Další aktuality
17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...

1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Trojský kůň AZORult zneužívá oblíbenou VPN službu ke krádežím kryptoměn

Sdílej na Facebooku
25.2.2020

Odborníci z Kaspersky detekovali neobvyklou zákeřnou kampaň, která využívá phishingovou kopii stránky oblíbené VPN služby k šíření trojského stealeru AZORult. Ten se maskuje jako instalační služba Windows. Tato kampaň, za jejíž spuštění lze považovat registraci falešné stránky v listopadu 2019, je nyní aktivní a zaměřuje se na krádeže osobních informací a kryptoměn z napadených zařízení. V České republice zatím produkty Kaspersky před touto hrozbou ochránily 1 013 uživatelů. Tento případ tak dokládá, že kyberzločinci mají stále zájem o kryptoměny i přes to, že jejich popularita neustále klesá.

AZORult

AZORult je jedním z nejrozšířenějších a nejprodávanějších stealerů na ruských hackerských fórech. Vděčí za to svým mnoha schopnostem. Tento trojský kůň představuje vážnou hrozbu především pro ty uživatele, jejichž počítač byl nějakým způsobem infikován. Dokáže totiž shromažďovat různá data včetně historie prohlížeče, přihlašovacích údajů, cookies, souborů ze složek, souborů z kryptopeněženek nebo ho kyberzločinci mohou využít ke stažení dalšího malwaru.

VPN služby hrají důležitou roli v rámci ochrany soukromí na internetu, protože poskytují dodatečnou ochranu dat a umožňují bezpečné prohlížení internetu. Přesto, nebo možná právě proto, se snaží kyberzločinci zneužít jejich popularitu a vytvářejí jejich falešné kopie, tak jako je tomu v případě kampaně AZORult. Jak zjistili odborníci z Kaspersky, hackeři vytvořili naprosto věrnou podvodnou kopii jedné oblíbené VPN služby, která se od originálu lišila pouze názvem domény.

Odkazy na tuto doménu se šíří prostřednictvím reklam poskytovaných různými bannerovými sítěmi – tato metoda se také nazývá "malvertizing". Poté co oběť navštíví phishingovou stránku je vyzvána k tomu, aby si zdarma stáhla VPN installer. Jakmile si ale stáhne falešného VPN installera pro zařízení s Windows, spustí se kopie AZORult botnet implantu. Ten následně shromažďuje informace z napadeného prostředí a odesílá je řídicímu serveru. Ve finální fázi útočníci ukradnou kryptoměny (Bitcoin, Ethereum a další) z dostupných kryptopeněženek, přihlašovací údaje k FTP, hesla z FileZilla, přihlašovací údaje k e-mailům, informace z nainstalovaných prohlížečů (včetně cookies), přihlašovací údaje k WinSCP.Pidgin messengeru a mnohé další. Produkty Kaspersky od listopadu 2019 do tohoto dne před touto hrozbou ochránily 1 013 uživatelů z České republiky.

Ihned po objevení této kampaně informovala společnost Kaspersky o problému dotyčnou VPN službu a zablokovala falešnou stránku.

"Tato kampaň je dobrým příkladem toho, jak jsou naše osobní data zranitelná. Uživatelé by si měli při surfování po internetu dávat velký pozor na to, na jaké odkazy klikají, a to na jakémkoli zařízení, které používají. V případě phishingových stránek je pro běžné uživatele velmi těžké rozeznat falešnou stránku od té pravé. Kyberzločinci se totiž snaží obohatit na úkor jmen oblíbených značek a služeb. Aktuální situace napovídá, že se svého trendu jen tak nevzdají," komentuje Dmitry Bestuzhev, vedoucí GReAT týmu pro Latinskou Ameriku ve společnosti Kaspersky.

Produkty Kaspersky detekují tuto hrozbu jako HEUR:Trojan-PSW.Win32.Azorult.gen

Aby se uživatelé nestali obětí trojských koní jako je AZORult, doporučují odborníci z Kaspersky následující opatření:

  • Ověřte si, že vstupujete na legitimní stránku. Kromě jiného zkontrolujte, že je na začátku domény stránky "https", název domény je správně – bez chyb a překlepů. Dobré je zjistit si také hodnocení dané stránky či zpětnou vazbu uživatelů.
  • Ukládejte své kryptoměny v hardwarových peněženkách. Minimalizujete tak riziko jejich online zneužití.
  • Začněte pro ukládání hesel a přístupových údajů používat programy označované jako správce hesel. Aplikace, jako je Kaspersky Password Manager, bezpečně ukládá tato data v zašifrovaném soukromém trezoru.
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás ochrání před celou řadou kybernetických hrozeb včetně phishingu.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma