Návod na stažení a spuštění
potřebujete poradit? - jsme tady

Jak odstranit Qvo6, Babylon, Deltasearch, Ask a další "měniče" nastavení Google Chrome...

Sdílet na Facebook
26.9.2013

Jak odstranit Qvo6, Babylon, Deltasearch, Ask a další "měniče" nastavení internetových prohlížečů - Google Chrome.

Prohlizece

Jak postupovat v případě, když se vám do počítače dostane potvora modifikující nastavení internetového prohlížeče a změní výchozího poskytovatele hledání, domovskou stránku nebo doinstaluje do prohlížeče nějaké doplňky?

Co to vůbec jsou doplňky a vyhledávací lišty prohlížeče?

Doplňky a vyhledávací lišty lze v principu rozdělit na dvě skupiny. Do skupiny první lze zařadit nástroje zbytečně a pouze obtěžující (Ask Toolbar), druhá skupina pak obsahuje vyložené škodliviny snažící se ze změn nastavení profitovat pomocí různých reklam a přesměrování výsledků hledání na prapodivné vyhledávací služby.

V tomto okamžiku je nutné upozornit na to, že mnohé z těchto potvor či polopotvor si do počítače uživatel dotáhne sám pouze a jen svou nepozorností. Vyhledávací lišty bývají často "ukryty" před zrakem méně pozorného uživatele v rámci instalace jiných aplikací třetích stran. Někteří uživatelé mají v prohlížečích nainstalováno neuvěřitelné množství vyheldávacích lišt a není výjimkou sbírka lišt sestávající například ze Seznam Lištička, Google Search, DeltaSearch, Ask Toolbar, Skype Toolbar, Babylon Search. Pro samé vyhledávače pak uživatel v podstatě z internetové stránky vidí proužek vysoký asi 10cm a strašně se diví, že musí neustále rolovat kolečkem myši jak zběsilý.

Jako příklad lze uvést poměrně hojně rozšířený Ask Toolbar, tedy vyhledávací doplněk do prohlížeče. Tento doplněk sice možná nepatří mezi ty vyloženě škodlivé, ale v počítači rozhodně nemá co dělat, je naprosto zbytečný a jen uživatele otravuje. Ask Toolbar si do počítače nainstaluje 80% uživatelů dobrovolně - je totiž součástí instalace prostředí Java, které má v kompu snad každý uživatel. Při spuštění instalace aktualizace Javy je z nějakých velice záhadných důvodů ve výchozím stavu nabídnut doplněk Ask Toolbar v rámci instalace Javy, a nepozorný uživatel samozřejmě nabídnutou instalaci nezruší (neodfajfkuje):

Ask Toolbar - JAVA

Ask Toolbar patří mezi relativně neškodné, zato naprosto zbytečné a obtěžující nástroje. Proč společnost SUN do instalace Javy zakomponovala tohle zvěrstvo, nám není jasné.

Jak se zbavit vyhledávacích lišt a doplňků prohlížeče Google Chrome?

Postup při odstranění vyhledávacích lišt a doplňků má mnoho společného, přestože se některé konkrétní kroky budou lišit podle lišty/doplňku, kterého se potřebujete zbavit. Vše se pokusíme ukázat na relativně jednoduchém postupu při odstranění Aks Toolbaru. Velice podobně lze odstranit například ICQ Search a další doplňky.

 

Odebrání lišty či doplňku jako "nainstalovaného programu".

První krok vedoucí ke zničení nežádoucích lišt a doplňků nás zavede do seznamu nainstalovaných programů, který se nachází v Ovládacích panelech. Ve Windows XP v Ovládacích panelech najděte položku Přidat nebo odebrat programy, od Windows Vista nahoru pak v Ovládacích panelech hledejte položku Programy a funkce  nebo Odinstalovat program (podle nastavení zobrazení). V seznamu nainstalovaných programů pak hledejte položku, která vám vadí - můžete zde najít Ask Toolbar, Qvo6 a další libůstky. Vybranou položku označte a pak klikněte na tlačítko "Odinstalovat", které se nachází těsně nad seznamem nainstalovaných programů. Při odinstalaci je samozřejmě nutné mít vypnutý internetový prohlížeč, jinak nelze doplňky či lišty tímto způsobem odinstalovat - spuštěný prohlížeč "drží" použité soubory a neumožní s nimi manipulovat. Pokud nenajdete "svoji potvoru" v seznamu nainstalovaných programů, pak pokračujte dál podle dalších bodů.

 

Vypnutí lišty v prohlížeči.

Přítomnost doplňku poznáte podle vyhledávací lišty, která je zobrazena v prohlížeči:

Ask Toolbar

Lištu můžete odstranit několika způsoby, nejjednodušší je však kliknout na ikonku s ozubenými kolečky v pravé části lišty. Po kliknutí na ikonku se zobrazí dialog s možnostmi odebrání vyhledávací lišty:

Vypnout lištu

V dialogovém okně klikněte na tlačítko "Uninstall" a pokračujte podle pokynů. 

 

Odstranění přes správce doplňků.

Druhou možností je odstranit lištu přes správce doplňků, který v Google Chrome otevřete kliknutím na ikonku nastavení (Chrome Settings) vpravo nahoře, pak v menu kliknete na možnost Nastavení  - otevře se okno vlastností Chrome a v něm pak v levém menu zvolíte "Rozšíření":

Správce rozšíření Chrome

Zde můžete rozšíření buď deaktivovat - zrušíte fajfku u vybraného doplňku, čímž ho prostě vypnete, nebo zmáčknete ikonku koše a provedete kompletní zrušení a odebrání doplňku.

Chrome odstranění rozšíření

Následně v dosud otevřeném okně vlastností Chrome v levé části okna klikněte na Nastavení; v pravé části okna vás pak bude zajímat nastavení "Při spuštění" a "Vyhledávání". Položku "Při spuštění" doporučujeme nastavit na volbu "Pokračovat na konci předešlé relace", což způsobí, že se při dalším otevření Chrome otevře do přesně takového stavu, v jakém byl před ukončením - a to jak úmyslným, tak i neúmyslným. V každém případě zde ale pro jistotu klikněte na modrý odkaz "Skupina stránek" a zde smažte naprosto vše, co se v okně bude nacházet, KROMĚ Google, Seznamu nebo jiných vyhledávačů, která dávají smysl.

Změna stránek po spuštění

 

Kontrola nastavení vyhledávačů Chrome.

Dále se budete zajímat o nastavení vyhledávačů, která je dostupné v nastavení v sekci Vyhledávání. Zde najdete rozbalovací seznam, ve kterém jsou nainstalované vyhledáče - v tomto seznamu si vyberete Google nebo Seznam, zkrátka nějaký "lidský vyhledávač".

Chrome vyber vyhledavace

V dalším kroku klikněte na "Spravovat vyhledávače" - otevře se okno se seznamem vyhledávačů a i zde nečekaně platí totéž, co před chviličkou - nemilosrdně ze seznamu odstraňte všechny nesmysly, a ponechejte zde pouze Google či Seznam nebo jiný lidský vyhledávač. Vyhledávač, který chcete ponechat, nejprve nastavte jako výchozí - klikněte na něj a v pravé části řádku se pak "rozsvítí" modré tlačítko "Nastavit jako výchozí". Vše ostatní pak smažte:

Chrome výchozí vyhledávač

 

Kontrola nastavení domovské stránky Chrome.

Teď ještě nastavit domovskou stránku prohlížeče Chrome, což provedete po kliknutí na "Změnit" v sekci Vzhled:

Chrome domovska stranka

Jako domovskou stránku si opět nastavte nějaký normální vyhledávač, například Google nebo Seznam.


Kontrola zástupce pro spuštění prohlížeče Chrome.

Úplně nakonec pak zkontrolujte zástupce, kterým prohlížeč Chrome spouštíte. Klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce a zvolte "Vlastnosti". V otevřeném okně vlastností pak zkontrolujte řádek "Cíl", mělo by v něm být něco jako:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe"

pokud zde bude za chrome.exe" cokoliv dalšího, smažte vše od uvozovek doprava! U Ask Toolbaru zde na 99% bude pouze uvedený výraz, u jiných potvor (Qvo6, DeltaSearch) zde velice pravděpodobně bude "něco navíc", co zajistí, že se při každém spuštění prohlížeče otevře nechtěná stránka, a co samozřejmě musíme odstranit :))

 

"Dočištění" počítače od zbytků lišt či doplňků.

Ve většině případů je po dokončení předchozích kroků provést ještě další činnosti a zkontrolovat, zda v počítači po potvoře takříkajíc něco nezbylo. Zde je potřeba rozlišit, zda jste bojovali pouze s nějakou jednoduchou lištičkou (např. Ask je celkem jednoduchý a pospané kroky k očištění většinou stačí), nebo s něčím složitějším (Qvo6 je docela drsňák).

Dočištění může být provedeno pomocí některého bezpečnostního programu, nebo ručně, přičemž ruční čištění doporučujeme pouze zkušeným uživatelům!

Ke kontrole lze použít několik programů, osvědčené jsou například Spybot SDMBAM nebo ComboFix.

Ruční čištění spočívá v prohlídce adresářů a zjištění, co po sobě lištička či doplňek na disku ponechal, a následně je pak potřeba zkontrolovat i registrační databázi a z ní odstranit patřičné klíče a hodnoty.

Detaily ručního dočištění v tomto návodu rozebírat nebudeme a případné zájemce odkážeme na emailovou technickou podporu. Pokud budete chtít znát detaily, napište si o ně na adresu podpora@amenit.cz.

Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI


Štefan Margita
operní pěvec

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha


Doporučujeme
Sleva 35- 50% - chraňte to, na čem Vám záleží!

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
© 1998 - 2019 Amenit s.r.o.

Facebook - Antivirové CentrumGoogle Plus - Antivirové CentrumTwitter - Antivirové CentrumPinterest - Antivirové Centrum
tumblr - Antivirové CentrumREDDIT - Antivirové CentrumStumbleupon - Antivirové CentrumNapište nám - kontaktní formulář

www.Amenit.cz
Ochrana osobních údajů
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma