Další aktuality
5.12.2023
Varování před novou vlnou phisingových útoků
Nová vlna phisingových útoků...

28.11.2023
Škodlivý kód se ukrývá v žádostech nebo upozorněních na balíky
Aktuálně můžeme narazit na nebezpečné e-mailové přílohy...

13.11.2023
Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem
Nelegitimního nákupu přes internet se obává 48 % respondentů. I přesto však mnozí volí chování, které je může vystavit riziku...

9.11.2023
Pozor na podvodnou aplikaci "ČSOB Smart nový"
Na sociální síti Facebook se objevila reklama vybízející ke stažení podvodné aplikace vydávající se za aplikaci elektronického bankovnictví ČSOB Smart.

4.11.2023
Získejte Eset Internet Security zdarma v naší soutěži
Zúčastněte se soutěže o antivirové řešení s magazínem IT Kompas...

25.10.2023
Smlouva, poptávka, děkovný dopis – spyware cílí na Česko v nebezpečných e-mailových přílohách
Spyware Agent Tesla, spyware Formbook i password stealer Fareit se v září objevily především v česky přeložených e-mailech a jejich přílohách...

19.10.2023
Srovnání antivirových programů, srovnání antivirů
Statistický přehled srovnání antivirů...

19.10.2023
Nástroj Love-GPT zneužívá umělou inteligenci k podvodům na Tinderu a dalších seznamkách
Jak si umělá inteligence může pohrát s lidskými emocemi...

16.10.2023
NÚKIB upozorňuje na kritické zranitelnosti v knihovnách webových prohlížečů
Kritické zranitelnosti, které byly objeveny v aplikacích internetových prohlížečů (Chrome, Firefox, Edge a dalších)...

21.9.2023
Útočníci zacílili se spywarem na Česko
Nejčastějším škodlivým kódem v České republice zůstává Agent Tesla...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Tři čtvrtiny českých dětí jsou denně na sociálních sítích

Sdílej na Facebooku
27.6.2019

Edukační kvíz, který pomáhá rodičům zjistit více informací o online aktivitách svých potomků, přinesl zajímavá data o kyberživotě dětí. Podle něj mají tři čtvrtiny českých dětí mladších 12 let svůj profil na alespoň jedné sociální síti. 47 % jich denně používá dvě a více. Kaspersky v kvízu také zjistila, že více než třetina českých dětí navštěvuje stránky s obsahem 18+.

Děti na internetu

V uplynulých dvou měsících měly děti možnost vyhrát hodnotnou cenu za zodpovězení online kvízu na speciální stránce. Jeho hlavním cílem je pomoci rodičům lépe chránit své děti před online hrozbami. Zelený medvěd, maskot této edukační kampaně kyberbezpečnostní společnosti Kaspersky, provází děti několika otázkami, za jejichž zodpovězení vylosovaní vyhráli PlayStation nebo mobil. Na základě odpovědí dětí dostali rodiče stručná doporučení, která sestavili odborníci z Kaspersky. Ta jim slouží jako odrazový můstek, díky němuž se mohou snadněji a účelněji bavit se svými dětmi o facebookových přátelstvích nebo obsahu na nejrůznějších webech. Kvíz o 13 otázkách celkem vyplnilo 3 627 dětí, nejzajímavější zjištění vám přinášíme na následujících řádcích.

Kvíz se zabýval hraním her, stahováním obsahu z internetu a největší část byla věnována aktivitám na sociálních sítích. Vyšlo tak například najevo, že zdaleka nejoblíbenější online hrou českých dětí je Minecraft, který hraje 1 336 ze zúčastněných dětí. Na druhém místě následovala hra Fortnite. Otázka směřovaná na původ stahovaných aplikací přinesla potěšující zjištění – 78 % dětí stahuje obsah do svých zařízení z oficiálních zdrojů jako je App Store nebo Google Play. Každé desáté dítě (12 %) si někdy stáhlo aplikaci z neověřených, a tedy potenciálně rizikových zdrojů. Dotazník také zjišťoval, co by děti udělaly, kdyby je stránka upozornila na obsah vhodný pro osoby starší 18 let. Většina by stránku opustila (46 %) a necelá pětina (18 %) zavolala rodiče, se kterými by se nejspíše domluvila, co dál. Třetina dětí na sebe ale prozradila (36 %), že by uvedla vyšší věk a stránku by navštívila. Rodiče těchto dětí tak dostali doporučení, že by dětem měli vysvětlit důvod tohoto upozornění a dané weby s nimi případně navštívit.

Největší pozornost věnoval Zelený medvěd aktivitám na sociálních sítích. Na těch jsou děti aktivní už od útlého věku – 46 % jich má před 12. rokem věku minimálně dva účty na sociálních sítích. Více než čtyři sociální sítě denně používá 16 % dětí. Přitom sociální sítě jsou většinou oficiálně přístupné od 13 let.

"Rodiče by si s dětmi měli povídat o tom, co na sociálních sítích dělají, s kým si dopisují, jestli jim někdo nevyhrožuje nebo je nezesměšňuje. Důležité je se o online aktivity dětí zajímat a diskutovat s nimi. Zákaz nic neřeší. Děti si jednak nějaký způsob, jak zůstat online, najdou, a především by v třídním kolektivu a mezi kamarády byly odstrčení. Pomoci mohou například speciální programy, díky nimž rodiče dětem určí čas strávený na internetu nebo omezí přístup na některé stránky," říká Miroslav Kořen, generální ředitel Kaspersky pro východní Evropu.

Upozornění na potenciálně rizikové chování svých dětí dostali ti rodiče, jejichž děti uvedly, že se na internetu baví s lidmi, které osobně neznají. S uživatelem, kterého nikdy neviděly, si píše 22 % českých dětí. Odhalit pravou identitu virtuálního kamaráda a případný skrytý účel, proč si spolu píší, není nic jednoduchého. Existuje spousta pochybných individuí, která se pod falešnými profily snaží z dětí vylákat citlivé informace a osobní materiály. Rodiče by proto spíš než kontrolory měli být parťáky, se kterými se dítě bude otevřeně bavit i o podobných problémech, se kterými se setkalo online.

Obezřetnost se vyplácí zejména při posílání fotografií. Fotky jsou jedny z nejchoulostivějších dat, u kterých navíc nejde zaručit, že je někdo nezneužije. Případný podvodník je může zneužít k vydírání, ke zjištění bydliště daného dítěte, jaké má záliby nebo jak drahé vybavení má jeho rodina doma. České děti se ale ukázaly být poměrně obezřetnými. Své fotografie posílají v drtivé většině jen rodině (29 %) nebo dobrým kamarádům (35 %). Pouze dvě procenta by poslala svou fotku komukoliv, kdo si o ni napíše.

Kyberprostor nemusí bohužel sloužit pouze jako zprostředkovatel zábavy a zajímavých informací. Řadu let se rodiče a školy potýkají s nárůstem kyberšikany, jejíž obětí se stávají děti. I když nemusí jít o kyberšikanu v pravém slova smyslu, 15 % dětí v kvízu uvedlo, že je na internetu někdy někdo prudil. I následkem toho už 62 % dětí někdy na sociální síti zablokovalo nežádoucí kontakt, čímž se vyhnuly další nepříjemné konfrontaci.

Jak děti chránit před online riziky?

 • Bavte se se svými dětmi o možných hrozbách, která na ně mohou na internetu číhat.
 • Pokud je to možné, umístěte pevný počítač, který vaše dítě používá, do společné místnosti.
 • Omezte přístup na stránky či aplikace se závadným obsahem.
  • Toto umožňuje řada bezpečnostních řešení.
  • Možnost blokování online obsahu nabízejí i některé prohlížeče či jejich speciální rozšíření.
 • Nabádejte své děti k tomu, aby s vámi mluvily o všem, co dělají na internetu – i o tom, co je štve a co jim není příjemné.
 • Nastavte si s nimi jasná, a přitom kamarádská pravidla, co smí a co nesmí na internetu dělat. Neměli byste přitom zapomenout na:
  • Registrace na sociálních sítích a podobných stránkách.
  • Online nakupování.
  • Stahování hudby, videí a jiných programů.
  • Používání chatovacích programů a aplikací.
  • Pokud mohou používat messengery nebo online chaty, připomínejte jim, že může být velmi nebezpečné si psát s cizími lidmi, které vůbec neznají.
 • Chraňte veškerá zařízení, která děti používají pro surfování po internetu, účinným bezpečnostním řešením. Některá z nich dokonce nabízejí funkce rodičovské kontroly, které mohou péči o bezpečnost dětí online značně usnadnit.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma