Návod na stažení a spuštění
potřebujete poradit? - jsme tady

Jak odstranit Qvo6, Babylon, Deltasearch, Ask a další "měniče" nastavení Mozilla Firefox...

Sdílet na Facebook
23.10.2013

Jak odstranit Qvo6, Babylon, Deltasearch, Ask a další "měniče" nastavení internetových prohlížečů - Mozilla Firefox.

Prohlizece

Jak postupovat v případě, když se vám do počítače dostane potvora modifikující nastavení internetového prohlížeče a změní výchozího poskytovatele hledání, domovskou stránku nebo doinstaluje do prohlížeče nějaké doplňky?

Co to vůbec jsou doplňky a vyhledávací lišty prohlížeče?

Doplňky a vyhledávací lišty lze v principu rozdělit na dvě skupiny. Do skupiny první lze zařadit nástroje zbytečně a pouze obtěžující (Ask Toolbar), druhá skupina pak obsahuje vyložené škodliviny snažící se ze změn nastavení profitovat pomocí různých reklam a přesměrování výsledků hledání na prapodivné vyhledávací služby.

V tomto okamžiku je nutné upozornit na to, že mnohé z těchto potvor či polopotvor si do počítače uživatel dotáhne sám pouze a jen svou nepozorností. Vyhledávací lišty bývají často "ukryty" před zrakem méně pozorného uživatele v rámci instalace jiných aplikací třetích stran. Někteří uživatelé mají v prohlížečích nainstalováno neuvěřitelné množství vyheldávacích lišt a není výjimkou sbírka lišt sestávající například ze Seznam Lištička, Google Search, DeltaSearch, Ask Toolbar, Skype Toolbar, Babylon Search. Pro samé vyhledávače pak uživatel v podstatě z internetové stránky vidí proužek vysoký asi 10cm a strašně se diví, že musí neustále rolovat kolečkem myši jak zběsilý.

Jako příklad lze uvést poměrně hojně rozšířený Ask Toolbar, tedy vyhledávací doplněk do prohlížeče. Tento doplněk sice možná nepatří mezi ty vyloženě škodlivé, ale v počítači rozhodně nemá co dělat, je naprosto zbytečný a jen uživatele otravuje. Ask Toolbar si do počítače nainstaluje 80% uživatelů dobrovolně - je totiž součástí instalace prostředí Java, které má v kompu snad každý uživatel. Při spuštění instalace aktualizace Javy je z nějakých velice záhadných důvodů ve výchozím stavu nabídnut doplněk Ask Toolbar v rámci instalace Javy, a nepozorný uživatel samozřejmě nabídnutou instalaci nezruší (neodfajfkuje):

Ask Toolbar - JAVA

Ask Toolbar patří mezi relativně neškodné, zato naprosto zbytečné a obtěžující nástroje. Proč společnost SUN do instalace Javy zakomponovala tohle zvěrstvo, nám není jasné.

Jak se zbavit vyhledávacích lišt a doplňků prohlížeče Mozilla Firefox?

Postup při odstranění vyhledávacích lišt a doplňků má mnoho společného, přestože se některé konkrétní kroky budou lišit podle lišty/doplňku, kterého se potřebujete zbavit. Vše se pokusíme ukázat na relativně jednoduchém postupu při odstranění lišty pro hledání Torrentů. Velice podobně lze odstranit například ICQ Search, Qvo6, Search.us.com a další doplňky.

 

Odebrání lišty či doplňku jako "nainstalovaného programu".

První krok vedoucí ke zničení nežádoucích lišt a doplňků nás zavede do seznamu nainstalovaných programů, který se nachází v Ovládacích panelech. Ve Windows XP v Ovládacích panelech najděte položku Přidat nebo odebrat programy, od Windows Vista nahoru pak v Ovládacích panelech hledejte položku Programy a funkce  nebo Odinstalovat program (podle nastavení zobrazení). V seznamu nainstalovaných programů pak hledejte položku, která vám vadí - můžete zde najít Ask Toolbar, Qvo6 a další libůstky. Vybranou položku označte a pak klikněte na tlačítko "Odinstalovat", které se nachází těsně nad seznamem nainstalovaných programů. Při odinstalaci je samozřejmě nutné mít vypnutý internetový prohlížeč, jinak nelze doplňky či lišty tímto způsobem odinstalovat - spuštěný prohlížeč "drží" použité soubory a neumožní s nimi manipulovat. Pokud nenajdete "svoji potvoru" v seznamu nainstalovaných programů, pak pokračujte dál podle dalších bodů.

 

Vypnutí lišty v prohlížeči.

Přítomnost doplňku poznáte například podle vyhledávací lišty, která je zobrazena v prohlížeči:

Ask Toolbar

 

Odstranění přes správce doplňků.

Nejjednodušší odstranění lišty je přes správce doplňků Firefoxu. Správce otevřete stisknutím kombinace kláves Ctrl+Shift+A:

Firefox - správce doplňků

V seznamu doplňků můžete najít mnoho zajímavostí, které zde můžete buď jen zakázat, nebo je rovnou odebrat. Slouží k tomu odpovídající tlačítka, které se nacházejí u každého nainstalovaného doplňku.

 

Kontrola nastavení vyhledávačů Mozilla Firefox.

Dále se budete zajímat o nastavení vyhledávačů, která je ve Firefoxu dostupné přímo ve vyhledávacím boxu. Zde najdete rozbalovací seznam, ve kterém jsou nainstalované vyhledáče - v tomto seznamu si vyberete Google nebo Seznam, zkrátka nějaký "lidský vyhledávač", který si pak nastavíte. Nejprve ale kliknete na možnost Správce vyhledávacích modulů (Manage Search Engines), čímž se otevře okno, ve kterém můžete vyhledávače nastavit.

Firefox - správce vyhledávačů

V našem případě se budeme chtít zbavit vyhledávače Twitterových adres. Stačí tedy kliknout na řádek Twitter a pak kliknout na tlačítko Odebrat. Pomocí tlačítek Nahoru a Dolů si pak můžete vyhledávače seředit. Pak můžete správce vyhledávačů ukončit kliknutím na tlačítko OK. Posledním krokem pak bude nastavení požadovaného lidského vyhledávače - v hledacím boxu kliknete v jeho levé části na šipečku dolů - otevře se seznam vyhledávačů, ve kterém si kliknete na požadovaný vyhledávače, čímž je tento vyhledávač zvolen jako výchozí.

Přesto, že byl výchozí vyhledávač vybrán a vše se může na první pohled jevit v pořádku, bude dobré se pohroužit do tajů nastavení Firefoxu a zkontrolovat, jak je to ve skutečnosti. Do detailního nastavení se dostanete zadáním adresy about:config do adresního řádku:

Firefox - about:config

Po odentrování adresy se zobrazí varovné okno:

Firefox - budu opatrný

zde kliknete na tlačítko Budu opatrný, slibuji" a pak teprve se dostanete do detailního nastavení. V detailním nastavení se zobrazí hromada různých, na první pohled nesmyslných, hodnot. Tyto hodnoty Firefoxu říkají, jak se má chovat, a proto je slib opatrnosti skutečně na místě. Pokud hrábnete někam, kde nemáte, můžete si Firefox místo úprav totálně zbořit.

Teď je potřeba najít odpovídající hodnoty, pomocí kterých nastavíte zpět výchozí vyhledávače a domovskou stránku. Nejprve se pokusíme najít všechny hodnoty, které obsahují název toho, co odstraňujeme - tedy například Aks, Qvo6 nebo v našem případě Twitter. Do řádku Hledat zadejte vyhledávaný řetězec a Firefox sám začne filtrovat a zobrazovat řádky s požadovaným řetězcem. My jsme opět použili Twitter. Firefox našel následující hodnoty:

Firefox - hledání v konfiguraci

Nyní chceme nastavit původní hodnoty, které ve většině případů budou obsahovat smysluplné vyhledávače (Google), což provedeme tak, že klikneme pravým myšítkem na hodnotu browser.search.defaultengine a v kontextovém menu, které se objeví, vybereme volbu Obnovit:

Firefox - reset výchozího vyhledávání

Následně se výchozí hodnota nastaví na původní hodnotu, což by měl být vyhledávač Google.

Dále pak zkontrolujeme nastavení domovské stránky. Do hledacího řádku zadáme slovíčko homepage a Firefox najde zhruba toto:

Firefox - nastavení domovské stránky

Zde již popsaným způsobem obnovte všechny hodnoty, které budou obsahovat onen nesmysl, kterého se chcete zbavit (Ask, Qvo6, Babylon a podobně). Výchozí hodnota po resetu by mohla býti například about:homepage. Tím by mohl být Firefox přesvědčen o tom, že má zapomenout na nesmysly a začít se chovat normálně a vyzpytatelně.


Kontrola zástupce pro spuštění prohlížeče Mozilla Firefox.

Úplně nakonec pak zkontrolujte zástupce, kterým prohlížeč Firefox spouštíte. Klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce a zvolte "Vlastnosti". V otevřeném okně vlastností pak zkontrolujte řádek "Cíl", mělo by v něm být něco jako:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe"

pokud zde bude za firefox.exe" cokoliv dalšího, smažte vše od závorky doprava! U Ask Toolbaru zde na 99% bude pouze uvedený výraz, u jiných potvor (Qvo6, DeltaSearch) zde velice pravděpodobně bude "něco navíc", co zajistí, že se při každém spuštění prohlížeče otevře nechtěná stránka, a co samozřejmě musíme odstranit :))

 

"Dočištění" počítače od zbytků lišt či doplňků.

Ve většině případů je po dokončení předchozích kroků provést ještě další činnosti a zkontrolovat, zda v počítači po potvoře takříkajíc něco nezbylo. Zde je potřeba rozlišit, zda jste bojovali pouze s nějakou jednoduchou lištičkou (např. Ask je celkem jednoduchý a pospané kroky k očištění většinou stačí), nebo s něčím složitějším (Qvo6 je docela drsňák).

Dočištění může být provedeno pomocí některého bezpečnostního programu, nebo ručně, přičemž ruční čištění doporučujeme pouze zkušeným uživatelům!

Ke kontrole lze použít několik programů, osvědčené jsou například Spybot SDMBAM nebo ComboFix.

Ruční čištění spočívá v prohlídce adresářů a zjištění, co po sobě lištička či doplňek na disku ponechal, a následně je pak potřeba zkontrolovat i registrační databázi a z ní odstranit patřičné klíče a hodnoty.

Detaily ručního dočištění v tomto návodu rozebírat nebudeme a případné zájemce odkážeme na emailovou technickou podporu. Pokud budete chtít znát detaily, napište si o ně na adresu podpora@amenit.cz.

Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI


Štefan Margita
operní pěvec

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
© 1998 - 2019 Amenit s.r.o.

Facebook - Antivirové CentrumGoogle Plus - Antivirové CentrumTwitter - Antivirové CentrumPinterest - Antivirové Centrum
tumblr - Antivirové CentrumREDDIT - Antivirové CentrumStumbleupon - Antivirové CentrumNapište nám - kontaktní formulář

www.Amenit.cz
Ochrana osobních údajů
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma