Další aktuality
23.11.2022
Hrozby pro Android - Útočníci se zaměřují na uživatele, kteří stahují software z veřejných internetových úložišť
Nejčastějšími škodlivými kódy pro platformu Android v Česku byly i v říjnu adware Andreed, adware Hiddad.AYF a dropper Agent.KEQ. Šíří se především prostřednictvím her a aplikací.

16.11.2022
ESET: V říjnu šířily spyware falešné faktury
Bezpečnostní specialisté upozornili na možné provázání všech nejčastějších říjnových útoků v Česku.

10.11.2022
Přehled hrozeb pro macOS: Adware koncem roku nabírá na síle
Adware Pirrit, dlouhodobě přítomný škodlivý kód pro platformu macOS v Česku, detekovali bezpečnostní specialisté v říjnu téměř ve třetině všech případů.

3.11.2022
Upozorňujeme na zranitelnosti knihovny OpenSSL ve verzi 3
Byla vydaná knihovna OpenSSL ve verzi 3.0.7, která opravuje zranitelnosti CVE-2022-3602 a CVE-2022-3786,obě zranitelnosti jsou označené na stupnici závažnosti na stupni Vysoká.

1.11.2022
Chcete získat Sticky Password Premium zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

27.10.2022
Hrozby pro Android: Útočníci maskují malware k nepoznání, v září zneužívali hry nebo titulky k filmům
Na platformě Android v Česku opět dominovala škodlivá reklama – adware Andreed v září doplnil také trojský kůň Hiddad.AYF. Překvapením byl tentokrát dropper Agent.KEQ.

19.10.2022
ESET odhalil dosud neznámý špionážní malware, jeho cílem jsou izraelské organizace.
Podle posledních zjištění bezpečnostních analytiků ze společnosti ESET se skupina POLONIUM zaměřila výlučně na izraelské cíle.

13.10.2022
Počet útoků na uživatelská hesla v září opět vzrostl
Počet detekcí spywaru Agent Tesla i spywaru Formbook v září vzrostl a u obou škodlivých kódů se objevovaly útočné kampaně namířené na české uživatele.

12.10.2022
Upozorňujeme na kritickou zranitelnost FortiGate CVE-2022-40684 (CVSS 9.6)
Upozorňujeme na kritickou zranitelnost týkající se FortiOS (firewall) a FortiProxy (webové proxy), pomocí které lze získat vzdálený přístup bez autentizace do administrativního rozhraní.

7.10.2022
Hrozby pro macOS: Mezi škodlivými kódy se v září objevil Spy.Agent, vydával se za aplikace pro rozbalování archivů
Adware Pirrit se v září opět objevil na prvním místě nejčastěji detekovaných hrozeb pro platformu macOS v Česku. Pro počítače od společnosti Apple představuje riziko dlouhodobě.


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Přehled hrozeb pro macOS: Adware koncem roku nabírá na síle

Sdílej na Facebooku
10.11.2022

Bezpečnostní specialisté z ESETu zaznamenali před koncem roku nárůst detekcí u adwaru Pirrit, který je nejčastěji detekovaným škodlivým kódem na platformě macOS v Česku. Počet zachycených případů pak mírně vzrostl i u trojského koně Downloader.Adload, který se v českém prostředí také dlouhodobě objevuje. Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na to, že ačkoli adware není sám o sobě nebezpečným škodlivým kódem, útočníci ho mohou zneužívat jako součást větších útoků a různých podvodů. Apelují tak na uživatele, aby ani tuto hrozbu před koncem roku nepodceňovali. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

macOS

Před koncem roku byl zaznamenán výraznější nárůst hrozeb pro platformu macOS v Česku. Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem zůstává adware Pirrit, který se v říjnu objevil téměř ve třetině všech případů. Adware patří mezi škodlivé kódy, které uživatelům zobrazují nevyžádanou agresivní reklamu, v konečném důsledku je ale může odvést na webové stránky, kde mohou narazit na daleko nebezpečnější malware.

„Nárůst detekcí před koncem roku není nic neobvyklého. Kybernetičtí útočníci moc dobře vědí, že v podzimních a zimních měsících trávíme na svých zařízeních daleko víc času, a tomu také přizpůsobují své strategie. Již pár měsíců také pozorujeme, jak zneužívají adware k různým podvodům – setkáváme se s falešnými investičními nabídkami, a to i do kryptoměn, nebo nabídkami nekvalitních produktů či dalších služeb, které mají uživatele motivovat k platbě předem. Opakovaně tak uživatele varujeme, aby byli především v těchto měsících před koncem roku, kdy více nakupujeme a trávíme čas online, opatrní,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Nestahujte aplikace z neověřených zdrojů

Za rozšířenost adwaru a za to, že ho útočníci s oblibou využívají ve snaze proniknout k našim financím, může také skutečnost, že si ho do zařízení stahujeme často sami. Útočníci šíří adware jako součást jiných aplikací nebo programů, které mohou být v neoficiálních obchodech s aplikacemi nabízeny zdarma nebo ve výhodných balících s dalším softwarem.
„V říjnu jsme také sledovali pozvolný nárůst detekcí u trojského koně Downloader.Adload, který se snaží uživatele přimět ke stažení dalšího adwaru do zařízení. Útočníci ho velmi často vydávají za populární hry nebo prémiový software, který bude pro uživatele atraktivní a motivovat je ke stažení,“ vysvětluje Kropáč a dodává: „Adload pak v okamžiku, kdy ho stáhneme, do zařízení nainstaluje nějaký další adware, často například v podobě nějaké komponenty nebo doplňku do internetového prohlížeče.“
Adware může zůstat dlouhou dobu v zařízení skrytý a není snadné ho odhalit. Upozorní na sebe většinou až kombinací různých ukazatelů, jako je například výrazný pokles výkonu zařízení, agresivními vyskakovacími okny při prohlížení internetu, která nelze zavřít, nebo právě změnami v nastavení internetového prohlížeče, které ale uživatel neprovedl.

Útočníci zneužívají legitimní online nástroje

Mezi další riziková chování adwaru patří právě jeho vliv a schopnost zneužívat legitimní online nástroje, jako je např. optimalizace pro vyhledávání. Vlivem adwaru mohou útočníci změnit také nastavení internetového prohlížeče uživatele a usnadnit si tak sběr citlivých a soukromých informací.
„Doporučil bych uživatelům, aby ani riziko v podobě adwaru nepodceňovali. I když se nejedná o srovnatelnou hrozbu s ransomwarem nebo infostealery, i jeho chování může významně ohrozit naše osobní a citlivá data nebo naše finance. Zabezpečení svého zařízení přitom můžeme posílit jednoduše my sami tím, že budeme software a všechny aplikace stahovat pouze z App Store,“ radí Kropáč z ESETu.
Před webovými stránkami, které mohou být zneužity k různým podvodům či k šíření malwaru, a před potenciálně nechtěnými aplikacemi (tzv. PUA) chrání uživatele také spolehlivý bezpečnostní software.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za říjen 2022:

   1. OSX/Adware.Pirrit (31,52 %)
   2. OSX/TrojanDownloader.Adload (8,70 %)
   3. OSX/Adware.MacSearch (5,43 %)
   4. OSX/TrojanProxy.Agent (4,35 %)
   5. OSX/Adware.Bundlore (4,35 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj: ESETCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma