Další aktuality
1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů

Sdílej na Facebooku
7.3.2024

Mezi nejčastějšími únorovými kybernetickými hrozbami pro platformu macOS se opět objevily adware Pirrit a Bundlore. Po delší odmlce se na přední příčky vyšplhal také adware MaxOfferDeal, který útočníci šíří s využitím optimalizace pro vyhledávače, SEO. Škodlivé kódy se v únoru nejvíce objevovaly v aplikacích pro stahování torrentů a nelegitimního softwaru. Útočníci tak uživatele znovu lákají na filmy, seriály nebo programy zdarma. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Do čela pravidelné statistiky kybernetických rizik pro platformu macOS se v únoru opět vrátil adware Pirrit. Dlouhodobý zástupce adwaru je už několik let v Česku stabilní hrozbou. Útočníci ho šíří prostřednictvím různých aplikací nebo nástrojů a kromě toho, že má negativní vliv na výkon zařízení a znepříjemňuje práci na počítači při procházení internetu, může být prostředníkem ke stažení dalšího malwaru.

„V únoru se mezi detekovanými falešnými aplikacemi, jejichž prostřednictvím se adware a další škodlivé kódy šíří na platformě macOS nejčastěji, objevily převážně nástroje pro stahování torrentů a cracknutého softwaru. Je tak zajímavé sledovat, že útočníci zvolili zrovna tyto nástroje, aby uživatele přiměli ke stahování mimo oficiální místa. Filmy, seriály nebo software zdarma jsou tak pro uživatele stále evidentně lákadlem,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Kromě podvržených aplikací Torrent Downloader a Crack Installer se nadále objevuje falešná aplikace Adobe Flash Player installer. Konkrétně v jejím případě bezpečnostní specialisté opakovaně upozorňují na to, že podpora Adobe Flash Playeru byla ukončena v roce 2020 a na oficiálních distribučních místech již není v nabídce.

macOS

Škodlivé reklamy optimalizované pro vyhledávače
Kromě adwaru Pirrit a adwaru Bundlore se v únoru v detekcích opět objevil adware MaxOfferDeal. Ačkoli se tento škodlivý kód neobjevuje ve statistice nijak pravidelně, i na něj mohou uživatelé v Česku narazit již několikátým rokem.

„Adware, jak už jeho název napovídá, je reklamní škodlivý kód. Jeho přítomnost v zařízení se projevuje právě velkým množstvím vyskakovacích oken s různými reklamními nabídkami, a to často poměrně agresivním způsobem, kdy například tato okna nejdou vůbec zavřít, nebo jsou jimi uživatelé zahlceni. Většinou do zařízení stahuje další adware nebo nechtěné doplňky do prohlížečů bez svolení uživatelů, ale útočníci mohou prostřednictvím adwaru zobrazovat i podvodné reklamy nebo reklamní bannery s odkazy na nebezpečné webové stránky. Adware MaxOfferDeal pak útočníci šíří i pomocí optimalizace pro vyhledávače, SEO, známého nástroje online marketingu. Díky tomu dokáží uživatelům nabídnout falešné aplikace nebo programy přímo mezi výsledky vyhledávání na internetu,“ říká Kropáč.

Útočníci si své oběti nevybírají
Manipulativní komunikace je v prostředí kybernetických hrozeb jednou z hlavních strategií, jak si útočníci hledají cesty k uživatelům a jejich cenným datům. Kromě phishingu, vishingu a dalších technik sociálního inženýrství však útočníci manipulují uživatele i lákavými nabídkami oblíbených programů či her.

„Většina uživatelů stále bohužel podceňuje motivace kybernetických útočníků. Ti se přitom snaží být stále o krok napřed za pomoci nových technologií a pečlivou přípravou svých útoků, a to i po stránce sledování populárních trendů a toho, co na internetu hledáme a co nás zajímá. Řada útoků je dnes již automatizovaná, takže se opravdu může stát, že se na vás zaměří útočník i když vy si myslíte, že jste pro něj nezajímavá osoba. Čím větší počet uživatelů zasáhne, tím víc zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti svého útoku. Pokud si toto uživatelé uvědomí, je to první krok k větší osobní bezpečnosti v digitálním světě, který je již dnes naší neoddělitelnou součástí,“ dodává Kropáč z ESETu.

Také v případě platformy macOS by uživatelé měli stahovat aplikace výhradně z oficiálního obchodu App Store, kde je bezpečnostní týmy pravidelně kontrolují na přítomnost škodlivého kódu. Před adwarem, potenciálně nechtěnými aplikacemi i webovými hrozbami je pak ochrání moderní bezpečnostní řešení. Spolu s ním mohou uživatelé získat celou řadu dalších nástrojů, jako je například správce hesel nebo virtuální privátní síť VPN.

Nejčastější kybernetické hrozby v Česku a na Slovensku pro platformu macOS za únor 2024:

  1. OSX/Adware.Pirrit (11,9 %)
  2. OSX/Adware.MaxOfferDeal (3,1 %)
  3. OSX/Adware.Bundlore (2,4 %)
  4. OSX/TrojanDownloader.Adload (2,4 %)
  5. OSX/Agent (0,7 %)


Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma