Další aktuality
1.11.2024
Chcete získat Sticky Password Premium zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

31.10.2024
Bookněte si podvod! Útočníci z Bazoše cílí na AirBnB a Booking
Finanční škody spojené s těmito podvody činí podle údajů policie více než 100 milionů korun...

30.10.2024
Přehled hrozeb pro Android: Útočníci v září lákali na falešné investice, využili jména firem OpenAI a IBM
Motivem drtivé většiny kybernetických útoků jsou peníze...

25.10.2024
NÚKIB upozorňuje na zneužívání identit Amazon, Microsoft a českých institucí
Útoky byly potvrzeny v několika partnerských zemích, včetně vyšších desítek případů v České republice...

23.10.2024
Objem DDoS útoků na české firmy dlouhodobě stagnuje. Intenzitě útoků kraluje Rusko
Nejvíce útoků bylo z Evropy, která kralovala i z pohledu intenzity...

21.10.2024
ESET: Největším rizikem pro počítače v Česku byl v září spyware Formbook
Spyware Formbook opět posílil a počet jeho detekcí v září vzrostl na 16 procent...

16.10.2024
Hrozby pro macOS: Investice i Spotify, útočníci šíří škodlivé kódy v napodobeninách populárních aplikací
Kybernetické útoky mají za cíl odcizit data a peníze, a to i ty virtuální...

15.10.2024
Malvertising se nám skrývá přímo na očích
Někdy se za reklamou skrývá víc než jen lákavá nabídka produktu...

9.10.2024
Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti
U každé páté firmy (24 %), která byla v roce 2023 zasažena ransomwarem, se kyberzločinci dostali do podnikových IT systémů prostřednictvím phishingových zpráv...

2.10.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích

Sdílej na Facebooku
17.7.2024

V Česku používá aktivně sociální sítě přes 8 milionů lidí (odhad společnosti Statista). Sdílíme svoje fotky a videa, lajkujeme příspěvky a komentujeme, posíláme soukromé zprávy, řešíme nákupy a mnoho dalšího.

Právě s tím, jak sítě používáme, se pojí jedno nejvýraznější riziko – s nadměrným sdílením. V horším případě může nadměrné sdílení vést k odcizení identity či hesel, v případě dětí také k šikaně. Obecně jste tak snadnější terč pro všechny, kteří nemají poctivé úmysly.

Chránit soukromí si musí každý uživatel sám
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné. Sociální sítě jsou na sdílení založené, dokonce se nás svými algoritmy snaží přimět sdílet více a více. Zároveň tvoří prostředí, které nadměrné sdílení normalizuje. To je riziko hlavně pro děti nebo uživatele v seniorském věku.

Snažte se proto mít kontrolu nad tím, jakou komunitu přátel a sledujících si online vytváříte. Jak na to? Nastavte si profily jako soukromé a pečlivě zvažujte, koho si mezi sledující přidáte. V případě dětí doporučujeme, aby všechny své online přátele znaly i z fyzického světa.

I přesto, že máte profily takto uzavřené, není rozumné sdílet všechno a se všemi. Platí, že co jednou nahrajete na internet, to už online zůstane. Proto raději nesdílejte:

1. Osobní údaje
Na internet nikdy nepatří osobní údaje, které vás identifikují. Typicky jde o adresu domů, do školy či zaměstnání a telefonní čísla. Nikdy také nesdílejte fotografie dokladů a dokumentů, i když jste na své úspěchy opravdu hrdí. Například na vysvědčení dětí je rodné číslo, na prvním řidičském průkazu také.

Opatrní buďte také při sdílení informací ze soukromí. Nějaké takové informace totiž polovina z nás používá při tvorbě hesla. Typicky jde o jméno mazlíčka, datum narození, oblíbenou knihu, barvu či destinaci. Z těchto údajů tvoří útočníci obrovské databáze, které následně používají k prolomení hesel. Některé dříve populární kvízy na Facebooku sloužily přesně k takovému sběru údajů.

2. Plány na dovolené a cestování
Jasně, že se na dovolenou těšíte a chcete se o své nadšení podělit s přáteli na internetu. Bohužel tím, ale také říkáte zlodějům, že nebudete doma. Je lepší být nekonkrétní. Například: "V létě pojedeme na Bali, už se moc těšíme." Fotky a zážitky raději sdílejte až po návratu domů.

3. Údaje o poloze v reálném čase
Ze stejného důvodu byste nikdy neměli sdílet informaci o tom, kde přesně se nacházíte. Dalším důvodem je také osobní bezpečnost. Sdílení polohy totiž usnadňuje stalking nebo šikanu. Je vhodnější říci: "Jsem v Praze." než "Jsem v Praze na Václaváku." Důležité je také vypnout geolokaci, pokud ji právě nepoužíváte k navigaci.

4. Nákupy luxusního zboží
Rozmyslete si také zveřejňování fotek drahých šperků nebo nového luxusního auta. Jednak to může zbytečně vyvolat závist a také můžete opět upozornit případné zloděje.

socialni-site-media-soukromi

5. Fotografie dětí
Možná patříte mezi rodiče, kteří rádi sdílejí fotografie svých dětí na internetu. Rozumíme tomu, děti jsou naší pýchou. Fenoménu, kdy rodiče sdílí informace o svých dětech, říkáme sharenting. Ten má řadu rizik.

Časem mohou informace sloužit k odcizení online identity nebo šikaně. Pokud sdílíte fotky, na kterých se děti koupou, může bohužel dojít i k tomu, že se tyto fotky dostanou k pedofilům.

Radíme proto o dětech sdílet naprosté minimum informací, například jen v soukromých konverzacích s rodinou. Pokud máte větší děti, ptejte se jich, zda to či ono sdílet smíte.

6. Pracovní nebo studijní problémy
Sociální sítě sledují i naši kolegové a spolužáci. Pokud tedy řešíte nějaký osobní problém v zaměstnání nebo při studii a potřebujete ventilovat vztek, raději si s někým promluvte v soukromí.

7. Finanční údaje
Podvodníci z vás často zkouší vylákat údaje z platební karet. Takto zneužít se dá i fotka, na kterém je karta rozmazaná nebo daleko od objektivu. Typicky tyto údaje požadují podvodníci při podvodech na online bazarech. Číslo karty a CVV kód nikdy nikomu neříkejte. Pokud ho po váš žádá, chce vás okrást. Detaily se dočtete v tomto článku.

8. Soukromí rodiny a přátel
To, co jednou na sociální sítě nahrajete, na nich zůstává. (v Evropě je to možné jen se souhlasem uživatele). Ne každý s tím souhlasí. Proto si vždy vyžádejte souhlas, než cokoli nasdílíte. Děláte to pro své blízké, chráníte tím je samotné a jejich soukromí.

9. Soukromé rozhovory
Sociální sítě jsou ze své podstaty veřejným fórem, i když je váš účet relativně uzavřený. Proto nikdy nesdílejte to, co vám někdo řekl v soukromé zprávě nebo osobním rozhovoru. Pokud se zpráva netýká přímo vás, nesdílejte ji.

10. Intimní fotky
Nahotu obvykle sociální sítě zakazují a fotky nelze zveřejnit, nebo vám je dodatečně síť smaže za porušení pravidel. Sdílet byste je ale neměli ani ve zprávách. Vždy existuje riziko, že druhá strana materiál zneužije.

11. Nenávistné a diskriminační příspěvky
Zveřejňování urážlivých nebo diskriminačních příspěvků může mít vážné důsledky. Bývá proti pravidlům používání sociální sítě. Hrozí tedy, že na nějaký čas nebo i natrvalo přijdete o svůj účet. (Pokud uživatel opakovaně porušuje pravidla, může jej síť zablokovat.) Mohou ale také poškodit vaši pověst nebo zkomplikovat situaci při hledání zaměstnání (ano, HR čtou veřejné profily na sociálních sítích).

12. Nepravdivé informace
Stejně striktní pravidla mají sociální sítě pro sdílení lží a dezinformací. Můžete dočasně nebo trvale přijít o svůj účet. Může se to podepsat také na vaší reputaci. V kontextu kybernetické bezpečnosti se často setkáváme se lživými reklamami, které občas lidí v dobré víře sdílí. Vždy si ověřte šokující nabídku nebo kontroverzní zprávu, než ji budete sdílet se svými přáteli.

Jak si chránit soukromí na sociálních sítích

  • Vždy pečlivě zvažte, co zveřejnujete. Dokonce, i když máte soukromé profily. Platí, že nad vším, co jednou zveřejníte na internetu, ztrácíte kontrolu a už to nejde odstranit.
  • Čas od času si zkontrolujte, koho máte v přátelích nebo sledujících. Pořád chcete být s tímto uživatelem v blízkém kontaktu? Není na škodu seznam přátel čas od času pročistit a odstranit z něj lidi, které neznáte nebo nechcete, aby si prohlíželi vaše příspěvky.
  • Omezte, kdo může zobrazovat váš seznam přátel a příspěvky. Snížíte tak pravděpodobnost, že někdo zneužije informace, které sdílíte.
  • Omezte přístup ke svým fotografiím. V ideálním případě by je měli mít možnost vidět pouze známí přátelé a členové rodiny.
  • Zapněte si dvoufaktorové ověřování (2FA) a používejte silná a jedinečná hesla. I když se útočníkovi podaří heslo uhodnout nebo prolomit, díky další vrstvě zabezpečení bude méně pravděpodobné, že se mu podaří ovládnout celý váš účet.
  • Prověřte si různé formuláře a aplikace, než do nich zadáte své osobní údaje. Často je totiž zneužívají podvodníci k phishingu, neboli sběr citlivých údajů. Spoléhají na to, že nebudeme příliš pozorní.

Zdroj: dvojklik.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma