Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Útok na systém softwarových aktualizací ASUS – ShadowHammer

Sdílej na Facebooku
27.3.2019

Odborníci společnosti Kaspersky Lab odhalili novou pokročilou trvalou hrozbu (APT), která může mít za oběť velké množství uživatelů. Speciální bezpečnostní tým zjistil, že útočníci odpovědní za operaci ShadowHammer cílí na uživatele ASUS Live Update Utility. Mezi červnem a listopadem 2018 se jim podařilo do systému softwarových aktualizací dostat backdoor. Kaspersky Lab odhaduje, že se tento útok mohl dotknout více než milionu uživatelů po celém světě.

ShadowHammer

Útok na dodavatelský řetězec (supply chain attack) je jedním z nejnebezpečnějších a nejefektivnějších způsobů infekce, který v posledních několika letech začali kyberzločinci velmi často používat. Dokladem toho jsou například útoky ShadowPad nebo CCleaner. Tento typ útoku se zaměřuje na konkrétní slabiny v propojených systémech životního cyklu produktu – ať už se jedná o slabiny na straně lidských, organizačních, materiálních nebo vlastnických zdrojů. Útočníci tak mohou daný systém napadnout v jakoukoliv chvíli od počáteční fáze vývoje produktu až po jeho doručení k zákazníkovi. Může se tak stát, že i když má prodejce svoji infrastrukturu dobře zabezpečenou, vyskytnou se zranitelnosti u jeho dodavatelů a ty ohrozí celý dodavatelský řetězec.

Útočníci mající na svědomí ShadowHammer si za počáteční bod své infekce vybrali systém softwarových aktualizací ASUS Live Update Utility. To je předinstalovaný program ve většině počítačů značky ASUS, který má na starosti automatickou aktualizaci BIOS, UEFI, ovladačů a aplikací. Díky ukradeným oficiálním digitálním certifikátům, kterými ASUS podepisoval své sestavy, manipulovali útočníci se staršími verzemi softwaru tohoto prodejce, do kterých vpravili škodlivý kód. Infikované verze tohoto softwarového nástroje byly opatřeny legitimními digitálními certifikáty a distribuovány prostřednictvím oficiálních serverů softwarových aktualizací společnosti ASUS. Kvůli tomu byly pro většinu bezpečnostních řešení takřka neviditelné.

Ačkoliv se obětí tohoto útoku mohli stát všichni uživatelé dotčených softwarů, hackeři stojící za ShadowHammer se zaměřili pouze na několik stovek z nich, o kterých už měli nějaké informace. Odborníci z Kaspersky Lab zjistili, že kód každého backdooru obsahoval tabulku s ručně vepsanými MAC adresami – unikátním identifikátorem síťových adaptérů používaných k připojení počítače k síti. Po svém spuštění na napadeném zařízení backdoor ověřil svou MAC adresu s touto tabulkou. Pokud se MAC adresa s jednou z uvedených shodovala, stáhnul malware další část škodlivého kódu. V opačném případě infiltrovaná aktualizace neprovedla žádnou síťovou aktivitu, což je také důvod, proč zůstal tento útok dlouho neobjeven. Celkem identifikovali odborníci více než 600 MAC adres. Ty byly napadeny více než 230 unikátními backdoory s různými shellkódy.

Modulární přístup a preventivní opatření, která útočníci zavedli, aby jim nedopatřením neunikl část kódu nebo některá data, ukazují na to, že pro ně bylo velmi důležité zůstat skrytí. Mezitím s chirurgickou přesností útočili na dobře vybrané cíle. Detailnější technická analýza odhaluje pokročilý arzenál útočníků a velmi vysokou úroveň vývoje v rámci skupiny.

Hledání podobného malwaru odhalilo další tři dodavatele softwaru z Asie, kteří byli napadeni backdoorem využívajícím velmi podobné metody a techniky. Společnost Kaspersky Lab o tomto problému informovala jak společnost ASUS, tak i další výrobce.

"Tito výrobci digitálních zařízení jsou pro hackerské skupiny APT velmi atraktivní, protože skrz ně mohou cílit na jejich širokou zákaznickou základnu. Do teď není zcela jasné, jaký mají útočníci záměr, ani kdo je za útok odpovědný. Na základě techniky použité pro spuštění škodlivého kódu a dalších objevených stop ale předpokládáme, že by tvůrci ShadowHammeru mohli mít něco společného se skupinou BARIUM APT. Ta je v minulosti podepsaná mimo jiné pod útoky ShadowPad a CCleaner. Tato kampaň nám opět demonstruje, jak mohou být útoky na dodavatelský řetězec nebezpečné," komentuje Vitaly Kamluk, vedoucí speciálního týmu GReAT společnosti Kaspersky Lab.

Všechny produkty Kaspersky Lab úspěšně detekují a blokují tento malware.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma