Pětina českých domácností využívá na svém televizoru chytré funkce a má jej tedy připojen k internetu. Většina těchto televizorů umožňuje kromě speciálních aplikací přístup k internetovému prohlížeči a teoreticky tedy i k elektronické poště nebo internetovému bankovnictví. Málokterý divák ale zároveň myslí na zabezpečení chytrého televizoru před škodlivými kódy, které mohou do zařízení proniknout stejně tak jako do počítače nebo notebooku.
Z loňské vlny kontinuálního výzkumu agentury Nielsen Admosphere pro Asociaci televizních organizací (ATO) vyplynulo, že 18 procent televizorů v Česku je „online“. Dalších několik procent Smart TV zůstává nepřipojeno a jejich majitelé je využívají jen k pasivnímu příjmu klasického televizního vysílání. Tyto televize však jsou připraveny kdykoli nabídnout chytré funkce, jakmile si jejich majitelé zařídí odpovídající internetové připojení. Na 400 tisíc domácností využívalo v roce 2017 výhod tzv. hybridního vysílání (HbbTV), které přes internetové připojení nabízí například přístup k archivu pořadů jednotlivých televizních stanic.
Televize Prima vypočítala, že HbbTV v Česku pravidelně používá 1,3 milionu diváků. Chytré funkce a tedy obecně internetové připojení k televizoru ale využívá až třikrát tolik Čechů. Míra zabezpečení chytrých televizorů závisí na konkrétním výrobci a použitém operačním systému. Mezi nejrizikovější, ale zároveň nejpopulárnější řešení patří operační systémy Android TV a Tizen. U nich již byly zaznamenány malwarové kampaně, které sice nebyly zaměřeny výhradně na Smart TV, ale dokázaly zařízení infikovat a jejich majitelům způsobit nemalé problémy.
Android TV je oblíbená zejména kvůli dostupnosti široké škály aplikací, na které jsou diváci zvyklí u svých mobilních telefonů nebo tabletů (i když ne každá aplikace určená pro smartphony je funkční i v televizi). Zároveň ale existuje velké riziko, že si do svého televizoru stáhnou aplikaci, která je napadena malwarem. Pokud jde o televizor, který neprovádí automatické aktualizace operačního systému, může se lehce stát, že přijímač používá starší verze operačního systému s bezpečnostními chybami. Toho mohou využít útočníci a prostřednictvím škodlivých kódů získat řadu oprávnění pro ovládání chytrých aplikací v televizoru, případně jej infikovat ransomwarem a podobně jako u počítačů nebo mobilů požadovat za odšifrování výkupné.
U chytrých televizorů tak stejně jako u počítačů a mobilních zařízení platí několik zásad bezpečného používání internetu: