Další aktuality
19.6.2024
Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
Nejčastěji zachycenými hrozbami byly v Česku adware, bankovní trojský kůň a downloader se špionážními funkcemi...

11.6.2024
Letní festivaly 2024: Jak chránit chytré telefony, osobní údaje a finance?
I hudební festivaly se můžou stát terčem hackerů a podvodníků. Na co si dát pozor?

10.6.2024
Na odolnost proti kybernetickým podvodům má vliv věk, ale rozhodující je přístup zaměstnavatele
Lidé, u kterých jejich zaměstnavatel klade důraz na osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti, dokážou s jistotu rozeznat i promyšlené útoky s pětkrát větší pravděpodobností...

5.6.2024
Jakou hodnotu mají vaše data?
Předpokladem efektivního zabezpečení je analýza rizik a vyčíslení jejich hodnoty...

3.6.2024
Chcete získat AVG PC TuneUp zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

3.6.2024
Výhody a nebezpečí lásky v AI světě
Pomáhají nám technologie a umělá inteligence v pocitu spojení s ostatními, nebo nám v něm naopak brání...

31.5.2024
Vytěžování informací z dokumentů pomocí AI
Vytěžování dat z dokumentů je proces, který se snaží extrahovat a strukturovat data z dokumentů pomocí různých metod a technik...

27.5.2024
AI v oblasti kyberbezpečnosti: Příležitost i hrozba
Z hlediska kybernetické bezpečnosti se umělá inteligence stala dvojsečnou zbraní...

24.5.2024
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed...

23.5.2024
Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti
Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Na odolnost proti kybernetickým podvodům má vliv věk, ale rozhodující je přístup zaměstnavatele

Sdílej na Facebooku
10.6.2024

Podle průzkumu technologické společnosti ANECT jsou důležitými faktory, které zvyšují naši schopnost úspěšně čelit online hrozbám, věk a především přístup zaměstnavatele. Lidé, u kterých jejich zaměstnavatel klade důraz na osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti, dokážou s jistotu rozeznat i promyšlené útoky s pětkrát větší pravděpodobností než ti, u kterých zaměstnavatel na osvětu nedbá. Při odhalování jednodušších podvodů hraje velkou roli věk, u těch složitějších se už ale rozdíly do značné míry stírají.

Jednodušší phishingové kampaně dokáže zcela jistě odhalit 44 % lidí do 26 let a 36 % ve věku 27–35 let, ale pouze 15 % lidí nad 54 let. U složitějších podvodů, jakými může být například falešně podepsaný příkaz k úhradě smyšlené faktury ředitelem společnosti nebo realistický voice cloning (krádež hlasu) či deepfake video, jsou ale tyto rozdíly v řádech jednotek procent.

"Z výzkumu i našich zkušeností vyplývá, že lidé jsou dnes poměrně dobře obeznámení s klasickými, řekněme tradičními scénáři phishingových útoků a podvodných aktivit. A to především díky článkům a reportážím v médiích, které popisují jednak ty nejčastější podvody, ale i nové techniky a scénáře. Mladí lidé navíc tráví v online prostředí výrazně více času a umí se v něm proto lépe orientovat. Ovšem teprve když mají lidé možnost se tématu online bezpečnosti věnovat pravidelně a do hloubky, tak začnou více chápat obecnou mechaniku podvodů a jednotlivé souvislosti. To je přitom při obraně před kybernetickými podvody jedna z nejdůležitějších kompetencí," vysvětluje Petr Mojžíš, odborník na kybernetickou bezpečnost společnosti ANECT. Proto je podle něj důležité, aby se s tématem pravidelně setkávali už žáci na školách, a to od raného věku. U lidí, kteří už mají školní léta za sebou, však hraje klíčovou roli právě přístup zaměstnavatele.

podvod, počítač, stůl, ruce, tužka, papír

Nejde přitom pouze o školení kybernetické bezpečnosti, která se nabízí jako hlavní řešení, ale i další aktivity jako třeba pravidelné novinky ze světa kyberbezpečnosti posílané v interním newsletteru či prostý důraz na praktickou bezpečnost v každodenních činnostech. "Školení a především jejich pravidelnost jsou důležitým základem a lidem významně pomáhají, ale určitě nejsou samospásná. Lidé, kteří v práci absolvují školení alespoň dvakrát ročně jsou si přibližně dvakrát jistější než ti, kteří je neabsolvují vůbec. To, co tedy nakonec hraje zásadní roli, je firemní kultura. Pokud se o těchto hrozbách ve firmě mluví pravidelně a lidé mají osobní zkušenost i s různými preventivními opatřeními, jako je přístup přes VPN, dvoufaktorová autentizace nebo omezení přístupů ve firemní síti, a chápou, k čemu slouží, pomáhá jim to v lepší orientaci v celé problematice," vysvětluje Petr Mojžíš.

Lidí, kteří v průzkumu uvedli, že zcela souhlasí s tím, že jejich zaměstnavatel dbá na to, aby měli přehled o digitálních hrozbách, byla čtvrtina. Další polovina uvedla, že s tímto výrokem spíše souhlasí a pouhá čtvrtina spíše nebo zcela nesouhlasí. Na druhou stranu pouze 41 % lidí ve firmě absolvuje na toto téma pravidelná školení (alespoň 1x ročně). Většina zaměstnanců přitom tato školení přitom považuje za zajímavá a užitečná. Celkem 40 % z těch, kteří školení absolvují, zcela souhlasí s tím, že jsou pro ně užitečná, dalších 52 % lidí uvedlo, že s tímto výrokem spíše souhlasí. Pětina lidí (22 %) uvedla, že díky nim určitě změnila své bezpečnostní návyky, a další polovina (56 %) s tímto tvrzením vyjádřila opatrný souhlas. Podobný počet lidí také uvedl, že díky školením lépe poznají hrozby, se kterými se můžou v online prostředí setkat.

"Jedním z důvodů, proč jsou firemní školení takto úspěšná, může být to, že firmy už před nějakým časem pochopily, že pokud chtějí, aby si z nich zaměstnanci něco odnesli, musejí je udělat zajímavá, ideálně interaktivní a s ověřováním nabytých znalostí. Podobně jako u jiných aktivit velmi dobře fungují gamifikační prvky, které zaměstnance vtahují přímo do centra dění," říká Petr Mojžíš.

Pro firmy jsou přitom tato školení přínosná nejen z toho pohledu, že se jejich zaměstnanci dokážou lépe bránit jednotlivým podvodům, ale zvyšují také schopnost lidí porozumět tomu, jakým kybernetickým hrozbám můžou jejich zaměstnavatelé čelit. Zatímco mezi všemi zaměstnanci uvádí dobré povědomí o této problematice dohromady 61 % respondentů, u firem, které věnují kybernetické bezpečnosti hodně pozornosti, toto číslo stoupá na 87 %.

Zdroj: systemonline.czCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma