Další články
19.4.2024
Akční nabídky - antivirové programy
Akční nabídky - antiviry a bezpečnostní řešení

18.4.2024
Obchodní podmínky
Obchodní podmínky internetového obchodu Antivirové centrum.

7.3.2024
O nás
S využitím zkušeností získaných od roku 1998 provozuje společnost Amenit portál Antivirové Centrum.

28.12.2023
Doprava na všechny antivirové programy zdarma
Dodáme Vám antivirové řešení zdarma.

1.12.2023
Získejte plnou verzi antiviru zdarma
IT Kompas - bezpečně mořem informací, s námi se neztratíte.

1.12.2023
Poskytované slevy na ESET produkty
Poskytované slevy na ESET produkty - uplatnění těchto slev podléhá ruční kontrole.

13.11.2023
Připojení k ESET HOME
Připojení k ESET HOME

1.3.2023
Eset nod32 antivirus pro domácnost
Eset nod32 - antivirus určený pro domácnost...

9.11.2022
Podmínky technické podpory
Technická podpora zejména na antivirové produkty


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Historie "ČeskoSlovenských" antivirů

27.3.2006

Peníze nahradíme nadšením

Počátky světových antivirů jsou příběhy finančních příležitostí, šancí, jak vydělat peníze na mediálním zájmu o počítačové viry a bezpečnost. V tehdejším Československu něco podobného nebylo možné. Zakládat soukromé společnosti možné nešlo, zbohatnout soukromým podnikáním také ne, přesto antivirové programy vznikaly. Počítačoví nadšenci programovali první antiviry, případně jednoúčelové odstraňovače konkrétních virů ve stejné době, kdy John McAfee vycítil příležitost k realizaci. Jejich motivací ale nebyl přímý zisk, jako spíše pomoc přátelům a osobní věhlas.

Produkt bez firmy

Protože jsme tehdy byli ve společném státě se Slováky, patří slovenskému Esetu, tvůrci antivirového systému NOD32, jistě pozice našince. Již koncem roku 1987 vznikl první antivir NOD, tedy ve stejné době, kdy se začaly šířit první velké viry. Mimochodem dnes už jen málokdo ví, že NOD znamená Nemocnica na okraji disku. NOD ale nebyl dílem nějaké firmy, vytvořili jej Peter Paško a Miroslav Trnka.

Produkt to byl úspěšný, ale teprve v roce 1992 vznikla samotná firma Eset, pojmenovaná po egyptské bohyni. K původní dvojici se přidal jako zakládající člen společnosti také Rudolf Hrubý. Eset nebyl v počátcích jen ryze antivirovou firmou, mimo NODu vyvíjel také účetní systém Perspekt a věnoval se distribuci sharewaru a multimédií. Právě tyto aktivity pomáhaly držet společnost nad vodou v dobách, kdy trh antivirových programů ještě nebyl tak výrazný jako dnes.

Schopní družstevníci

Jen o pár měsíců později za antivirem NOD byl na jaře 1988 uveden antivirový program avast! Ani ten nebyl komerčním produktem nějaké firmy, společnost Alwil Software vznikla až v roce 1991. Autoři avastu – Pavel Baudiš a Eduard Kučera – využili omezených možností podnikání v tehdejším socialismu v rámci družstva Alwil. To však nebylo schopné v porevolučních podmínkách podnikat a bylo rozděleno.

Společnost Alwil Software vznikla s důrazem na vývoj a prodej bezpečnostních programů pro osobní počítače. V počátcích podnikání devadesátých let pomalu každá česká softwarová společnost vyvíjela účetnictví nebo řešila chybějící lokalizaci počítačů a tiskáren. Alwil Software nevyvíjel účetnictví jako Eset, ale mimo bezpečnostních programů nabízel také podporu češtiny pro tiskárny a počítače. Ani Avast nebyl jediným bezpečnostním programem; známý byl například také SUP pro zabezpečení přístupu k počítačům.

Úspěšný exit

Zatímco autoři NODu a avastu! stále v rámci svých společností figurují, Jan Gritzbach se vydal cestou amerických podnikatelů, vlastní firmu úspěšně prodal a v současném Grisoftu jej již nenajdete. Začínal přitom podobně jako ostatní. Jeho první oťukávání s antiviry se datuje do roku 1989, kdy konkurence již antivirové programy nabízela. V jeho případě šlo ale jen o jednoúčelové odstraňovače vybraných virů. První skutečné AVG vzniklo až v roce 1992 pod křídly Grisoftu. Přestože vývoj AVG byl od počátku hlavní náplní společnosti, ani Grisoft se neomezil na jediný produkt – věnoval se ještě správci dokumentů Katalog či rešeršnímu systému Unidat.

Lidský rozměr

Antivirové programy si ale i dnes zachovávají něco z raných nadšeneckých dob. Ostatně zápal pro věc je jedním z pilířů boje proti virům. Nikoli mezi firmami, ale mezi jednotlivci, mezi antivirovými odborníky v jinak konkurenčních firmách stále platí džentlmenská dohoda – ať nový virus objeví kdokoli, do půlhodiny o něm musí informovat všechny ostatní. Je tak zaručeno, že přístup k novým virům mají všichni zainteresovaní. Navíc řada tvůrců virů své objevy posílá přímo lidem do antivirových firem. Pokud by tento systém někdo porušil, vypadne z kola ven.

Bohužel, co platí na viry, chybí v oblasti spywaru a nových forem útoku na uživatele. Zde se podobné vazby vytváří jen postupně a ani klasifikace jednotlivých typů není jednoznačná. Antivirové programy se navíc mění z odstraňovačů virů na košaté balíky s různými službami – integrované firewally, antispamové filtry a celkové zabezpečení počítače. Ryzí antiviry tak pomalu ustupují ze scény a již není možné, aby byly autorem jediného člověka.

zdroj: www.zive.cz

Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma