Další aktuality
1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut

Sdílej na Facebooku
21.3.2024

Také v únoru se v Česku objevila řada upravených a nelegitimních verzí her a aplikací, kterými se šířil adware. Na více než patnáct procent opět posílil adware Andreed, který se nejčastěji objevoval ve falešné verzi hry Car Factory Simulator. Doplnily ho opět trojské koně z rodin Triada a Hiddad, které ke svému šíření také zneužívají různé nástroje pro chytré telefony. S ohledem na velké množství aplikací, které mohou být rizikem pro naše data a soukromí, bezpečnostní specialisté doporučují již na samém začátku zvážit, zda danou aplikaci či hru opravdu potřebujeme. Ke zvýšení ochrany dat bychom dle nich měli vždy věnovat pozornost podmínkám použití. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku od společnosti ESET.

Bezpečnostní specialisté zaznamenali v únoru pokračující růst počtu případů adwaru Andreed, který se podle posledních čísel objevuje v Česku ve více než patnácti procentech všech případů. Také v únoru byl adware detekován ve velkém množství nelegitimních her různých žánrů, z nichž viditelně vyčnívala hra Car Factory Simulator. K běžné strategii kybernetických útočníků patří verze her velmi často měnit, a to jak s cílem zmást uživatele, tak bezpečnostní software.

„Adware Andreed se již směle řadí k dlouhodobě přítomným škodlivým kódům pro chytré telefony s platformou Android v Česku. A to, že v únoru opět o něco posílil, svědčí o tom, že ho útočníci nemají potřebu zatím vyměnit za nějakou jinou hrozbu. Útoky s využitím tohoto adwaru se jim zkrátka stále vyplácí. Přispívá k tomu také skutečnost, že uživatelé adware ve většině případů stáhnou sami – ať už tím, že stahují nelegitimní verze her a aplikací z neoficiálních zdrojů, nebo nevěnují pozornost podmínkám použití,“ říká k vývoji na platformě Android Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

Uživatelé mohou na adware Andreed nejčastěji narazit, pokud stahují aplikace a hry mimo oficiální obchod Google Play. Jejich motivací je ve většině případů to, že aplikace a hry jsou v obchodech třetích stran a na různých internetových úložištích zdarma.

Android hry

Široké spektrum falešných aplikací
Adware patří mezi kybernetická rizika, která mají uživatelé ve zvyku spíše podceňovat. I přesto, že se jedná „pouze“ o škodlivou reklamu, je adware nebezpečný z několika důvodů: prostřednictvím reklamy může uživatelům zobrazovat odkazy na podvodné a nebezpečné webové stránky a může stahovat do mobilního telefonu další adware či jiný škodlivý kód, který už bude představovat závažnější riziko pro naše data a soukromí.

V únoru se v detekční statistice objevily také trojské koně Triada a Hiddad. Škodlivý kód Hiddad se nadále objevuje především ve škodlivé verzi aplikace Life Palmistry – Palm&Gender, která nabízí uživatelům čtení z ruky. Stejnou aplikaci využívají útočníci již od loňského listopadu. Trojský kůň Triada se již dříve objevil například ve škodlivé verzi aplikace FM WhatsApp, která oproti klasické aplikaci WhatsApp měla nabízet některé vylepšené funkce. Útočníci v jeho případě vsadili i na falešnou fitness aplikaci, která si měla najít oběti v řadách sportovních nadšenců. V únoru se trojský kůň Triada vydával za bezplatnou VPN aplikaci.

Udělujme i legitimním aplikacím oprávnění s rozmyslem
V dynamicky se měnícím světě se naše data a soukromí stávají tím nejcennějším vlastnictvím, které máme. Právě adware, který je často přítomný v řadě aplikací, je i ve srovnání se spywarem či jinými typy škodlivých kódů nezanedbatelným rizikem. Uživatelé by přitom neměli být opatrní pouze v případě falešných aplikací, ale i těch legitimních, které mohou informace o nežádoucím nakládání s našimi daty uvádět v podmínkách používání.

„V podmínkách služby bychom si vždy měli přečíst, jaká data o nás daná aplikace sbírá, jaká společnost je spravuje a s kým je sdílí. Podle toho se můžeme rozhodnout, jestli chceme danou aplikaci vůbec používat nebo jaká oprávnění jí chceme udělit. Pokud to jde, aplikacím bychom měli povolit pouze nezbytná oprávnění pro jejich fungování, a poskytnout jim o sobě co nejméně informací,“ uzavírá Martin Jirkal z ESETu.

Kromě opatrného stahování aplikací můžeme svá data ochránit také pomocí moderního bezpečnostního řešení. Uživatelům a uživatelkám nabízí mimo zabezpečení před škodlivými kódy i celou řadu praktických nástrojů – správce hesel jim pomůže s bezpečným uchováváním přihlašovacích údajů a virtuální privátní síť (VPN) pak zajistí zabezpečené a soukromé prohlížení internetu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za únor 2024:

  1. Android/Andreed trojan (15,26 %)
  2. Android/Triada trojan (5,61 %)
  3. Android/Hiddad.SJ trojan (4,36 %)
  4. Android/TrojanSMS.FakeInst trojan (3,89 %)
  5. Android/TrojanDownloader.Agent.AQQ trojan (3,74 %)
  6. Android/Agent.CZB trojan (3,58 %)
  7. Android/Spy.Banker.BUL trojan (3,58 %)
  8. Android/Spy.Cerberus trojan (3,43 %)
  9. Android/Spy.SpinOk trojan (2,80 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (2,65 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma