Další aktuality
23.11.2022
Hrozby pro Android - Útočníci se zaměřují na uživatele, kteří stahují software z veřejných internetových úložišť
Nejčastějšími škodlivými kódy pro platformu Android v Česku byly i v říjnu adware Andreed, adware Hiddad.AYF a dropper Agent.KEQ. Šíří se především prostřednictvím her a aplikací.

16.11.2022
ESET: V říjnu šířily spyware falešné faktury
Bezpečnostní specialisté upozornili na možné provázání všech nejčastějších říjnových útoků v Česku.

10.11.2022
Přehled hrozeb pro macOS: Adware koncem roku nabírá na síle
Adware Pirrit, dlouhodobě přítomný škodlivý kód pro platformu macOS v Česku, detekovali bezpečnostní specialisté v říjnu téměř ve třetině všech případů.

3.11.2022
Upozorňujeme na zranitelnosti knihovny OpenSSL ve verzi 3
Byla vydaná knihovna OpenSSL ve verzi 3.0.7, která opravuje zranitelnosti CVE-2022-3602 a CVE-2022-3786,obě zranitelnosti jsou označené na stupnici závažnosti na stupni Vysoká.

1.11.2022
Chcete získat Sticky Password Premium zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

27.10.2022
Hrozby pro Android: Útočníci maskují malware k nepoznání, v září zneužívali hry nebo titulky k filmům
Na platformě Android v Česku opět dominovala škodlivá reklama – adware Andreed v září doplnil také trojský kůň Hiddad.AYF. Překvapením byl tentokrát dropper Agent.KEQ.

19.10.2022
ESET odhalil dosud neznámý špionážní malware, jeho cílem jsou izraelské organizace.
Podle posledních zjištění bezpečnostních analytiků ze společnosti ESET se skupina POLONIUM zaměřila výlučně na izraelské cíle.

13.10.2022
Počet útoků na uživatelská hesla v září opět vzrostl
Počet detekcí spywaru Agent Tesla i spywaru Formbook v září vzrostl a u obou škodlivých kódů se objevovaly útočné kampaně namířené na české uživatele.

12.10.2022
Upozorňujeme na kritickou zranitelnost FortiGate CVE-2022-40684 (CVSS 9.6)
Upozorňujeme na kritickou zranitelnost týkající se FortiOS (firewall) a FortiProxy (webové proxy), pomocí které lze získat vzdálený přístup bez autentizace do administrativního rozhraní.

7.10.2022
Hrozby pro macOS: Mezi škodlivými kódy se v září objevil Spy.Agent, vydával se za aplikace pro rozbalování archivů
Adware Pirrit se v září opět objevil na prvním místě nejčastěji detekovaných hrozeb pro platformu macOS v Česku. Pro počítače od společnosti Apple představuje riziko dlouhodobě.


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Trojský kůň AZORult zneužívá oblíbenou VPN službu ke krádežím kryptoměn

Sdílej na Facebooku
25.2.2020

Odborníci z Kaspersky detekovali neobvyklou zákeřnou kampaň, která využívá phishingovou kopii stránky oblíbené VPN služby k šíření trojského stealeru AZORult. Ten se maskuje jako instalační služba Windows. Tato kampaň, za jejíž spuštění lze považovat registraci falešné stránky v listopadu 2019, je nyní aktivní a zaměřuje se na krádeže osobních informací a kryptoměn z napadených zařízení. V České republice zatím produkty Kaspersky před touto hrozbou ochránily 1 013 uživatelů. Tento případ tak dokládá, že kyberzločinci mají stále zájem o kryptoměny i přes to, že jejich popularita neustále klesá.

AZORult

AZORult je jedním z nejrozšířenějších a nejprodávanějších stealerů na ruských hackerských fórech. Vděčí za to svým mnoha schopnostem. Tento trojský kůň představuje vážnou hrozbu především pro ty uživatele, jejichž počítač byl nějakým způsobem infikován. Dokáže totiž shromažďovat různá data včetně historie prohlížeče, přihlašovacích údajů, cookies, souborů ze složek, souborů z kryptopeněženek nebo ho kyberzločinci mohou využít ke stažení dalšího malwaru.

VPN služby hrají důležitou roli v rámci ochrany soukromí na internetu, protože poskytují dodatečnou ochranu dat a umožňují bezpečné prohlížení internetu. Přesto, nebo možná právě proto, se snaží kyberzločinci zneužít jejich popularitu a vytvářejí jejich falešné kopie, tak jako je tomu v případě kampaně AZORult. Jak zjistili odborníci z Kaspersky, hackeři vytvořili naprosto věrnou podvodnou kopii jedné oblíbené VPN služby, která se od originálu lišila pouze názvem domény.

Odkazy na tuto doménu se šíří prostřednictvím reklam poskytovaných různými bannerovými sítěmi – tato metoda se také nazývá "malvertizing". Poté co oběť navštíví phishingovou stránku je vyzvána k tomu, aby si zdarma stáhla VPN installer. Jakmile si ale stáhne falešného VPN installera pro zařízení s Windows, spustí se kopie AZORult botnet implantu. Ten následně shromažďuje informace z napadeného prostředí a odesílá je řídicímu serveru. Ve finální fázi útočníci ukradnou kryptoměny (Bitcoin, Ethereum a další) z dostupných kryptopeněženek, přihlašovací údaje k FTP, hesla z FileZilla, přihlašovací údaje k e-mailům, informace z nainstalovaných prohlížečů (včetně cookies), přihlašovací údaje k WinSCP.Pidgin messengeru a mnohé další. Produkty Kaspersky od listopadu 2019 do tohoto dne před touto hrozbou ochránily 1 013 uživatelů z České republiky.

Ihned po objevení této kampaně informovala společnost Kaspersky o problému dotyčnou VPN službu a zablokovala falešnou stránku.

"Tato kampaň je dobrým příkladem toho, jak jsou naše osobní data zranitelná. Uživatelé by si měli při surfování po internetu dávat velký pozor na to, na jaké odkazy klikají, a to na jakémkoli zařízení, které používají. V případě phishingových stránek je pro běžné uživatele velmi těžké rozeznat falešnou stránku od té pravé. Kyberzločinci se totiž snaží obohatit na úkor jmen oblíbených značek a služeb. Aktuální situace napovídá, že se svého trendu jen tak nevzdají," komentuje Dmitry Bestuzhev, vedoucí GReAT týmu pro Latinskou Ameriku ve společnosti Kaspersky.

Produkty Kaspersky detekují tuto hrozbu jako HEUR:Trojan-PSW.Win32.Azorult.gen

Aby se uživatelé nestali obětí trojských koní jako je AZORult, doporučují odborníci z Kaspersky následující opatření:

  • Ověřte si, že vstupujete na legitimní stránku. Kromě jiného zkontrolujte, že je na začátku domény stránky "https", název domény je správně – bez chyb a překlepů. Dobré je zjistit si také hodnocení dané stránky či zpětnou vazbu uživatelů.
  • Ukládejte své kryptoměny v hardwarových peněženkách. Minimalizujete tak riziko jejich online zneužití.
  • Začněte pro ukládání hesel a přístupových údajů používat programy označované jako správce hesel. Aplikace, jako je Kaspersky Password Manager, bezpečně ukládá tato data v zašifrovaném soukromém trezoru.
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás ochrání před celou řadou kybernetických hrozeb včetně phishingu.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma