potřebujete poradit? - jsme tady

Jak odstranit Qvo6, Babylon, Deltasearch, Ask a další "měniče" nastavení MS Internet Explorer..

Sdílet na Facebook
23.9.2013

Jak odstranit Qvo6, Babylon, Deltasearch, Ask a další "měniče" nastavení internetových prohlížečů - MS Internet Explorer.

Prohlizece

Jak postupovat v případě, když se vám do počítače dostane potvora modifikující nastavení internetového prohlížeče a změní výchozího poskytovatele hledání, domovskou stránku nebo doinstaluje do prohlížeče nějaké doplňky?

Co to vůbec jsou doplňky a vyhledávací lišty prohlížeče?

Doplňky a vyhledávací lišty lze v principu rozdělit na dvě skupiny. Do skupiny první lze zařadit nástroje zbytečně a pouze obtěžující (Ask Toolbar), druhá skupina pak obsahuje vyložené škodliviny snažící se ze změn nastavení profitovat pomocí různých reklam a přesměrování výsledků hledání na prapodivné vyhledávací služby.

V tomto okamžiku je nutné upozornit na to, že mnohé z těchto potvor či polopotvor si do počítače uživatel dotáhne sám pouze a jen svou nepozorností. Vyhledávací lišty bývají často "ukryty" před zrakem méně pozorného uživatele v rámci instalace jiných aplikací třetích stran. Někteří uživatelé mají v prohlížečích nainstalováno neuvěřitelné množství vyheldávacích lišt a není výjimkou sbírka lišt sestávající například ze Seznam Lištička, Google Search, DeltaSearch, Ask Toolbar, Skype Toolbar, Babylon Search. Pro samé vyhledávače pak uživatel v podstatě z internetové stránky vidí proužek vysoký asi 10cm a strašně se diví, že musí neustále rolovat kolečkem myši jak zběsilý.

Jako příklad lze uvést poměrně hojně rozšířený Ask Toolbar, tedy vyhledávací doplněk do prohlížeče. Tento doplněk sice možná nepatří mezi ty vyloženě škodlivé, ale v počítači rozhodně nemá co dělat, je naprosto zbytečný a jen uživatele otravuje. Ask Toolbar si do počítače nainstaluje 80% uživatelů dobrovolně - je totiž součástí instalace prostředí Java, které má v kompu snad každý uživatel. Při spuštění instalace aktualizace Javy je z nějakých velice záhadných důvodů ve výchozím stavu nabídnut doplněk Ask Toolbar v rámci instalace Javy, a nepozorný uživatel samozřejmě nabídnutou instalaci nezruší (neodfajfkuje):

Ask Toolbar - JAVA

Ask Toolbar patří mezi relativně neškodné, zato naprosto zbytečné a obtěžující nástroje. Proč společnost SUN do instalace Javy zakomponovala tohle zvěrstvo, nám není jasné.

Jak se zbavit vyhledávacích lišt a doplňků prohlížeče Internet Explorer?

Postup při odstranění vyhledávacích lišt a doplňků má mnoho společného, přestože se některé konkrétní kroky budou lišit podle lišty/doplňku, kterého se potřebujete zbavit. Vše se pokusíme ukázat na relativně jednoduchém postupu při odstranění Aks Toolbaru. Velice podobně lze odstranit například ICQ Search a další doplňky.

 

Odebrání lišty či doplňku jako "nainstalovaného programu".

První krok vedoucí ke zničení nežádoucích lišt a doplňků nás zavede do seznamu nainstalovaných programů, který se nachází v Ovládacích panelech. Ve Windows XP v Ovládacích panelech najděte položku Přidat nebo odebrat programy, od Windows Vista nahoru pak v Ovládacích panelech hledejte položku Programy a funkce  nebo Odinstalovat program (podle nastavení zobrazení). V seznamu nainstalovaných programů pak hledejte položku, která vám vadí - můžete zde najít Ask Toolbar, Qvo6 a další libůstky. Vybranou položku označte a pak klikněte na tlačítko "Odinstalovat", které se nachází těsně nad seznamem nainstalovaných programů. Při odinstalaci je samozřejmě nutné mít vypnutý internetový prohlížeč, jinak nelze doplňky či lišty tímto způsobem odinstalovat - spuštěný prohlížeč "drží" použité soubory a neumožní s nimi manipulovat. Pokud nenajdete "svoji potvoru" v seznamu nainstalovaných programů, pak pokračujte dál podle dalších bodů.

 

Vypnutí lišty v prohlížeči.

Přítomnost doplňku poznáte podle vyhledávací lišty, která je zobrazena v prohlížeči:

Ask Toolbar

Lištu můžete odstranit několika způsoby, nejjednodušší je však kliknout na křížek v levé části lišty. Po kliknutí na křížek se zobrazí dialog s možnostmi odebrání či zakázání vyhledávací lišty:

Vypnout lištu

V dialogovém okně si vyberte možnost "Disable Ask Toolbar permanently". 

 

Odstranění přes správce doplňků.

Druhou možností je odstranit lištu přes správce doplňků, který v Internet Exploreru otevřete kliknutím na ozubené kolečko a v menu zvolíte "Spravovat doplňky":

Správce doplňků IE

Ve správci doplňků pak přejdete v levé části na "Poskytovatelé vyhledávání"; v pravé části okna se pak zobrazí seznam poskytovatelů hledání, ve kterém můžete kýžený vyhledávač odstranit - nejprve zvolíte výchozí vyhledávač (standardně by se zde měl nacházet Google), který označíte a pak kliknete na tlačítko Nastavit jako výchozí:

Správce doplňků - změna výchozího

Po změně výchozího poskytovatele hledání označte ten vyhledávač, který chce odstranit a klikněte na tlačítko "Odebrat". Pak v levé části okna přejděte na položku "Panely nástrojů a rozšíření" a v pravé části okna pravděpodobně najdete "zbytky" toho, co chcete vypnout:

Správce doplňků - rozšíření

Označte zde postupně všechny položky, které chcete zakázat, a u každé klikněte na tlačítko "Zakázat".

 

Kontrola nastavení domovské stránky.

Dalším krokem je kontrola nastavení domovské stránky prohlížeče - domovská stránka je ta, která se automaticky otevře pokaždé, když spustíte prohlížeč a nemáte přitom nastaveno otevření poslední relace prohlížeče. Nastavení domovské stránky můžete zkontrolovat v nastavení prohlížeče - klikněte na ikonku ozubeného kolečka a zvolte "Možnosti internetu". Otevře se okno s nastavením prohlížeče na záložce Obecné, kde uvidíte hned nahoře textové pole s domovskou stránkou:

Domovská stránka

Do textového pole teď můžete vepsat odkaz ke stránce, kterou chcete nastavit jako domovskou, nebo můžete použít tlačítka pod textovým boxem. Tlačítko "Použít aktuální" nastaví jako domovskou stránku, na které v prohlížeči zrovna jste. Tlačítko "Použít výchozí" použije výchozí stránku nastavenou výrobcem a tlačítko "Použít novou kartu" nastaví prázdnou stránku.

Pod textovým boxem s tlačítky je jedna velice zajímavá volba nastavení - "Po spuštění". Většina uživatelů zde ponechává otrocky nastaveno otevření na domovskou stránku, přičemž si zde nechají nastavit www.seznam.cz. Důvod tohoto nastavení je jednoduchý - pro většinu uživatelů platí rovnice "internet rovná se Seznam" (maximálně Google) a nedokážou přemýšlet nad tím, že je výhodnější zde nastavit volbu "Začít se záložkami z poslední relace". Tato volba způsobí, že se prohlížeč při spuštění otevře přesně ve stejném stavu, v jakém byl ukončen (ať již uzavřením křížkem, nebo třeba při pádu prohlížeče nebo celého počítače), což je v mnoha ohledech pochopitelně nejvýhodnější nastavení.

 

Kontrola zástupce pro spuštění prohlížeče IE.

Úplně nakonec pak zkontrolujte zástupce, kterým prohlížeč IE spouštíte. Upozorňujeme že ve Windows 7 a 8 to NENÍ zástupce, který jste si nějak vytáhli na plochu nebo ukotvili do lišty, ale zástupce schovaný v nabídce Start:

IE - zástupce v nabídce Start

Klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce a zvolte "Vlastnosti". V otevřeném okně vlastností pak zkontrolujte řádek "Cíl", mělo by v něm být něco jako:

"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe"

IE zástupce - cíl

pokud zde bude za iexplore.exe" cokoliv dalšího, smažte vše od závorky doprava! U Ask Toolbaru zde na 99% bude pouze uvedený výraz, u jiných potvor (Qvo6, DeltaSearch) zde velice pravděpodobně bude "něco navíc", co zajistí, že se při každém spuštění prohlížeče otevře nechtěná stránka, a co samozřejmě musíme odstranit :))

 

"Dočištění" počítače od zbytků lišt či doplňků.

Ve většině případů je po dokončení předchozích kroků provést ještě další činnosti a zkontrolovat, zda v počítači po potvoře takříkajíc něco nezbylo. Zde je potřeba rozlišit, zda jste bojovali pouze s nějakou jednoduchou lištičkou (např. Ask je celkem jednoduchý a pospané kroky k očištění většinou stačí), nebo s něčím složitějším (Qvo6 je docela drsňák).

Dočištění může být provedeno pomocí některého bezpečnostního programu, nebo ručně, přičemž ruční čištění doporučujeme pouze zkušeným uživatelům!

Ke kontrole lze použít několik programů, osvědčené jsou například Spybot SD, MBAM nebo ComboFix.

Ruční čištění spočívá v prohlídce adresářů a zjištění, co po sobě lištička či doplňek na disku ponechal, a následně je pak potřeba zkontrolovat i registrační databázi a z ní odstranit patřičné klíče a hodnoty.

Detaily ručního dočištění v tomto návodu rozebírat nebudeme a případné zájemce odkážeme na emailovou technickou podporu. Pokud budete chtít znát detaily, napište si o ně na adresu podpora@amenit.cz.

Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Sleva 35- 50% - chraňte to, na čem Vám záleží!

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
© 1998 - 2019 Amenit s.r.o.

Facebook - Antivirové CentrumGoogle Plus - Antivirové CentrumTwitter - Antivirové CentrumPinterest - Antivirové Centrum
tumblr - Antivirové CentrumREDDIT - Antivirové CentrumStumbleupon - Antivirové CentrumNapište nám - kontaktní formulář

www.Amenit.cz
Ochrana osobních údajů
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma