Microsoft a některé další firmy nechtějí poskytnout americkým úřadům údaje ze zahraničních datacenter. Mají obavy, že by zákazníci přešli ke konkurenci.
V USA již nějakou dobu probíhá soudní rozepře o to, zda americké federální úřady mají právo po amerických firmách požadovat zpřístupnění dat z datacenter umístěných mimo území USA. Souboj začal vloni v okamžiku, kdy soud v New Yorku vydal rozhodnutí, podle kterého byl Microsoft povinen poskytnou údaje uložené v irském datacentru. Argument úřadů je, že se nutně musí dostat k mejlové komunikaci kvůli vyšetřování drogových obchodů.
Nejen pro Microsoft je takováto představa poměrně obtížně akceptovatelná. Mají celkem oprávněné obavy z odlivu uživatelů ke konkurenci a navíc podle nic americký kongres nikdy neschválil vydávání soudních příkazů, které by sahaly za hranice USA. „Vláda nemůže požadovat a soud nemůže vydat příkaz, který by umožnil federálním agentům vyrazit dveře zařízení Microsoftu v Dublinu." K tomu Microsoft dodává, že pokud mají americké úřady zálusk na data uložená na zahraničních serverech, měla by využít smlouvy o vzájemné právní pomoci uzavřené s ostatními zeměmi.