Další aktuality
30.1.2023
Češi se nebojí, že jim umělá inteligence vezme práci, ale jejího zneužití
Umělá inteligence v různých podobách pomalu ale jistě prostupuje prakticky všemi oblastmi ekonomiky...

27.1.2023
Do aplikace Messenger se vrátil úspěšný podvod
V posledních dnech se v chatovací aplikaci Messenger od společnosti Meta objevil scam, který se šíří mezi kontakty uživatelů v České republice...

26.1.2023
Hrozí, že hackeři budou zneužívat AI chatboty k vytváření phishingových e-mailů a malwaru
Společnost Check Point zveřejnila varování, že kyberzločinci již začali používat populární nástroj ChatGPT k vývoji škodlivých kódů a útočných nástrojů...

20.1.2023
Biometrie může zabránit přístupu dětí na weby s obsahem pro dospělé
S kontrolou dospělosti nyní provozovatelům webů umí pomoct technologie na bázi biometrie, která dokáže určit věk pouhým skenem obličeje webkamerou...

19.1.2023
Hrozby pro Android: Adware si nachází cesty k českým uživatelům přes populární hry
Bezpečnostní specialisté nevylučují, že se v letošním roce na platformě Android setkáme s novými typy hrozeb, agresivní podvodná reklama však bude i nadále rizikem.

16.1.2023
ESET: Infostealery zůstanou rizikem pro uživatelská hesla také v letošním roce
Uživatelé operačního systému Windows v Česku budou letos nadále čelit známým spywarům Agent Tesla a Formbook.

9.1.2023
Hrozby pro macOS: Loňský rok potvrdil, že adware je hlavním rizikem pro počítače od Apple v Česku
Adware Pirrit, který se na předních místech pravidelné statistiky hrozeb pro platformu macOS v Česku objevoval po celý rok 2022, byl také v prosinci detekován ve více než třetině všech případů.

6.1.2023
Rok 2022 z pohledu kybernetických hrozeb
Útoky jsou stále propracovanější a profesionálnější, na vzestupu jsou phishingové hrozby...

1.1.2023
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

20.12.2022
Pour féliciter 2023
Tým Amenit přeje všem hodně štěstí, zdraví i úspěchů v roce 2023...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Malware se skrývá za jmény zpěváků nominovaných na Grammy

Sdílej na Facebooku
31.1.2020

Kyberzločinci zneužívají k šíření malwaru jména zpěváků a písní nominovaných na americké hudební ceny Grammy 2020. Bezpečnostní produkty Kaspersky loni detekovaly 39% nárůst útoků skrývajících se za hudbou kandidátů na tyto ceny. V porovnání s rokem 2018 tak došlo k výrazně vyššímu počtu pokusů o stažení nebo spuštění škodlivých souborů, které se vydávaly za díla Ariany Grande, Taylor Swift nebo Post Malone.

Hudba je univerzální řeč lidstva – dokáže rozdávat radost, může mít terapeutické účinky a zároveň zprostředkovává myšlenky a představy. Je schopná přenášet atmosféru nebo závažná sdělení. Její široká oblíbenost mezi lidmi a zároveň snadná dostupnost, kdy ji díky streamovacím službám mohou poslouchat miliony lidí po celém světě v téměř neomezené míře, z ní činí i předmět zájmu internetových pirátů. Ti zneužívají jména populárních umělců k šíření malwaru skrytého za hudebními nahrávkami nebo videoklipy.

Škodlivé programy a hudebníci

Společnost Kaspersky se v návaznosti na udílení hudebních cen Grammy rozhodla podrobit analýze jména nominovaných zpěváků či písní z hlediska malwaru. Chce tak poukázat na rozsah tohoto problému, kdy jsou oblíbené trendy zneužity k podvodným aktivitám. V konečném součtu odborníci z Kaspersky vypátrali 30 982 škodlivých souborů nesoucích jméno hudebníků nebo jejich skladeb. Celkem se tak s těmito soubory setkalo 41 096 uživatelů produktů od Kaspersky.

Analýza ukázala, že jména umělců Adriana Grande, Taylor Swift a Post Malone se objevily u více než poloviny (55 %) škodlivých souborů, které se za ně schovávaly. Počet pokusů o stažení nebo spuštění souborů se jmény těchto popových hvězd výrazně vzrostl téměř u všech umělců zařazených do analýzy.

Souvislost mezi stoupající popularitou umělce a na ní navázanou škodlivou aktivitou zločinců je velmi zřejmá v případě nových tváří, jako je Billie Eilish. Hvězda této dospívající zpěvačky v průběhu celého loňského roku strmě stoupala, což se projevilo i na počtu uživatelů, kteří si stáhli škodlivé soubory s jejím jménem. V porovnání s rokem 2018 vzrostl bezmála desetkrát – z 254 na 2171. Stejný trend zaznamenaly distribuované jedinečné škodlivé soubory, kterých bylo 221 v roce 2018 a o rok později 1 556. Přestože nominace na toto prestižní ocenění s sebou přináší vyšší zájem fanoušků a s tím spojené škodlivé aktivity hackerů, nemusí tak tomu být u známějších umělců. Výjimkou je ale jméno Lady Gaga, jehož zneužívání se za poslední rok také zintenzivnilo.

Mezi písněmi soutěžícími o ceny Grammy, které si hackeři oblíbili pro své nekalé aktivity, byly na prvních třech místech "Sunflower" od interpreta Post Malone, "Talk" od amerického zpěváka Khalid a "Old Town Road" rapera Lil Nas X.

"Kyberzločinci neustále sledují celospolečenské trendy a snaží se vydělat na aktuální oblibě popkulturních fenoménů. Hudba je vedle televizních seriálů jedním z nejoblíbenějších druhů zábavy, a proto je atraktivním prostředkem šíření malwaru, který kyberzločinci často využívají. Vzhledem k tomu, že čím dál více uživatelů využívá streamovací platformy, které pro poslech hudby nevyžadují stahování souborů, předpokládáme, že dojde k poklesu těchto škodlivých aktivit," říká Anton Ivanov, bezpečnostní analytik ze společnosti Kaspersky.

Aby se uživatelé nenakazili škodlivými programy, které se vydávají za písničky oblíbených interpretů, doporučují odborníci Kaspersky následující opatření:

  • K poslechu nebo stahování písniček svých oblíbených interpretů používejte pouze renomované služby jako jsou Apple Music, Spotify Premium nebo Amazon Music. Můžete také zkusit najít uznávaný bezplatný hudební web, který vám umožní legální stahování skladeb.
  • Snažte se vyhnout podezřelým odkazům, které slibují exkluzivní hudební obsah. Přečtěte si o dané hudební záležitosti více informací na seriózních hudebních blozích nebo na stránkách interpretů, abyste se ujistili, že slibovaný obsah opravdu existuje.
  • Věnujte pozornost příponám stažených souborů. I když stahujete skladbu nebo videoklip ze stránky, kterou považujete za důvěryhodnou, měl by být soubor ve formátu mp3, .avi, .mkv nebo .mp4. V žádném případě se nesmí jednat o formáty .exe nebo .lnk.

Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás ochrání před širokou škálou internetových hrozeb.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma