací aplikace jako Facebook Messenger a WhatsApp (využívá je 78 % dotázaných) a sociální sítě (72 %). Ze sociálních sítí mezi studenty jednoznačně vede Facebook, který využívá 92 % dotazovaných.

Následuje Instagram (61 %) a Twitter (30 %). Právě sociální sítě jsou pro studenty nejčastějším zdrojem informací (pro 90 %), hned vedle zpravodajských serverů (87 %).

Naopak výrazně pokulhává sledování televizních zpráv (49 %) a poslech rádií (49 %). Tištěné noviny čte pouze pětina studentů a časopisy 16 %.

 



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma