Produkty Eset Smart Security Premium a Eset Internet Security disponují funkcí pro ochranu internetového bankovnictví a online plateb. Jak přesně tato novinka funguje?
Princip je velice jednoduchý. Ochrana bankovnictví a online plateb přidává další ochranou vrstvu do internetového prohlížeče. Tato vrstva se stará o to, aby osobní data (čísla bankovních účtů, kreditních karet atp.) nebyla v průběhu online transakcí zneužita, resp. nemohly je získat jiné aplikace.
Produkty obsahují předdefinovaný seznam stránek s internetovým bankovnictvím, které budou automaticky otevřeny v zabezpečeném prohlížeči. Tento seznam můžete kdykoli rozšířit o internetový portál vámi používané banky.
Předpokladem pro fungování této vrstvy je HTTPS šifrovaná komunikace. To znamená, že stránky internetového bankovnictví vaší banky musí běžet na HTTPS. Abyste mohli využít této funkce, musíte používat některý z podporovaných internetových prohlížečů.
Poznámka: Zabezpečený prohlížeč nedoporučujeme používat pro běžné surfování na internetu a po ukončení online transakcí jej ukončete.
Tato ochranná vrstva je podporovaná v následujících prohlížečích:
• Mozilla Firefox 24 a novější,
• Internet Explorer 8 a novější,
• Google Chrome 30 a novější.
po kliknutí na tuto ikonu se otevře okno zabezpečeného prohlížeče, které poznáte jednak podle barevného orámování, a jednak podle nápisu CHRÁNĚNO POMOCÍ ESET, který uvidíte v záhlaví v pravém horním rohu:
V adresním řádku zabezpečeného prohlížeče v tomto případě uvidíte adresu "eset.com/BPPRedirector/ESET-Home":
a prohlížeč zobrazí informace o ochraně banovnictví a online plateb:
Do adresního řádku zabezpečeného prohlížeče následně zadáte adresu svého bankovního internetovnictví.
V tomto případě zadáte adresu v nezabezpečeném prohlížeči, případně otevřete bankovní web třeba z oblíbených položek. Pokud antivir adresu pozná (má ji uloženu v interní databázi), zobrazí nabídku na otevření zabezpečeného prohlížeče:
Kliknutím na tlačítko Otevřít zabezpečený prohlížeč se otevře další okno a v něm požadovaná bankovní stránka. Bezpečný prohlížeč opět poznáte podle nápisu v pravém horním rohu a barevného rámečku.
Pokud by antivir z jakéhokoliv důvodu zadanou bankovní či platební adresu nedetekoval, můžete adresu do antiviru vložit ručně. Votevřeném hlavním okně antiviru kliněte vlevo na volbu Nastavení a pak v pravo na Bezpečnostní nástroje:
a pak na ozubené kolečko v sekci Ochrana bankovnictví a online plateb:
V otevřeném okně uvidíte bankovní adresy již použité v bezpečném prohlížeči, které pomocí ovládacího tlačítka Změnit můžete upravit, případně pomocí "kuličkových přepínačů" můžete nastavit, zda se mají automaticky otevírat v bezpečném prohlížeči, nebo zda se má antivir vždy zeptat, nebo zda má danou adresu ignorovat a neotevírat ji zabepečeně:
Pokud by z jakéhokoliv důvodu ochrana bankovnictví a online plateb nefungovala správně, doporučujeme ji v nastavení vypnout a platby provádět alespoň v ručně spuštěném anonymním okně prohlížeče - což je funkce, kterou disponují všechny běžné prohlížeče., není to sice "úplně ono", ale je to lepší nežli nic... V Internet Exploreru a Mozila Firefoxu otevřete anonymní okno stiskem kláves Ctrl+Shift+P, v Google Chrome a v Opeře pak stiskem kombinace kláves Ctrl+Shinft+N.