Další aktuality
Dnes
Řekněte podvodníkům NE!
ČNB v poslední době zaznamenala několik podvodných internetových stránek, které napodobují její doménu cnb...

Dnes
V kybernetické bezpečnosti jsme zaspali dobu
Řada firem kybernetickou bezpečnost řeší pouze formálně nebo dokonce vůbec...

10.9.2024
Vyděrači hledají citlivé údaje v ukradených datech, aby zlomili oběti, které odmítají zaplatit
Společnost Sophos zveřejnila novou studii s názvem "Utahování šroubů: Nátlakové techniky ransomwarových gangů", která podrobně popisuje, jak kyberzločinci využívají ukradená data ke zvýšení nátlaku na oběti...

2.9.2024
Chcete získat Norton 360 Standard?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

29.8.2024
5 nejčastějších chyb a problémů v zabezpečení IT u menších firem
Společnost GFI Software sestavila přehled pěti nejčastějších bezpečnostních mezer, které nachází u menších firem a organizací...

27.8.2024
České organizace čelí nadprůměrnému počtu ransomwarových útoků
Během první poloviny roku 2024 došlo k zásadnímu nárůstu kyberútoků na české organizace...

23.8.2024
ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank
Odhalené phishingové kampaně využívaly tři různé způsoby, jak doručit škodlivé webové adresy obětem...

21.8.2024
V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje
Útočníci stejně jako odborníci na marketing připravují své útoky na míru konkrétním cílovým skupinám...

14.8.2024
ChatGPT jako vějička: Jak útočníci zneužívají známé AI nástroje
Kyberzločinci používají různé způsoby, jak nás nalákat k instalaci malwaru, který se vydává za legitimní AI aplikace...

12.8.2024
15 % českých firem napadených ransomwarem loni zaplatilo výkupné
Z těch organizací, které kyberzločincům zaplatily (15 %), předala třetina výkupné ve výši až 6 miliónů korun...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?

Sdílej na Facebooku
7.5.2024

Dle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad.

Heslo. Roky prověřený zámek v online světě a často naše jediná pojistka před tím, aby se k našim datům a financím nedostal někdo nepovolaný. Asi tak není příliš překvapivé, že hesla jsou hlavními cíli řady kyberútoků a některé škodlivé kódy se na jejich krádež přímo specializují – je to například spyware nebo password stealery.

Podle posledního průzkumu od ESETu považujeme za bezpečné heslo takové, které je dostatečně dlouhé, složité a jedinečné pro každou z využívaných služeb. Více než polovina z nás se však spoléhá na to, že si taková hesla bude pamatovat z hlavy. Jak má ale bezpečné heslo vypadat a čemu bychom se radši při jejich tvorbě a uchovávání měli vyhnout? Na to se podíváme v dnešním článku.

Jméno králíka, narozeniny ani adresa do hesla nepatří
Hesla podle průzkumu nejčastěji tvoříme kombinací malých a velkých písmen a číslic (43 %). Téměř srovnatelné množství z nás pak k těmto údajům přidává ještě speciální znaky (38 %).

Výsledná podoba hesla se ale dále liší. Zatímco pětina z nás používá náhodný shluk znaků, písmen a čísel (22 %) a necelá třetina pak tzv. heslovou frázi (30 %), čtvrtina českých uživatelů a uživatelek stále tvoří hesla na základě osobních informací, jako je například jméno domácího mazlíčka, datum narození anebo adresa (26 %). Jednoduchá slovní spojení, jako je např. „heslo123“, používá 12 % dotázaných.

Vytvořit správné heslo z pohledu kyberbezpečnosti je občas trochu oříšek. Ještě pár let zpátky byla za silné heslo považovaná náhodná kombinace velkých a malých písmen, speciálních znaků a čísel. Lidé tak začali volit sice složitá, ale krátká hesla. Dnešní automatizované nástroje na prolamování hesel využívané například v útocích tzv. hrubou silou ale dokážou taková hesla uhodnout během několika minut.

Lepší je tak zvolit např. heslovou frázi – větu nebo spojení slov, které dává smysl jen nám. Ani ta by ale neměla přímo souviset s našimi osobními údaji nebo informacemi o naší rodině a koníčcích – útočníci si je totiž mohou snadno zjistit například z veřejných informací na sociálních sítích.

Jakou podobu mají naše hesla - graf

Cvičit paměť se v případě hesel spíš nevyplatí
Bezpečnost hesla hodnotíme podle průzkumu nejčastěji podle jeho složitosti (64 %), délky a také podle toho, zda je heslo unikátní pro každou využívanou službu (obě kritéria shodně 26 %). Používání bezpečnostní aplikace (například správce hesel) jako kritérium bezpečnosti je důležité pro 24 % z nás. Pro 17 % je však bezpečnostním kritériem i to, zda je heslo dobře zapamatovatelné.

A právě na otázku, jak nejčastěji si heslo pamatují, dotázaní odpovídali, že z hlavy – uvedla to více než polovina z nich (54 %). Specializovaný program pro bezpečnou správu přihlašovacích údajů, tzv. správce hesel, využívá dle průzkumu jen 12 % respondentů.

Podle čeho se pozná bezpečné heslo?

Pamatovat si všechna naše hesla z hlavy je při dnešním množství služeb a účtů, které používáme, ale téměř nadlidský úkol. To může opět vést k tomu, že budeme používat jednodušší hesla nebo stejné heslo pro více účtů, což samozřejmě nahrává kyberútočníkům.

Hesla posílí druhý faktor
Pravidlo „jedno unikátní heslo pro jeden účet“ dodržuje dle výsledků průzkumu čtvrtina z nás (24 %). Třetina (31 %) uvedla, že má několik hesel, která pro přihlášení do různých účtů střídá. Necelá pětina (18 %) pak volí způsob, kdy má několik hesel, která různě střídá podle povahy služby (e-shop, sociální sítě, e-mail). Podobně 16 % dotázaných uživatelů a uživatelek využívá stejný základ hesla, ale doplní k němu pokaždé jiné informace.

Jen jedno heslo do všech účtů využívá 7 % dotázaných, to je ovšem podle bezpečnostních expertů velice riskantní. Používání unikátního hesla pro každou službu je dle nich jednou z nejdůležitějších zásad pro bezpečnost našich online účtů. Nezbytné je také využívání vícefázového ověřování, kdy je při přihlášení kromě hesla vyžadováno ještě dodatečné ověření např. kódem zaslaným v SMS či e-mailu nebo potvrzením v ověřovací aplikaci.

Jakou podobu mají naše hesla - graf

Druhý faktor jako další prvek na posílení bezpečnosti svých účtů využívá do důležitých služeb (například do online bankovnictví) polovina dotázaných (48 %). Téměř kdykoli ho pak využívá více než třetina (35 %).

Mimo tradiční přihlašování pomocí hesla můžeme využívat i přihlášení bez nutnosti jeho zadávání, např. pomocí otisku prstu. Tento způsob přihlášení volí 44 % uživatelů a uživatelek. Rozpoznání tváře pak využívá pětina z nich (21 %). Jako další metodu uváděli dotázaní i přihlášení pomocí tzv. přístupových klíčů – passkeys (11 %). Více než třetina z nás však podobné způsoby přihlášení bez zadání hesla nevyužívá (35 %).

Práci s hesly si rádi zjednodušíme
Další dostupnou možností je také přihlašování prostřednictvím jiného účtu – například existujícím e-mailovým účtem nebo účtem na sociálních sítích. Zde však podle průzkumu máme rozporuplné názory na to, jak moc je takové přihlašování bezpečné.

Přihlášení prostřednictvím jiného účtu využívá dle průzkumu více než polovina dotázaných, přičemž třetina se domnívá, že se nejedná o příliš bezpečnou metodu (32 %). Další čtvrtina si však myslí, že je to bezpečné a pohodlné (26 %). Zbývající třetina dotázaných (30 %) tento způsob nevyužívá, protože ho nepovažuje za bezpečný.

Jednoznačněji se dotázaní staví k využívání možností „zapamatovat přihlášení“ nebo „nikdy se neodhlašovat“. Tyto možnosti opět využívá zhruba polovina, ale více se jich kloní k tomu, že se nejedná o bezpečné metody (38 %). Jako bezpečné vnímá tyto možnosti 13 % z nich. Čtvrtina dotázaných nepovažuje tyto funkce za bezpečné a nevyužívá je (24 %) a pětina se vždy z účtu odhlásí (21 %).

Zdroj: dvojklik.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma