Další aktuality
Dnes
ESET: Vrátil se škodlivý kód Agent Tesla, v srpnu předcházel masivnímu útoku na naše data
Velký návrat sledovali bezpečnostní experti v srpnu u infostealeru Agent Tesla...

11.9.2025
Nové evropské nařízení zavádí pravidla pro otevřenější správu dat
Evropská komise odhaduje, že až 80 % dat v EU zůstává dnes nevyužito...

2.9.2025
Iluze soukromí: co ve skutečnosti skryje anonymní mód?
Anonymní režim neznamená úplnou anonymitu. Neskrývá vaši IP adresu ani nešifruje váš internetový provoz...

29.8.2025
Hrozby pro Android: Škodlivé kódy i v červenci šířila falešná aplikace Google Chrome
Útočníci maskují malware Agent.MUY za falešnou aplikaci prohlížeče Chrome...

26.8.2025
AI specializovaná na kybernetické útoky? Od hackerů už za 100 dolarů
Mezi nejznámější AI modely zaměřené na kybernetickou kriminalitu patří FraudGPT, WormGPT, HackerGPT, GhostGPT nebo OnionGPT...

21.8.2025
Množství zašifrovaných dat klesá, ransomware však zůstává vážnou hrozbou
Mezi hlavní technické příčiny úspěšných ransomwarových útoků stále patří zneužité zranitelnosti...

20.8.2025
ESET: V Česku opět vzrostly případy infostealeru Formbook
Útočné kampaně škodlivého kódu Agent.ECK, který ukrýval obávaný infostealer, byly nejsilnější 14. a 28. července...

14.8.2025
ESET se kvůli nové iniciativě proti kybernetické kriminalitě připojuje k Europolu
Cílem programu je posílit spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem v boji proti kyberkriminalitě...

13.8.2025
Jdou po vašich datech: Co jsou to infostealery?
Útočníky zajímají všechny údaje, které lze nějak zpeněžit. Oblíbeným cílem jsou přihlašovací údaje...

12.8.2025
Malware může napadnout i iPhone. Jak jej odstranit?
I přes veškerou snahu společnosti Apple se do obchodu App Store občas dostane malware...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Počet útoků na uživatelská hesla v září opět vzrostl

Sdílej na Facebooku
13.10.2022

Počet detekcí spywaru Agent Tesla i spywaru Formbook v září vzrostl a u obou škodlivých kódů se objevovaly útočné kampaně namířené na české uživatele. Ačkoli mají oba škodlivé kódy především celosvětový dosah, bezpečnostní experti zachytili v září vysoký výskyt českých verzí nebezpečných e-mailových příloh, jejichž prostřednictvím se šíří. Mezi nejčastěji detekovanými škodlivými kódy pro operační systém Windows v Česku se tentokrát objevil spyware Weecnaw, který se také zaměřuje na odcizení přihlašovacích údajů k našim online účtům. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti ESET.

IT

I přestože je spyware Agent Tesla škodlivým kódem s celosvětovým dosahem a na Českou republiku se cíleně příliš nezaměřuje, ve 14 procentech všech svých útoků se v září objevil právě v Česku. Bezpečnostní specialisté upozorňují, že s ohledem na jeho globální působnost jde o poměrně významné procento výskytů.

„Motivem k provedení kybernetického útoku bývá pro útočníky především co největší finanční zisk, proto se můžeme setkat spíše s celosvětovými útoky než s těmi konkrétně cílenými pouze na jednu zemi. Aktivita spywaru Agent Tesla v Česku tak byla v září poměrně překvapivá,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „Ve třech čtvrtinách případů se mohli uživatelé v září setkat s nebezpečnou e-mailovou přílohou s českým názvem Zpusob_platby, jpg.exe. Nejsilnější útok proběhl 20. září,“ dodává Jirkal.

Kybernetičtí útočníci využívají k šíření spywaru především e-mailové přílohy, které svým názvem nejčastěji odkazují na faktury nebo objednávky. Přílohy mají také ve většině případů příponu .exe označující spustitelný soubor. Česky označené přílohy se přitom objevovaly v posledních měsících především u password stealeru Fareit a u spywaru Agent Tesla byly spíše výjimkou. Statistika ze září tak ukazuje, že útočníci aktuálně pozměnili své strategie.

V září doplnil škodlivé kódy spyware Weecnaw

V září se zvýšil počet detekcí také u spywaru Formbook a také v jeho případě se objevovala česky pojmenovaná příloha.

„Spyware Formbook byl aktivní především v první polovině měsíce, nejsilnější kampaň jsme zaznamenali 16. září. Útočníci ho v Česku tentokrát šířili prostřednictvím přílohy Nová objednávka pdf xxxLhHM.exe,“ říká Jirkal.

Na přední místa pravidelné měsíční statistiky se v září dále vyšplhal spyware Weecnaw. V Česku se neobjevil poprvé, doposud však nebyl detekován ve větším počtu případů.

„Spyware Weecnaw útočil jednorázově 5. a 6. září. V tuto chvíli ještě nedokážeme říct, zda se jednalo pouze o ojedinělý případ, nebo jde o první, testovací útok a my se s tímto škodlivým kódem budeme v Česku potkávat častěji,“ vysvětluje Jirkal.

Útočníci využili k šíření malwaru Weecnaw přílohu s názvem „Purchase Order No. PO2732559-022.pdf (742 KB).exe“. Pokud Weecnaw infikuje zařízení, dokáže odcizit uložená uživatelská jména a hesla k aplikacím a službám nebo další údaje o zařízení.

Věnujte pozornost e-mailům od neznámých odesílatelů

Bezpečnostní experti uživatelům doporučují, aby rizika v podobě spywaru nepodceňovali a používali na svých zařízeních s operačním systémem Windows kvalitní bezpečnostní software. Celkové zabezpečení svých osobních údajů však mohou posílit také svou obezřetností.

“Uživatele se snažíme pravidelně varovat před otevíráním příloh z e-mailů, jejichž odesílatele neznají. Pokud jim přijde zpráva z e-mailové adresy, kterou nemají ve svých kontaktech, nebo se tato zpráva tváří jako komunikace od různých institucí, přepravních firem nebo dodavatelů energií, určitě bych jim doporučil si takový e-mail nejdříve ověřit na oficiálních stránkách nebo zákaznické podpoře,” říká Jirkal z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za září 2022:

      1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (23,25 %)
      2. Win32/Formbook trojan (17,48 %)
      3. Win32/Spy.Weecnaw trojan (10,95 %)
      4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (3,51 %)
      5. Win32/PSW.Fareit trojan (3,36 %)
      6. VBS/Agent.QHU trojan (0,95 %)
      7. Win32/Delf.NBX virus (0,95 %)
      8. MSIL/Spy.Agent.DFY trojan (0,94 %)
      9. MSIL/Agent.UDJ trojan (0,81 %)
      10. Java/Adwind trojan (0,78 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj: ESET



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma