Další aktuality
19.6.2024
Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
Nejčastěji zachycenými hrozbami byly v Česku adware, bankovní trojský kůň a downloader se špionážními funkcemi...

11.6.2024
Letní festivaly 2024: Jak chránit chytré telefony, osobní údaje a finance?
I hudební festivaly se můžou stát terčem hackerů a podvodníků. Na co si dát pozor?

10.6.2024
Na odolnost proti kybernetickým podvodům má vliv věk, ale rozhodující je přístup zaměstnavatele
Lidé, u kterých jejich zaměstnavatel klade důraz na osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti, dokážou s jistotu rozeznat i promyšlené útoky s pětkrát větší pravděpodobností...

5.6.2024
Jakou hodnotu mají vaše data?
Předpokladem efektivního zabezpečení je analýza rizik a vyčíslení jejich hodnoty...

3.6.2024
Chcete získat AVG PC TuneUp zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

3.6.2024
Výhody a nebezpečí lásky v AI světě
Pomáhají nám technologie a umělá inteligence v pocitu spojení s ostatními, nebo nám v něm naopak brání...

31.5.2024
Vytěžování informací z dokumentů pomocí AI
Vytěžování dat z dokumentů je proces, který se snaží extrahovat a strukturovat data z dokumentů pomocí různých metod a technik...

27.5.2024
AI v oblasti kyberbezpečnosti: Příležitost i hrozba
Z hlediska kybernetické bezpečnosti se umělá inteligence stala dvojsečnou zbraní...

24.5.2024
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed...

23.5.2024
Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti
Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware

Sdílej na Facebooku
24.5.2024

V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát dva škodlivé kódy, se kterými se čeští uživatelé a uživatelky již v minulosti pravidelně setkávali – bankovní trojský kůň Cerberus a škodlivý kód s prvky spywaru, Spy.SpinOk. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Malware se i v dubnu šířil především prostřednictvím falešných verzí her pro chytré telefony. Bezpečnostní experti proto varují před neuváženým stahováním aplikací mimo oficiální distribuční místa.

Ačkoli v čele statistiky pro platformu Android v Česku stále figuruje adware Andreed, i v dubnu na sebe upozornil bankovní malware Cerberus, který se po delší době opět vyšplhal na přední místa pravidelných detekcí malwaru v Česku.

"Platforma Android je v kontextu kybernetických hrozeb v České republice poměrně dost proměnlivá a každý měsíc tak vidíme, jak se škodlivé kódy střídají. Návrat bankovního trojského koně Cerberus je tak poměrně překvapivý, protože tento škodlivý kód nebyl v Česku dlouho výrazněji aktivní," říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. "Podobně, jako jiné bankovní trojské koně, i Cerberus dokáže v napadeném zařízení kontrolovat SMS zprávy nebo zaznamenávat stisky kláves na klávesnici. Dokáže také sbírat informace o kontaktech, poloze, aplikacích a další údaje přímo ze zařízení. Na základě našich dat můžeme říct, že v dubnu již byl v českém kontextu i cíleněji zaměřený – objevili jsme ho hlavně ve falešné verzi hry Fast Car Driving - Street City," dodává Jirkal.

Hry pro chytré telefony jsou dlouhodobě na straně kybernetických útočníků využívané k šíření škodlivých kódů. Zdrojem malwaru jsou pak jejich falešné verze, které útočníci nabízejí v menších obchodech třetích stran či na internetových úložištích. Jejich prostřednictvím se v dubnu opět šířil také adware Andreed – objevil se například ve verzích her Car Factory Simulator nebo ve hře Power Girls – Fantastic Heroes.

"Aktuálně sledujeme situaci, kdy adware, který můžeme považovat za hlavní škodlivý kód pro české uživatele chytrých telefonů s platformou Android, doplňují závažnější typy škodlivých kódů. Bankovní trojský kůň Cerberus je rizikem zejména pro internetové bankovnictví," říká Jirkal, ale dodává: "Rozhodně to však neznamená, že adware je v tomto srovnání bez rizika, přestože ho někteří uživatelé mají tendenci podceňovat. Nevyžádaná agresivní reklama může fungovat jako prostředník mezi námi a závažnějšími typy škodlivých kódů. Reklamní odkazy nás totiž mohou odvést na webové stránky, na kterých můžeme do zařízení stáhnout nebezpečnější malware."

mobile phone, hand, security

V dubnu posílil také škodlivý kód Spy.SpinOk s prvky spywaru
Poprvé od začátku letošního roku se na přední místa statistiky vyšplhal také škodlivý kód Spy.SpinOk. Jedná se o softwarový modul, který má však funkce spywaru. Jeho autoři ho mohou nabízet vývojářům jako marketingový doplněk, tzv. Software Development Kit (SDK). Proto můžeme na tento škodlivý kód narazit ve velkém množství aplikací, například ve hrách, které obsahují nějaké losování o ceny, a také v aplikacích pro přehrávání videí.

"Škodlivý kód Spy.SpinOk dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům. Ti mohou jeho prostřednictvím získávat informace o souborech i zkopírovat či nahradit dočasný obsah uložený ve schránce zařízení. Sami vývojáři si škodlivosti doplňku nemusí být vědomi, a tak může být rozšířený opravdu ve velkém množství různých aplikací," vysvětluje Jirkal.

V případě spywaru bezpečnostní experti doporučují již pokročilejší ochranu moderním bezpečnostním řešením. Spyware je v Česku hrozbou nejen v případě platformy Android a jeho cílem jsou naše hodnotná osobní data, se kterými mohou útočníci poté dále nakládat – prodat je na černém trhu nebo využívat k dalším typům útoků.

Škodlivý kód se může do aplikace dostat i přes vývojáře
Kromě využívání spolehlivého kyberbezpečnostního řešení bychom měli zvažovat, odkud stahujeme aplikace pro chytré mobilní telefony. Ačkoli může být pro některé rozhodujícím kritériem to, že někde můžeme stáhnout jinak placenou aplikaci zdarma, nebo sehnat aplikaci, jejíž oficiální distribuce již byla ukončena, v konečném důsledku se nám tyto zdánlivé výhody vyplatit nemusí.

"Důležité je si uvědomit, že v současnosti se můžeme setkat s velkým množstvím aplikací, které mohou být útočníky nějak upraveny. Mohou aplikace někde odcizit a následně do nich přidat škodlivý kód, nebo mohou škodlivý doplněk nabízet rovnou vývojářům. Není také neobvyklé, že si aplikace upravují různé komunity, jejichž cílem je například zlepšit fungování aplikace, testovat nové funkce nebo najít její zranitelnosti. Z fór ale může aplikace uniknout opět do rukou útočníků, kteří ji po svých úpravách, a po vložení škodlivého kódu potom nabízejí za výhodných podmínek uživatelům," říká Martin Jirkal z ESETu.

Ačkoli ani v případě oficiálního obchodu pro platformu Android, Google Play, nemají uživatelé nikdy jistotu, že nenarazí na aplikaci obsahující malware, přesto je zde větší pravděpodobnost, že jeho bezpečnostní týmy škodlivé aplikace včas odhalí a odstraní. Právě stahování pouze z oficiálních distribučních míst významně sníží dle bezpečnostních expertů pravděpodobnost, že vpustíme škodlivý kód do našeho zařízení.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za duben 2024:

  1. Android/Andreed trojan (16,25 %)
  2. Android/Spy.Cerberus trojan (7,78 %)
  3. Android/Spy.SpinOk trojan (4,35 %)
  4. Android/TrojanDownloader.Agent.ARM trojan (3,89 %)
  5. Android/FakeApp.ACS trojan (3,66 %)
  6. Android/Agent.ELC trojan (2,97 %)
  7. Android/Spy.Bahamut trojan (2,97 %)
  8. Android/Spy.Coe trojan (2,52 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (2,29 %)
  10. Android/Agent.CZB trojan (2,06 %)

Zdroj: eset.comCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma