Další aktuality
24.5.2024
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed...

23.5.2024
Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti
Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky...

17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hrozby pro macOS: Dominantní adware loňského roku zůstává rizikem ve více než polovině případů.

Sdílej na Facebooku
18.2.2022

Hrozby pro macOS: Dominantní adware loňského roku zůstává rizikem ve více než polovině případů.

macOS

Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro uživatele počítačů od Apple v Česku zůstává adware Pirrit. V lednu se nově objevil také reklamní malware, který sbírá informace o chování uživatelů na internetu.

Praha, 17. února 2022 – Adware Pirrit, který byl pro uživatele zařízení s operačním systémem macOS hlavním rizikem po celý loňský rok, zaznamenali bezpečnostní analytici v lednu ve více než polovině všech hrozeb. Nově se také objevil reklamní malware MacSearch, který v podobě rozšíření pro prohlížeče dokáže sbírat informace o chování uživatelů na internetu. Vyplývá to z pravidelné analýzy společnosti ESET.

Lednová statistika hrozeb pro uživatele zařízení s operačním systémem macOS zatím potvrzuje predikci bezpečnostních specialistů, podle které bude adware i nadále v českém prostředí stabilním a přetrvávajícím rizikem. Dominantní reklamní malware loňského roku, adware Pirrit, byl v lednu detekován ve více než polovině případů.

„Oproti lednu jsme u adwaru Pirrit v minulých měsících nezaznamenali žádný skokový nárůst v detekcích, přesto se držel v čele pravidelných hrozeb. Zatímco v prosinci či listopadu se objevoval zhruba v pětině všech detekcí, v lednu už to bylo ve více než polovině všech případů. Zatím se tedy potvrzuje naše očekávání, že v případě reklamního malwaru budeme sledovat spíše posilování než útlum,“ shrnuje Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Reklamní malware si stáhne uživatel do zařízení většinou sám jako součást jiného nástroje či služby. Adware Pirrit se pak v zařízení projevuje například zvýrazněním některých slov při surfování, vkládáním odkazů do webového obsahu nebo vyskakujícími reklamními okny. V nejhorším možném scénáři může přítomnost Pirritu v zařízení vést například ke stažení trojského koně, který dokáže sbírat přihlašovací a osobní údaje.

Adware sbírá informace o našem online chování

S desetinou detekcí se v prvním měsíci nového roku objevil také adware Bundlore. Jedná se o instalátor adware, který kromě legitimní aplikace stahuje také reklamní či jinak sponzorovaný obsah. Zpravidla se jedná o nějaký doplněk do internetového prohlížeče nebo aplikaci, která následně uživateli zobrazuje reklamu.

Nově detekovaným reklamním malwarem byl v lednu adware MacSearch. Tento škodlivý kód se projevuje jako rozšíření internetového prohlížeče Safari, Firefox nebo Chrome a sleduje chování uživatele na internetu.

„Prostřednictvím malwaru MacSearch mohou útočníci sbírat o uživateli informace jako je povaha stránek, které navštěvuje, jak dlouho na nich tráví čas nebo jaké zboží nakupuje online. Tyto informace většinou adware sbírá bez vědomí uživatele a využívá je následně pro cílení reklamy nebo k přesměrování na stránky, kde může uživatel stáhnout další rozšíření pro prohlížeče s podobnými funkcemi. Přítomnost tohoto škodlivého doplňku se projevuje tak, jak jsme u adware zvyklí – zhoršením použitelnosti prohlížeče a nižší kvalitou prohlížení internetu, tzv. user experience,“ vysvětluje Kropáč.

Obrana před škodlivým kódem je snadná

I když se v případě reklamního malwaru nejedná o bezprostřední hrozbu a uživatelé počítačů od Applu jsou před kybernetickými hrozbami částečně chráněni také architekturou samotného operačního systému, riziko, které může adware představovat pro citlivá data, není zanedbatelné. Malware se nejčastěji šíří nelegitimními aplikacemi, které parazitují na známých a bezproblémových službách, nebo jako součást balíčku s bezplatnou aplikací. Účinnou prevencí je stahování softwaru z oficiálních zdrojů.

„Uživatelům doporučujeme především využívat oficiální AppStore. Nabízené nástroje a služby jsou v tomto případě revidované a počet potenciálně rizikových aplikací bude minimální. Naopak by se uživatelé měli vyhnout torrentům a různým fórům, obzvláště pokud nabízejí jinak placené aplikace a programy zdarma,“ shrnuje Kropáč z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za leden 2022:

  1. OSX/Adware.Pirrit (54,46 %)
  2. OSX/Adware.Bundlore (10,71 %)
  3. OSX/Adware.MacSearch (2,68 %)
  4. OSX/Agent (2,68 %)
  5. OSX/TrojanDownloader.Adload (2,68 %)

 

ZDROJ: zpráva společnosti ESETCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma