Další aktuality
1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Malware se skrývá za jmény zpěváků nominovaných na Grammy

Sdílej na Facebooku
31.1.2020

Kyberzločinci zneužívají k šíření malwaru jména zpěváků a písní nominovaných na americké hudební ceny Grammy 2020. Bezpečnostní produkty Kaspersky loni detekovaly 39% nárůst útoků skrývajících se za hudbou kandidátů na tyto ceny. V porovnání s rokem 2018 tak došlo k výrazně vyššímu počtu pokusů o stažení nebo spuštění škodlivých souborů, které se vydávaly za díla Ariany Grande, Taylor Swift nebo Post Malone.

Hudba je univerzální řeč lidstva – dokáže rozdávat radost, může mít terapeutické účinky a zároveň zprostředkovává myšlenky a představy. Je schopná přenášet atmosféru nebo závažná sdělení. Její široká oblíbenost mezi lidmi a zároveň snadná dostupnost, kdy ji díky streamovacím službám mohou poslouchat miliony lidí po celém světě v téměř neomezené míře, z ní činí i předmět zájmu internetových pirátů. Ti zneužívají jména populárních umělců k šíření malwaru skrytého za hudebními nahrávkami nebo videoklipy.

Škodlivé programy a hudebníci

Společnost Kaspersky se v návaznosti na udílení hudebních cen Grammy rozhodla podrobit analýze jména nominovaných zpěváků či písní z hlediska malwaru. Chce tak poukázat na rozsah tohoto problému, kdy jsou oblíbené trendy zneužity k podvodným aktivitám. V konečném součtu odborníci z Kaspersky vypátrali 30 982 škodlivých souborů nesoucích jméno hudebníků nebo jejich skladeb. Celkem se tak s těmito soubory setkalo 41 096 uživatelů produktů od Kaspersky.

Analýza ukázala, že jména umělců Adriana Grande, Taylor Swift a Post Malone se objevily u více než poloviny (55 %) škodlivých souborů, které se za ně schovávaly. Počet pokusů o stažení nebo spuštění souborů se jmény těchto popových hvězd výrazně vzrostl téměř u všech umělců zařazených do analýzy.

Souvislost mezi stoupající popularitou umělce a na ní navázanou škodlivou aktivitou zločinců je velmi zřejmá v případě nových tváří, jako je Billie Eilish. Hvězda této dospívající zpěvačky v průběhu celého loňského roku strmě stoupala, což se projevilo i na počtu uživatelů, kteří si stáhli škodlivé soubory s jejím jménem. V porovnání s rokem 2018 vzrostl bezmála desetkrát – z 254 na 2171. Stejný trend zaznamenaly distribuované jedinečné škodlivé soubory, kterých bylo 221 v roce 2018 a o rok později 1 556. Přestože nominace na toto prestižní ocenění s sebou přináší vyšší zájem fanoušků a s tím spojené škodlivé aktivity hackerů, nemusí tak tomu být u známějších umělců. Výjimkou je ale jméno Lady Gaga, jehož zneužívání se za poslední rok také zintenzivnilo.

Mezi písněmi soutěžícími o ceny Grammy, které si hackeři oblíbili pro své nekalé aktivity, byly na prvních třech místech "Sunflower" od interpreta Post Malone, "Talk" od amerického zpěváka Khalid a "Old Town Road" rapera Lil Nas X.

"Kyberzločinci neustále sledují celospolečenské trendy a snaží se vydělat na aktuální oblibě popkulturních fenoménů. Hudba je vedle televizních seriálů jedním z nejoblíbenějších druhů zábavy, a proto je atraktivním prostředkem šíření malwaru, který kyberzločinci často využívají. Vzhledem k tomu, že čím dál více uživatelů využívá streamovací platformy, které pro poslech hudby nevyžadují stahování souborů, předpokládáme, že dojde k poklesu těchto škodlivých aktivit," říká Anton Ivanov, bezpečnostní analytik ze společnosti Kaspersky.

Aby se uživatelé nenakazili škodlivými programy, které se vydávají za písničky oblíbených interpretů, doporučují odborníci Kaspersky následující opatření:

  • K poslechu nebo stahování písniček svých oblíbených interpretů používejte pouze renomované služby jako jsou Apple Music, Spotify Premium nebo Amazon Music. Můžete také zkusit najít uznávaný bezplatný hudební web, který vám umožní legální stahování skladeb.
  • Snažte se vyhnout podezřelým odkazům, které slibují exkluzivní hudební obsah. Přečtěte si o dané hudební záležitosti více informací na seriózních hudebních blozích nebo na stránkách interpretů, abyste se ujistili, že slibovaný obsah opravdu existuje.
  • Věnujte pozornost příponám stažených souborů. I když stahujete skladbu nebo videoklip ze stránky, kterou považujete za důvěryhodnou, měl by být soubor ve formátu mp3, .avi, .mkv nebo .mp4. V žádném případě se nesmí jednat o formáty .exe nebo .lnk.

Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás ochrání před širokou škálou internetových hrozeb.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma