Počátky světových antivirů jsou příběhy finančních příležitostí, šancí, jak vydělat peníze na mediálním zájmu o počítačové viry a bezpečnost. V tehdejším Československu něco podobného nebylo možné. Zakládat soukromé společnosti možné nešlo, zbohatnout soukromým podnikáním také ne, přesto antivirové programy vznikaly. Počítačoví nadšenci programovali první antiviry, případně jednoúčelové odstraňovače konkrétních virů ve stejné době, kdy John McAfee vycítil příležitost k realizaci. Jejich motivací ale nebyl přímý zisk, jako spíše pomoc přátelům a osobní věhlas.
Protože jsme tehdy byli ve společném státě se Slováky, patří slovenskému Esetu, tvůrci antivirového systému NOD32, jistě pozice našince. Již koncem roku 1987 vznikl první antivir NOD, tedy ve stejné době, kdy se začaly šířit první velké viry. Mimochodem dnes už jen málokdo ví, že NOD znamená Nemocnica na okraji disku. NOD ale nebyl dílem nějaké firmy, vytvořili jej Peter Paško a Miroslav Trnka.
Produkt to byl úspěšný, ale teprve v roce 1992 vznikla samotná firma Eset, pojmenovaná po egyptské bohyni. K původní dvojici se přidal jako zakládající člen společnosti také Rudolf Hrubý. Eset nebyl v počátcích jen ryze antivirovou firmou, mimo NODu vyvíjel také účetní systém Perspekt a věnoval se distribuci sharewaru a multimédií. Právě tyto aktivity pomáhaly držet společnost nad vodou v dobách, kdy trh antivirových programů ještě nebyl tak výrazný jako dnes.
Jen o pár měsíců později za antivirem NOD byl na jaře 1988 uveden antivirový program avast! Ani ten nebyl komerčním produktem nějaké firmy, společnost Alwil Software vznikla až v roce 1991. Autoři avastu – Pavel Baudiš a Eduard Kučera – využili omezených možností podnikání v tehdejším socialismu v rámci družstva Alwil. To však nebylo schopné v porevolučních podmínkách podnikat a bylo rozděleno.
Společnost Alwil Software vznikla s důrazem na vývoj a prodej bezpečnostních programů pro osobní počítače. V počátcích podnikání devadesátých let pomalu každá česká softwarová společnost vyvíjela účetnictví nebo řešila chybějící lokalizaci počítačů a tiskáren. Alwil Software nevyvíjel účetnictví jako Eset, ale mimo bezpečnostních programů nabízel také podporu češtiny pro tiskárny a počítače. Ani Avast nebyl jediným bezpečnostním programem; známý byl například také SUP pro zabezpečení přístupu k počítačům.
Zatímco autoři NODu a avastu! stále v rámci svých společností figurují, Jan Gritzbach se vydal cestou amerických podnikatelů, vlastní firmu úspěšně prodal a v současném Grisoftu jej již nenajdete. Začínal přitom podobně jako ostatní. Jeho první oťukávání s antiviry se datuje do roku 1989, kdy konkurence již antivirové programy nabízela. V jeho případě šlo ale jen o jednoúčelové odstraňovače vybraných virů. První skutečné AVG vzniklo až v roce 1992 pod křídly Grisoftu. Přestože vývoj AVG byl od počátku hlavní náplní společnosti, ani Grisoft se neomezil na jediný produkt – věnoval se ještě správci dokumentů Katalog či rešeršnímu systému Unidat.
Antivirové programy si ale i dnes zachovávají něco z raných nadšeneckých dob. Ostatně zápal pro věc je jedním z pilířů boje proti virům. Nikoli mezi firmami, ale mezi jednotlivci, mezi antivirovými odborníky v jinak konkurenčních firmách stále platí džentlmenská dohoda – ať nový virus objeví kdokoli, do půlhodiny o něm musí informovat všechny ostatní. Je tak zaručeno, že přístup k novým virům mají všichni zainteresovaní. Navíc řada tvůrců virů své objevy posílá přímo lidem do antivirových firem. Pokud by tento systém někdo porušil, vypadne z kola ven.
Bohužel, co platí na viry, chybí v oblasti spywaru a nových forem útoku na uživatele. Zde se podobné vazby vytváří jen postupně a ani klasifikace jednotlivých typů není jednoznačná. Antivirové programy se navíc mění z odstraňovačů virů na košaté balíky s různými službami – integrované firewally, antispamové filtry a celkové zabezpečení počítače. Ryzí antiviry tak pomalu ustupují ze scény a již není možné, aby byly autorem jediného člověka.
zdroj: www.zive.cz