Další aktuality
Dnes
Kryptoscamů přibývá. Jak je poznat?
Typicky na takový podvod narazíte na sociálních sítích, zpravidla ve formě placené inzerce...

Dnes
Chcete získat Sticky Password Premium zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

7.5.2025
Dramaticky roste hrozba e-mailových útoků s využitím personalizovaných taktik na bázi AI
Počet e-mailových útoků odhalených ve druhé polovině roku 2024 vzrostl o 197 % ve srovnání s druhou polovinou roku 2023...

6.5.2025
Statistiky o heslech, které změní vaše online návyky
V roce 2024 bylo malwarem odcizeno přes 1 miliardu přihlašovacích údajů...

28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

PhantomLance - malware pro šmírování uživatelů Android zařízení

Sdílej na Facebooku
4.5.2020

Odborníci z Kaspersky objevili sofistikovanou škodlivou kampaň zaměřenou na uživatele zařízení s operačním systémem Android. S největší pravděpodobností za ní stojí kyberzločinecká skupina OceanLotus. Tato kampaň, která probíhá už od roku 2015, získala pojmenování PhantomLance. Jejímu arzenálu dominuje především komplexní spyware – software navržený tak, aby shromažďoval data o uživateli. Šíří se prostřednictvím řady aplikací, které jsou dostupné v oficiálním obchodě Google Play.

Spyware

V červenci minulého roku informovali bezpečnostní odborníci třetí strany o nově objeveném spywaru v obchodě Google Play. Jejich report upoutal pozornost odborníků z Kaspersky neobvyklými vlastnostmi detekovaného malwaru – míra sofistikovanosti a chování byly zcela odlišné od běžných trojských koní, které kyberzločinci obvykle nahrávají do obchodů s aplikacemi. Malwarovým odborníkům se podařilo v Google Play najít ještě jeden podobný vzorek tohoto malwaru. Obvykle, když se hackerům podaří nahrát škodlivou aplikaci do legitimního obchodu s aplikacemi, investují nemalé částky do jejich zviditelnění. Tím si chtějí zaručit vysoké počty stažení, a tedy i velké množství obětí. To se ale v těchto případech nedělo. Zdálo se, že kyberzločinci nestojí o velkou pozornost a masové šíření svých aplikací. Pro odborníky to byl zjevný náznak cílené aktivity APT skupiny. Další analýzy objevily několik verzí tohoto malwaru s desítkami vzorků, které spojovalo několik podobností kódu.

Funkce všech vzorků byly podobné – cílem spywaru je sběr informací. Mezi ně patří poloha zařízení, informace o hovorech, kontakty a přístup k SMS zprávám. Aplikace mohla získat také seznam nainstalovaných aplikací nebo informace o zařízení včetně verze operačního systému. Mimo to mohli útočníci stahovat a instalovat různé škodlivé programy na základě informací o napadeném systému. Díky tomu nezahlcovali aplikaci zbytečnými funkcionalitami a sbírali pouze užitečné informace.

PhantomLance se šířil prostřednictvím různých platforem, nešlo tedy pouze o Google Play a APKpure. Aby útočníci dosáhli co nejdůvěryhodnějšího dojmu, vytvořili pro téměř každý malwarový vzorek falešný vývojářský profil na přidruženém Github účtu. Aby zároveň předešli odhalení pomocí filtračních mechanismů, které používají obchody s aplikacemi, neobsahovaly první verze nově nahraných aplikací žádné škodlivé komponenty. Obsahovaly je nicméně pozdější aktualizace, které zahrnovaly i kód, který je spustil.

Z dat Kaspersky Security Network vyplývá, že od roku 2016 došlo ke zhruba 300 pokusům o infikování zařízení s OS Android v zemích, jako je Indie, Vietnam, Bangladéš nebo Indonésie. Zatímco statistika detekce zahrnovala i kolaterální infekce, Vietnam byl jednou z hlavních zemí co do počtu pokusů o útoky – některé škodlivé aplikace použité v kampani byly vyvinuty pouze ve vietnamštině.

Pomocí speciálního nástroje Kaspersky pro přiřazování malwaru – interního nástroje k nalezení podobností mezi různými částmi škodlivého kódu – se odborníkům podařilo zjistit, že některé části PhantomLance byly alespoň z 20 % podobné starším kampaním zaměřeným na Android, za nimiž stála skupina OceanLotus. Tato skupina existuje už od roku 2013 a cílí převážně na uživatele v jihovýchodní Asii. Kromě toho odborníci zjistili, že se s touto kampaní shoduje i několik dříve detekovaných škodlivých aktivit skupiny OceanLotus zaměřených na Windows a MacOS. Proto se analytici Kaspersky domnívají, že je PhantomLance dílem právě těchto hackerů.

Všechny škodlivé programy byly nahlášeny vlastníkům obchodů s aplikacemi. Google Play potvrdil, že byly tyto aplikace staženy.

"Tato kampaň dokládá, jak se tvůrci pokročilých trvalých hrozeb neustále vyvíjejí a znesnadňují své odhalení. PhantomLance je aktivní více než pět let a dokázal obejít bezpečnostní opatření obchodů s aplikacemi. Hackeři se také stále častěji zaměřují na mobilní zařízení. Proto je velmi důležité neustále získávat nové a nové informace o hrozbách a zlepšovat služby, které pomáhají sledovat útočníky a rozkrývat jejich aktivity," říká Alexey Firsh, bezpečnostní odborník z týmu GReAT společnosti Kaspersky.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma