Další aktuality
17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...

1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT

Sdílej na Facebooku
25.4.2024

Nejvíce detekovaným škodlivým kódem pro operační systém Windows v Česku byl v březnu opět spyware Agent Tesla, přestože počet jeho detekcí oproti předchozímu období poklesl. Doplnil ho opět spyware Formbook. Ani jeden ze zástupců spywaru, který patří mezi největší rizika pro naše přihlašovací údaje, však necílil přímo na Česko. Na předních místech pravidelné statistiky se v březnu objevil také trojský kůň AsyncRAT. Uživatelé stáhnou tento malware většinou ve formě škodlivého programu, který může přes server útočníků posléze stahovat celou řadu doplňkových pluginů s různými škodlivými funkcemi. Ty mohou útočníkům napomáhat v krádeži našich údajů, monitorování našeho chování na internetu nebo jim pomoct s dalšími útočnými kampaněmi, například s útoky typu DDoS. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Zatímco spyware Agent Tesla v březnu utlumil svou aktivitu, spyware Formbook se nadále objevuje ve zhruba stejném objemu zachycených případů. V březnu se pak na předních místech statistiky nově objevil trojský kůň AsyncRAT.

"Spyware Agent Tesla se v březnu neobjevil v žádné větší útočné kampani a ani přílohy s názvy v češtině tentokrát nebyly výrazněji zastoupeny – v zachycených detekcích nejčastěji vidíme, že se útočníci stále snaží uživatele zmást přílohami s názvy poptávka nebo děkovný dopis. Jedná se však o případy, se kterými se mohli čeští uživatelé setkat již v minulých měsících. Spyware Formbook se objevil ve velké kampani z 11. března, ale i v jeho případě byly česky přeložené názvy příloh pouze ojedinělým jevem," shrnuje vývoj kybernetických hrozeb na platformě Windows v Česku Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

"Trojský kůň AsyncRAT je po malwaru Rescoms z minulého měsíce dalším novým škodlivým kódem na předních místech statistiky kyberhrozeb v Česku. Jedná se o běžného trojského koně typu RAT, tzv. Remote Access Trojan. Jakmile se jednou dostane do systému, umožní útočníkům nad ním získat vzdálenou kontrolu. Jeho zdrojové kódy jsou veřejně dostupné na internetu a každý si je tak může stáhnout a upravit si škodlivý kód pro své účely. Proto má tento malware řadu různých variant s různými funkcemi – pro krádeže citlivých údajů, monitorování našeho chování nebo zneužití našeho počítače k dalším útokům," dodává Jirkal.

Spyware Agent Tesla se v březnu nejčastěji objevoval v příloze "RFQ_C3682402292141.exe", v menším počtu také v přílohách "Poptavka 00413_pdf.exe" nebo "děkovný dopis.docx.exe". Spyware Formbook se nejčastěji ukrýval v příloze s názvem "RFQ RT1120 #10324.exe". Ani trojský kůň AsyncRAT se neobjevil v příloze s názvem v češtině – nejčastěji jsme na něj mohli narazit v příloze "BL109533.exe".

DDoS

Různé funkce modulů, různé formy zneužití
Trojský kůň AsyncRAT funguje v podobě základního programu, kterým útočníci infikují systém oběti. Program je pak závislý na serverech útočníků, z nichž stahuje moduly (pluginy) s různými funkcemi. Útočníci tak mohou stále vyvíjet nové funckionality a na dálku přes své servery je poskytovat základnímu škodlivému programu ke stažení.

"Trojský kůň AsyncRAT je nebezpečný právě rozsahem možných funkcí, které mohou útočníci průběžně vyvíjet a svůj útok tak přizpůsobovat, aniž by museli znovu vymýšlet cesty, jak dostat škodlivý kód k uživatelům. Jednotlivé funkcionality se poté instalují prostřednictvím různých pluginů. Mezi základní funkce patří například vzdálené monitorování a zaznamenávání obrazovky našeho zařízení, nahrávání pomocí webkamery, manipulace se soubory, zaznamenávání stisků kláves na klávesnici nebo krádež hesel a souborů cookies z prohlížečů Chrome či Firefox," vysvětluje Jirkal.

Dále mohou pluginy trojského koně AsyncRAT obsahovat i pokročilé funkce pro komplexnější typy útoků. Mezi ně patří například spuštění .NET kódu, možnost těžit kryptoměnu XMR (Monero) nebo tzv. seedování torrentů, tedy šíření torrentu s účelem udržet ho dostupný ke stažení. Jednou z dostupných funkcí je ale také možnost spustit útok typu DDoS, který je například v posledním roce velmi častým typem útoku na veřejné instituce v České republice.

Škodlivý kód se nemusí projevit ihned po stažení do počítače
S ohledem na skutečnost, že se trojský kůň AsyncRAT šíří podobně jako spyware přílohami e-mailů, bezpečnostní specialisté uživatelům doporučují opatrně zacházet s příchozími e-mailovými zprávami. Obzvláště na pozoru by se měli mít před těmi, které přijdou bez předchozí komunikace z neznámé adresy a budou obsahovat jen strohé nebo žádné další informace. V takových e-mailech bychom nikdy neměli otevírat přiložené přílohy ani klikat na odkazy.

"Před pokročilejšími škodlivými kódy může uživatele a uživatelky vždy nejspolehlivěji ochránit především bezpečnostní software. Dnešní digitální komunikace je již tak všudypřítomná a probíhá v takovém objemu, že například zaměstnancům firem, kteří denně pracují s desítkami e-mailů obsahujícími různá obchodní potvrzení, se může bohužel stát, že jeden nebezpečný e-mail přehlédnou a domněle neškodnou přílohu otevřou. Dostatečně varovná by měla být i ta skutečnost, že trojského koně AsyncRAT stačí stáhnout do počítače jen jednou. Díky dodatečným pluginům pak mohou útočníci zahájit celou řadu škodlivých činností nebo zneužít váš počítač k dalším útokům až po nějaké době a na dálku. Obezřetnost je tak více než na místě," dodává Jirkal z ESETu.

Moderní bezpečnostní program nabízí uživatelům kromě klasické antivirové ochrany i celou řadu pokročilých funkcí a nástrojů. Chrání počítač nejen v reálném čase i před nejnovějšími hrozbami, ale může obsahovat i virtuální privátní síť VPN nebo správce hesel, specializovaný program, který hesla uchovává v zašifrované podobě a účinně je tak chrání před spywarem a password stealery.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za březen 2024:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (11,29 %)
  2. Win32/Formbook trojan (7,36 %)
  3. MSIL/AsyncRAT trojan (6,97 %)
  4. VBS/Agent.RSN trojan (6,91 %)
  5. VBS/Agent.QMG trojan (6,01 %)
  6. Win32/Rescoms trojan (3,41 %)
  7. MSIL/Agent.WTJ trojan (2,65 %)
  8. Win32/PSW.Fareit trojan (2,21 %)
  9. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,61 %)
  10. PowerShell/Agent.BLP trojan (1,03 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma