Další aktuality
21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Vývoj kybernetických hrozeb v prvním čtvrtletí, aneb nové potvory i staré známé...

Sdílej na Facebooku
22.5.2013

Vývoj kybernetických hrozeb v prvním čtvrtletí, aneb nové potvory i staré známé.

Potvory

První tři měsíce roku 2013 byly na události z oblasti kybernetické špionáže a kybernetických zbraní bohaté. Vyplývá to z poslední zprávy o vývoji malwaru bezpečnostních analytiků společnosti Kaspersky Lab.

Hned na začátku roku zveřejnila Kaspersky Lab rozsáhlou zprávu o pětiletém programu kybernetické špionáže nazvaném Red October (Rudý říjen). Tyto útoky cílily na vládní úřady, diplomatické organizace a společnosti po celém světě. Kromě pracovních stanic byl Red October schopen krást data z mobilních a síťových zařízení, sbírat soubory z USB disků, emailové databáze lokálních Outlookových archivů nebo informace ze vzdálených POP/IMAP serverů a vytahovat data z lokálních FTP serverů na internetu.

V únoru se na scéně objevil malware přezdívaný MiniDuke. Pronikl do systému využitím 0-day zranitelnosti v Adobe Readeru (CVE-2013-0640). Na vyšetřování tohoto škodlivého programu se podíleli experti Kaspersky Lab a maďarské společnosti CrySys Lab. Oběti malwaru MiniDuke byly vládní úřady také v České republice. Celkem analytici identifikovali 59 obětí v 23 zemích.

V únoru byla také zveřejněna rozsáhlá zpráva společnosti Mandiant o sérii útoků ze strany čínské skupiny hackerů říkající si APT1. Podle Mandiantu se zdá, že APT1 je divizí čínské armády. Nebylo to poprvé, co byl Peking obviněn z kybernetických útoků, a nebylo ani překvapivé, že tvrzení zprávy čínská vláda zcela odmítla. Na konci února společnost Symantec publikovala studii o nově identifikované „staré" verzi Stuxnetu – Stuxnet 0.5. Ukázalo se, že je to doposud nejranější známá modifikace červa, která byla aktivní mezi lety 2007až 2009. Experti už předtím několikrát zdůrazňovali, že existovaly (a možná stále existují) rané verze nechvalně známého malwaru. Tato zpráva je o tom ale prvním pevným důkazem.

„Ačkoli byl tento červ studován řadou antivirových společností, existuje stále mnoho modulů, které byly jen zběžně prozkoumány, pokud vůbec. Studie o Stuxnetu 0.5 poskytla další souhrnné informace o tomto škodlivém programu. Je pravděpodobné, že v budoucnu nalezneme informací ještě více. A to se dá říct i o dalších kybernetických zbraních objevených po Stuxnetu, stejně jako o malwaru určenému ke špionáži. Je toho ještě hodně, co zatím nevíme," dodal přední bezpečnostní analytik Kaspersky Lab Denis Maslenikov.

V prvním čtvrtletí 2013 byl zaznamenán nárůst cílených útoků na tibetské a ujgurské aktivisty. Útočníci zřejmě využili všeho, co měli k dispozici. Cílem útoků byli uživatelé systémů Mac OS X, Windows i Android.

Už v roce 2011 jsme byli svědky velkých hackerských útoků na mnoho společností a úniků uživatelských dat. Kybernetičtí zločinci se i teď zaměřují na velké firmy a chtějí se zmocnit citlivých dat. V prvním čtvrtletí 2013 se jejich oběťmi stali mezi jinými i Apple, Facebook, Twitter či Evernote.

Ačkoli byl leden z hlediska autorů virů cílených na mobilní zařízení klidným měsícem, v únoru a březnu už experti Kaspersky Lab detekovali přes 20 000 nových modifikací mobilního malwaru, což je zhruba polovina počtu mobilních virů objevených za celý rok 2012.

Drobné změny doznalo geografické rozložení hrozeb. Rusko (s 19 % nyní druhé, pokles o 6 procentních bodů) a USA (s 25 % nyní první, nárůst o 3 procentní body) si vyměnily místa na špičce zemí hostících malware. Pořadí dalších se oproti poslednímu čtvrtletí 2012 víceméně nezměnilo. Ani hodnocení zranitelností se nijak neposunulo – zranitelnosti v programu Java vedou, odhaleny byly na 45,26 % počítačů. V průměru nalezli odborníci Kaspersky Lab na každém ohroženém počítači osm různých průniků.

Celou zprávu o vývoji IT hrozeb za Q1 roku 2013 si přečtěte zde.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma