Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Pravda a mýty o bezpečnosti Androidu

Sdílej na Facebooku
30.11.2017

Nejrozšířenější operační systém v chytrých mobilních zařízeních není tak bezpečný, jak by se mohlo zdát.

Chráníte svůj počítač a notebook bezpečnostním softwarem a zdá se vám zbytečné vynakládat čas a finanční prostředky, abyste stejným způsobem zabezpečili i svůj chytrý telefon nebo tablet? Možná jste zaslechli tvrzení, že smartphony jsou proti malwaru lépe chráněny a žádnou speciální bezpečnostní aplikaci nepotřebují. Opak je pravdou. Z mobilního telefonu se v posledních letech stalo univerzální zařízení, kterému svěřujeme stále více citlivých osobních informací. Je propojené s našimi účty na Googlu, v bance, na sociálních sítích, obsahuje důležité kontakty, mnohdy i údaje o platební kartě, citlivé fotografie a videa.

To vše jsou velmi lákavé cíle, kvůli nimž se pozornost kyberzločinců přesouvá od klasických desktopových počítačů k mobilním zařízením. Android je nejrozšířenějším operačním systémem, funguje na něm většina chytrých mobilů i tabletů. Jeho tvůrce, společnost Google, sice pravidelně vydává aktualizace i bezpečnostní záplaty, snaží se odfiltrovávat nejznámější hrozby, ale bez součinnosti se samotným uživatelem nemůže zařízení zcela ochránit. A v tom je největší kámen úrazu.

Také u Google Play platí důvěřuj, ale prověřuj

Důvěřivý uživatel může spoléhat na bezproblémovost aplikací v oficiálním obchodu s aplikacemi Google Play, protože jej Google přesvědčuje, že každá nová aplikace prochází několikastupňovým prověřováním, než je veřejně nabídnuta uživatelům. Nic naplat, i tato kontrola se často míjí účinkem, takže i na Google Play se čas od času vyskytnou falešné aplikace, jejichž prostřednictvím se útočníci mohou dostat k citlivým údajům nebo zcela ovládnout napadené zařízení. Málokterý uživatel detailně studuje, jaká oprávnění po něm chce nová aplikace schválit a často tak dobrovolně předává útočníkům klíč ke svému mobilu.

Nejen u neoficiálních obchodů s aplikacemi, ale také v Google Play je tedy dobré myslet na základní pravidla bezpečného užívání aplikací: před stažením nové aplikace je třeba prověřit, zda pochází od důvěryhodného a známého tvůrce, přečíst si hodnocení a uživatelské recenze. Maximální pozornost je třeba věnovat aplikacím pro internetové bankovnictví a platby všeho druhu, u nichž nejčastěji dochází k vydávání falešných verzí, jejichž prostřednictvím útočníci získávají od důvěřivých uživatelů přihlašovací údaje i informace o platebních kartách.

Klíčová jsou oprávnění, která té které aplikaci schválíte. Bude moci bez vašeho vědomí lokalizovat váš telefon? Bude mít přístup k vašim fotografiím a videím? K textovým zprávám a adresáři? Může automaticky nastavovat další oprávnění, aniž by vás o tom informovala? Takový stupeň oprávnění je velmi riskantní a neměli byste jej nikdy povolovat. Zvláště pak u aplikací, které tyto informace nemohou potřebovat, takže je už dopředu patrné, že jde o podvrh a snahu infiltrovat se do vašeho zařízení.

Silná hesla a dvoufaktorová autentizace

Stejně jako u počítačů je i u mobilů a tabletů důležitá volba správných hesel k jednotlivým aplikacím a účtům. Ke každému účtu byste měli používat jiné heslo, patřičně dlouhé (nejméně osm znaků) ideálně složené z kombinace velkých a malých písmen, čísel a dalších znaků. Zapamatovat si takové množství hesel je ale nad síly jedince, proto je dobré používat některého ze správců hesel a pamatovat si heslo jediné – právě k tomuto správci. A pojistit si jej nejlépe dvoufaktorovým ověřením, tedy kromě zadání klasického hesla ještě zasláním jednorázového přístupového kódu na mobilní telefon nebo do e-mailové schránky.

Úplným základem bezpečnosti zařízení s Androidem by pak mělo být zamykání displeje. Přístup k mobilu nebo tabletu by měl chránit PIN kód nebo čtečka otisku prstů. Z našich dřívějších průzkumů chování českých studentů vyplynulo, že řada středoškoláků a vysokoškoláků bez rozpaků nechává svůj mobilní telefon bez kontroly ležet na stole v restauraci, když jdou na toaletu a je jim jedno, zda je displej zrovna odemčený či nikoli. Potom se ale nesmí divit, když si s jejich mobilem někdo "pohraje". Může to skončit vtípkem na sociálních sítích, ale také vybíleným bankovním účtem.

Bezpečnost mobilních telefonů a tabletů záleží především na jejich majitelích. Operační systém sám o osobě je neochrání. Kvalitní bezpečnostní aplikace může odstínit sofistikované malwarové kampaně, ale v mnoha případech je největší hrozbou pro zařízení sám uživatel a jeho chování.

 



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma