Další aktuality
17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...

1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hrozby pro macOS v Česku: V červnu byl opět aktivní adware, který manipuluje výsledky vyhledávání

Sdílej na Facebooku
20.7.2022

Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v České republice zůstává adware Pirrit. V červnu se mezi detekovanými hrozbami objevil také adware MaxOfferDeal, který zneužívá optimalizaci pro vyhledávače (Search Engine Optimization, SEO) a sponzorovaný webový obsah. Ačkoli adware nepatří mezi klasické typy malwaru, může být v konečném důsledku rizikový pro naše soukromí a přimět nás ke stažení jiného, častokrát daleko škodlivějšího kódu. Vyplývá to z pravidelné statistiky hrozeb pro české uživatele od společnosti ESET.

 Hrozby na macOS

Ve zhruba šestině případů detekovaných škodlivých kódů pro operační systém macOS v Česku se v červnu objevil adware Pirrit. Potvrzuje tak predikci bezpečnostních specialistů z konce minulého roku, že bude nadále hlavní hrozbou pro tuto platformu a nelze v jeho případě očekávat, že by z českého prostředí v dohledné době zmizel.

„Ačkoli nám první polovina letošního roku ukázala, že jakékoli předpovědi mohou být velmi nejisté v důsledku aktuálního geopolitického dění, na platformě macOS zatím v Česku nepozorujeme žádné výrazné změny v detekcích škodlivých kódů. Na jednu stranu je to samozřejmě dáno povahou operačního systému od společnosti Apple, který je díky své architektuře více chráněn před útoky malwarem, na druhou stranu je adware Pirrit součástí stabilně aktivní malware rodiny, která je v Česku dlouhodobě přítomná,” říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Adware jako takový nepatří mezi klasické typy malwaru a je považován za méně nebezpečný než například spyware nebo bankovní malware. Protože ale zobrazuje především agresivní reklamu prostřednictvím vyskakujících oken nebo se projevuje vkládáním odkazů do reklamního obsahu na webových stránkách, uživatelé mohou ve chvíli nepozornosti na reklamu kliknout a dostat se na webové stránky, kde již hrozí, že narazí na daleko závažnější škodlivý kód. Adware sám pak může sbírat také údaje o našem chování na internetu a shromažďovat informace, které mohou být využity k celé řadě dalších útoků.

Vrací se adware, který manipuluje výsledky vyhledávání

Téměř v desetině všech případů objevili bezpečnostní specialisté adware MaxOfferDeal. Jedná se o adware, který do zařízení stáhne další reklamní či jinak sponzorovaný obsah. Ten může mít podobu doplňku pro internetový prohlížeč nebo aplikace, která uživateli opět zobrazuje pouze reklamu.

„Útočníci v případě adwaru MaxOfferDeal sázejí na to, že uživatelé často nehledají aplikace přímo v oficiálních obchodech, ale zadají jejich název do internetového vyhledávače. Pokud uživatel zrovna hledá nějakou známou aplikaci, kterou se útočníci rozhodli k šíření adwaru zneužít, dostane ve výsledcích vyhledávání sponzorované nabídky k jejímu stažení, které ale opět poskytli útočníci. Zneužívají tak velmi rozšířenou optimalizaci pro vyhledávače neboli SEO,“ říká Kropáč.

Jak se bránit před škodlivou reklamou?

Mezi hlavní bezpečnostní doporučení, která spolehlivě sníží riziko v podobě adwaru na minimum, patří stahování programů a aplikací pouze z oficiálních zdrojů, v případě platformy macOS tedy z App Store. Útočníci se se svými strategiemi zaměřují totiž na uživatele, kteří nechtějí za prémiové a známé aplikace platit a hledají je ke stažení zdarma na fórech či v neoficiálních obchodech s aplikacemi.

„Obecně se snažíme uživatelům říkat, že útočníci předpokládají, jak se budeme v online prostoru chovat, a přizpůsobují tomu své útoky. Větší riziko se vždy například objeví s nějakou zrovna populární a trendy hrou. Využít mohou i různá období, ať už sezónní nebo nějak spojená s celosvětovým děním, kdy se dá předpokládat, že budeme více času trávit na internetu a na svých zařízeních,“ říká Kropáč a dodává: „Riziko může uživatel snížit i tím, že do svého zařízení nebude stahovat velké množství různých aplikací, které v konečném důsledku ani nevyužije a nepotřebuje. Při samotné instalaci by pak měl věnovat pozornost tomu, jaké funkce aplikaci povolí v zařízení provádět.“

Celkové zabezpečení doplní také kvalitní bezpečností program, který dokáže rizika spojená s adwarem včas odhalit.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za červen 2022:

   1. OSX/Adware.Pirrit (16,49 %)
   2. OSX/Adware.MaxOfferDeal (9,28 %)
   3. OSX/KeyLogger.EliteKeyLogger (2,06 %)
   4. OSX/Adware.Bundlore (3,09 %)
   5. OSX/Adware.InstallCore (1,03 %)
   6. Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj: ESETCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma