Preventivní opatření proti koronaviru se podepsala pod změnou chování lidí na internetu, děti nevyjímaje. Z dat společnosti Kaspersky vyplývá, že se děti v uplynulých třech měsících soustavně méně věnovaly počítačovým hrám než v době před koronavirovou krizí.
Se začátkem koronakrize se školní výuka přesunula z lavic a tříd do dětských pokojů, obýváků nebo pracoven. Velká část vzdělávání probíhá po síti za pomoci komunikačních aplikací a služeb. Z domova musí zároveň pracovat i rodiče, kteří tak mají unikátní příležitost trávit více času společně s rodinou a vybudovat si důvěrnější vztah s dětmi. Mohou lépe porozumět jejich aktivitám nebo zájmům.
Report společnosti Kaspersky, opírající se o anonymizovaná data shromážděná systémem Kaspersky Security Network od uživatelů produktů Kaspersky Safe Kids, přináší zajímavé zjištění týkající se digitálních aktivit dětí během domácí karantény. V tomto období se totiž daleko méně zajímaly o počítačové hry. Od března do května tohoto roku se jejich zájem o tuto aktivitu ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku soustavně snižoval.
Pokles zájmu o počítačové hry je relevantní zejména pro operační systém Windows, na kterém děti hrají daleko častěji než na počítačích Mac. Většina počítačových her totiž vychází převážně pro Windows – například v oblíbených online obchodech s hrami, jako je Steam, je pro MacOS k dispozici výrazně méně her.
"Klesající zájem o hry na osobních počítačích můžeme připsat zvýšené potřebě jejich využití při jiných činnostech. Vzhledem k tomu, že se velká část vyučování přesunula do online prostředí, je pro děti pohodlnější tyto aktivity plnit na počítačích než na mobilních zařízeních. A tak navzdory tomu, že děti doma tráví podstatně více času, můžeme vidět, že využívají počítače rozumně a netráví čas hraním her," komentuje Anna Larkina, analytička ve společnosti Kaspersky.
Aby se děti vyhnuly jakýmkoliv nesnázím při používání svých počítačů, mají pro jejich rodiče odborníci z Kaspersky následující tipy: