Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Jak správně zabezpečit router

Sdílej na Facebooku
24.7.2017

Na bezpečnost počítačů a notebooků myslí téměř každý, ochraně tabletů a chytrých mobilních telefonů věnuje pozornost každý druhý, ale na zabezpečení routerů, které jsou základním přístupovým bodem k internetu, si vzpomene jen málokdo. Přitom to je právě router, kudy se do vaší soukromé nebo firemní wi-fi sítě může nabourat útočník a provést tam pořádnou neplechu. Bohužel pro routery neexistuje žádná antivirová ochrana, a tak záleží čistě na každém uživateli, jak přístroj zabezpečí a zda pravidelně kontroluje aktualizace jeho firmwaru.

Firewall

Základní, ba přímo školáckou chybou je ponechání výchozích přihlašovacích údajů, které do routeru zadal výrobce nebo poskytovatel internetového připojení. Zpravidla jde o jednoduchá a lehce odhalitelná uživatelská jména a hesla typu admin/admin nebo 12345/heslo, která útočníci při pokusech o průnik do sítě zkouší jako první. Úplně nejhorší variantou je situace, kdy si uživatel administraci routeru vystaví do internetu a tudíž je možné ji prolomit zvenku. Třetím nejčastějším úskalím routerů je neaktuální firmware, který může obsahovat různé zranitelnosti.

Málokterý uživatel tuší, že vedle počítače a notebooku by měl pravidelně aktualizovat také router. Některé routery dokáží aktualizace spouštět automaticky, u jiných to výrobci neumožňují a u některých dokonce výrobce aktualizace vůbec neprovádí. Obecně platí, že čím levnější je router, tím je zpravidla podpora ze strany výrobce horší. Neaktualizovaný firmware byl přitom příčinou loňského masivního útoku speciálního malware na stovky českých routerů, který se projevil výpadkem připojení k internetu nebo zobrazováním jiných webových stránek, než které uživatel zadal do internetového prohlížeče.

Obětem útoku se místo požadovaných stránek zobrazovalo upozornění o nutnosti instalovat Flash Player, s nímž se ale do počítače stáhl další malware. Útočníci tak získali kontrolu nejen nad routerem, ale i nad počítačem, který byl připojený k síti vytvořené tímto routerem. Napadení se nevyhnuli ani uživatelé, kteří měli pečlivě zaheslovaný router. Měli smůlu v tom, že jejich zařízení bylo starší a nemělo aktualizovaný firmware. Prostřednictvím zranitelnosti routerů je možné rovněž stahovat jejich konfiguraci a potom je hromadně napadat. V roce 2014 prováděl server Root.cz vlastní šetření na této zranitelnosti a zjistil, že ji obsahuje přes pět tisíc routerů v České republice a na šest tisíc na Slovensku.

Jak se tedy účinně bránit před útoky na routery? Jedinou správnou cestou je koupě kvalitního routeru, který podporuje automatické aktualizace firmware a nevystavuje do internetu svoji administraci. Pokud uživatelé přesto vystavují do internetu některé porty, mělo by jich být co nejméně a ideálně by měly být přesměrovány (port forwarding). Například pokud chce mít uživatel na internetu dostupné SSH běžící nativně na portu 22, na routeru otevře ven port 88 a v routeru nastaví pravidlo "co přijde zvenku na 88, přepošli do lokální sítě nějakému stroji na 22".

I když pro routery neexistují speciální antivirové programy, s jejich ochranou hodně pomůže nástroj ochrany domácí sítě, který je například součástí bezpečnostního balíčku ESET Smart Security Premium. Tento modul dokáže zobrazit všechna zařízení (počítače, telefony, tiskárny atp.) připojená do domácí sítě.

Můžete si tak ověřit, zda router není hacknutý, používá aktuální firmware, nesměruje vás na podvodné DNS servery, neobsahuje bezpečnostní díry a případně, jestli nepoužíváte výchozí přihlašovací údaje do jeho administrace, což je bezpečnostní riziko. Domácí routery se dostávají do hledáčku autorů škodlivých kódů, protože díky bezpečnostním zranitelnostem je snadné je ovládnout a následně je mohou zneužívat pro DDoS útoky, případně vás směrovat na podvodné stránky. Modul rovněž zobrazí všechna zařízení připojená do sítě. Kliknutím na ikonu konkrétního zařízení pak uživatel zobrazí detailní informace jako je IP adresa, MAC adresa či název zařízení.

Ochrana domácí sítě může zároveň upozornit na nové zařízení, které se připojí do sítě ve chvíli, kdy je k ní připojen i uživatel. Sdělí však také informaci o novém zařízení, které se objevilo v síti během doby, kdy uživatel nebyl připojen – v tomto případě se k němu upozornění dostane ve chvíli, kdy se znovu připojí do sítě.

Více informací o produktech ESET naleznete zde.
Zkušební verze naleznete zde.
Zakoupit produkty ESET můžete zde.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma