Další aktuality
2.10.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.10.2024
Byla to jen otázka času: Malware a ransomware jako služba
Zkušení útočníci nyní prodávají své služby méně zkušeným, což vede k nárůstu kyberútoků...

25.9.2024
Jak hackeři dokáží přimět uživatele, aby jim dali svá hesla do Googlu?
Kampaň zneužívá malware pojmenovaný StealC. Ten dokáže uzamknout prohlížeč v režimu celé obrazovky...

23.9.2024
Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware
Na předních místech statistiky stále zůstává adware Andreed, následovaný malwarem Agent.HQS a bankovním trojským koněm Cerberus...

19.9.2024
ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil
Dlouhodobá přítomnost spywaru v Česku není dána jen mírou jeho úspěšnosti, ale také tím, že je to oblíbený nástroj v rukou útočníků...

17.9.2024
ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku
Skupina CosmicBeetle cílí na malé a střední firmy (SMBs) v Asii a v Evropě...

16.9.2024
Proč chtějí kyberútočníci váš telefon?
Vaše telefonní číslo je víc než jen způsob, jak vás kontaktovat...

13.9.2024
Po dark webu kolují data až 60 % firem
Hackeři i organizované zločinecké skupiny se zaměřují na získávání dat, která následně prodávají na nelegálních online tržištích...

12.9.2024
Řekněte podvodníkům NE!
ČNB v poslední době zaznamenala několik podvodných internetových stránek, které napodobují její doménu cnb...

11.9.2024
V kybernetické bezpečnosti jsme zaspali dobu
Řada firem kybernetickou bezpečnost řeší pouze formálně nebo dokonce vůbec...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware

Sdílej na Facebooku
24.5.2024

V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát dva škodlivé kódy, se kterými se čeští uživatelé a uživatelky již v minulosti pravidelně setkávali – bankovní trojský kůň Cerberus a škodlivý kód s prvky spywaru, Spy.SpinOk. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Malware se i v dubnu šířil především prostřednictvím falešných verzí her pro chytré telefony. Bezpečnostní experti proto varují před neuváženým stahováním aplikací mimo oficiální distribuční místa.

Ačkoli v čele statistiky pro platformu Android v Česku stále figuruje adware Andreed, i v dubnu na sebe upozornil bankovní malware Cerberus, který se po delší době opět vyšplhal na přední místa pravidelných detekcí malwaru v Česku.

"Platforma Android je v kontextu kybernetických hrozeb v České republice poměrně dost proměnlivá a každý měsíc tak vidíme, jak se škodlivé kódy střídají. Návrat bankovního trojského koně Cerberus je tak poměrně překvapivý, protože tento škodlivý kód nebyl v Česku dlouho výrazněji aktivní," říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. "Podobně, jako jiné bankovní trojské koně, i Cerberus dokáže v napadeném zařízení kontrolovat SMS zprávy nebo zaznamenávat stisky kláves na klávesnici. Dokáže také sbírat informace o kontaktech, poloze, aplikacích a další údaje přímo ze zařízení. Na základě našich dat můžeme říct, že v dubnu již byl v českém kontextu i cíleněji zaměřený – objevili jsme ho hlavně ve falešné verzi hry Fast Car Driving - Street City," dodává Jirkal.

Hry pro chytré telefony jsou dlouhodobě na straně kybernetických útočníků využívané k šíření škodlivých kódů. Zdrojem malwaru jsou pak jejich falešné verze, které útočníci nabízejí v menších obchodech třetích stran či na internetových úložištích. Jejich prostřednictvím se v dubnu opět šířil také adware Andreed – objevil se například ve verzích her Car Factory Simulator nebo ve hře Power Girls – Fantastic Heroes.

"Aktuálně sledujeme situaci, kdy adware, který můžeme považovat za hlavní škodlivý kód pro české uživatele chytrých telefonů s platformou Android, doplňují závažnější typy škodlivých kódů. Bankovní trojský kůň Cerberus je rizikem zejména pro internetové bankovnictví," říká Jirkal, ale dodává: "Rozhodně to však neznamená, že adware je v tomto srovnání bez rizika, přestože ho někteří uživatelé mají tendenci podceňovat. Nevyžádaná agresivní reklama může fungovat jako prostředník mezi námi a závažnějšími typy škodlivých kódů. Reklamní odkazy nás totiž mohou odvést na webové stránky, na kterých můžeme do zařízení stáhnout nebezpečnější malware."

mobile phone, hand, security

V dubnu posílil také škodlivý kód Spy.SpinOk s prvky spywaru
Poprvé od začátku letošního roku se na přední místa statistiky vyšplhal také škodlivý kód Spy.SpinOk. Jedná se o softwarový modul, který má však funkce spywaru. Jeho autoři ho mohou nabízet vývojářům jako marketingový doplněk, tzv. Software Development Kit (SDK). Proto můžeme na tento škodlivý kód narazit ve velkém množství aplikací, například ve hrách, které obsahují nějaké losování o ceny, a také v aplikacích pro přehrávání videí.

"Škodlivý kód Spy.SpinOk dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům. Ti mohou jeho prostřednictvím získávat informace o souborech i zkopírovat či nahradit dočasný obsah uložený ve schránce zařízení. Sami vývojáři si škodlivosti doplňku nemusí být vědomi, a tak může být rozšířený opravdu ve velkém množství různých aplikací," vysvětluje Jirkal.

V případě spywaru bezpečnostní experti doporučují již pokročilejší ochranu moderním bezpečnostním řešením. Spyware je v Česku hrozbou nejen v případě platformy Android a jeho cílem jsou naše hodnotná osobní data, se kterými mohou útočníci poté dále nakládat – prodat je na černém trhu nebo využívat k dalším typům útoků.

Škodlivý kód se může do aplikace dostat i přes vývojáře
Kromě využívání spolehlivého kyberbezpečnostního řešení bychom měli zvažovat, odkud stahujeme aplikace pro chytré mobilní telefony. Ačkoli může být pro některé rozhodujícím kritériem to, že někde můžeme stáhnout jinak placenou aplikaci zdarma, nebo sehnat aplikaci, jejíž oficiální distribuce již byla ukončena, v konečném důsledku se nám tyto zdánlivé výhody vyplatit nemusí.

"Důležité je si uvědomit, že v současnosti se můžeme setkat s velkým množstvím aplikací, které mohou být útočníky nějak upraveny. Mohou aplikace někde odcizit a následně do nich přidat škodlivý kód, nebo mohou škodlivý doplněk nabízet rovnou vývojářům. Není také neobvyklé, že si aplikace upravují různé komunity, jejichž cílem je například zlepšit fungování aplikace, testovat nové funkce nebo najít její zranitelnosti. Z fór ale může aplikace uniknout opět do rukou útočníků, kteří ji po svých úpravách, a po vložení škodlivého kódu potom nabízejí za výhodných podmínek uživatelům," říká Martin Jirkal z ESETu.

Ačkoli ani v případě oficiálního obchodu pro platformu Android, Google Play, nemají uživatelé nikdy jistotu, že nenarazí na aplikaci obsahující malware, přesto je zde větší pravděpodobnost, že jeho bezpečnostní týmy škodlivé aplikace včas odhalí a odstraní. Právě stahování pouze z oficiálních distribučních míst významně sníží dle bezpečnostních expertů pravděpodobnost, že vpustíme škodlivý kód do našeho zařízení.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za duben 2024:

    1. Android/Andreed trojan (16,25 %)
    2. Android/Spy.Cerberus trojan (7,78 %)
    3. Android/Spy.SpinOk trojan (4,35 %)
    4. Android/TrojanDownloader.Agent.ARM trojan (3,89 %)
    5. Android/FakeApp.ACS trojan (3,66 %)
    6. Android/Agent.ELC trojan (2,97 %)
    7. Android/Spy.Bahamut trojan (2,97 %)
    8. Android/Spy.Coe trojan (2,52 %)
    9. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (2,29 %)
    10. Android/Agent.CZB trojan (2,06 %)

Zdroj: eset.com



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma