Další aktuality
30.1.2023
Češi se nebojí, že jim umělá inteligence vezme práci, ale jejího zneužití
Umělá inteligence v různých podobách pomalu ale jistě prostupuje prakticky všemi oblastmi ekonomiky...

27.1.2023
Do aplikace Messenger se vrátil úspěšný podvod
V posledních dnech se v chatovací aplikaci Messenger od společnosti Meta objevil scam, který se šíří mezi kontakty uživatelů v České republice...

26.1.2023
Hrozí, že hackeři budou zneužívat AI chatboty k vytváření phishingových e-mailů a malwaru
Společnost Check Point zveřejnila varování, že kyberzločinci již začali používat populární nástroj ChatGPT k vývoji škodlivých kódů a útočných nástrojů...

20.1.2023
Biometrie může zabránit přístupu dětí na weby s obsahem pro dospělé
S kontrolou dospělosti nyní provozovatelům webů umí pomoct technologie na bázi biometrie, která dokáže určit věk pouhým skenem obličeje webkamerou...

19.1.2023
Hrozby pro Android: Adware si nachází cesty k českým uživatelům přes populární hry
Bezpečnostní specialisté nevylučují, že se v letošním roce na platformě Android setkáme s novými typy hrozeb, agresivní podvodná reklama však bude i nadále rizikem.

16.1.2023
ESET: Infostealery zůstanou rizikem pro uživatelská hesla také v letošním roce
Uživatelé operačního systému Windows v Česku budou letos nadále čelit známým spywarům Agent Tesla a Formbook.

9.1.2023
Hrozby pro macOS: Loňský rok potvrdil, že adware je hlavním rizikem pro počítače od Apple v Česku
Adware Pirrit, který se na předních místech pravidelné statistiky hrozeb pro platformu macOS v Česku objevoval po celý rok 2022, byl také v prosinci detekován ve více než třetině všech případů.

6.1.2023
Rok 2022 z pohledu kybernetických hrozeb
Útoky jsou stále propracovanější a profesionálnější, na vzestupu jsou phishingové hrozby...

1.1.2023
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

20.12.2022
Pour féliciter 2023
Tým Amenit přeje všem hodně štěstí, zdraví i úspěchů v roce 2023...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Viry se teď nejčastěji schovávají v archivních souborech ZIP a RAR

Sdílej na Facebooku
6.12.2022

Společnost HP vydala zprávu, na základě analýzy skutečných kybernetických útoků za třetí čtvrtletí tohoto roku. Podle níž jsou aktuálně nejčastějším typem souborů zneužívaným k šíření malwaru archivační formáty. Jedná se tak například o soubory ZIP a RAR, které poprvé po několika letech předstihly soubory Office. Zpráva ukazuje, že kombinace archivních souborů a propašování škodlivého kódu do HTML souborů pomáhá útočníkům účinně obelstít detekční nástroje.

 Archivace

Na základě údajů z milionů koncových zařízení se systémem HP Wolf Security bylo zjištěno, že 44 % malwaru bylo skryto v doručených archivních souborech, což je o 11 % více než v předchozím čtvrtletí, zatímco 32 % se skrývalo v souborech Office, jako jsou Microsoft Word, Excel a PowerPoint.

Zpráva také informuje o několika útočných kampaních, kombinujících použití archivních souborů s novými technikami propašování škodlivého kódu do souborů HTML. Kyberzločinci vkládají škodlivé archivní soubory do souborů HTML, aby obešli e mailové brány, a následně provedli útok.

Například nedávné útoky QakBot a IceID využívaly soubory HTML k přesměrování uživatelů na falešné online prohlížeče dokumentů, které se vydávaly za stránky provozované firmou Adobe. Uživatelé byli následně instruováni, aby otevřeli soubor ZIP a zadali heslo pro rozbalení souborů, které pak do jejich počítačů nasadily malware.

Díky tomu že je malware v původním souboru HTML zakódován a zašifrován, je jeho detekce e-mailovou bránou nebo jinými bezpečnostními nástroji velmi obtížná. Útočník se spoléhá na sociální inženýrství a vytvoří přesvědčivou a graficky dobře zpracovanou webovou stránku, jejímž cílem je oklamat uživatele a přimět ho ke spuštění útoku otevřením škodlivého souboru ZIP. V říjnu se zjistilo, že titíž útočníci použili podvržené stránky GoogleDisku – rovněž s cílem přimět uživatele k otevření infikovaných souborů ZIP.

„Archivy lze jednoduše šifrovat, takže do nich útočníci mohou skrýt malware, a obejít tak webové proxy servery, sandboxy nebo programy na kontrolu e-mailů. To znesnadňuje odhalení útoků, zejména pokud při nich útočník zároveň použije techniky propašo­vá­ní HTML kódu. Na kampaních QakBot a IceID bylo pozoruhodné, kolik úsilí útočníci věnovali vytvoření falešných stránek. Tyto kampaně působily věrohodněji než dřívější útoky, a pro uživatele proto nebylo snadné rozpoznat, kterým souborům mohou či nemohou věřit,“ vysvětluje Alex Holland ze společnosti HP Inc.

Společnost HP odhalila také detailně propracovanou kampaň využívající modulární řetězec infekce, který by útočníkům dovolil změnit typ útoku i v průběhu kampaně. Například využít k útoku spyware, ransomware či keylogger – případně zavést nové funkce, jako je geo-fencing. To by útočníkovi umožnilo měnit taktiku v závislosti na napadeném cíli. Vzhledem k tomu, že malware není obsažen přímo v příloze odeslané adresátovi, je pro e-mailové brány také obtížnější tento typ útoku rozkrýt.

„Jak se ukázalo, útočníci neustále mění techniky, takže je pro detekční nástroje velmi obtížné je odhalit,“ podotýká dr. Ian Pratt, globální ředitel pro zabezpečení osobních systémů společnosti HP Inc. „Při použití mikrovirtualizace mohou organizace uplatněním principu nulové důvěry a detailně propracované izolace zajistit, aby se potenciálně škodlivé úlohy – jako jsou procesy iniciované kliknutím na odkaz nebo otevřením škodlivé přílohy – spouštěly v jednorázovém virtuálním počítači, odděleném od základních systémů. Tento proces je z hlediska uživatele zcela neviditelný a dokáže zachytit veškerý skrytý malware, proto útočníci nemohou získat přístup k citlivým datům, a nemohou tedy do systému proniknout a dále pokračovat v útoku.“Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma