Další aktuality
26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

29.1.2024
Velké množství uniklých hesel
Existuje pravděpodobnost, že mezi těmito záznamy mohou být i vaše osobní údaje.

23.1.2024
Polovina firem vloni zažila kybernetický útok nebo incident, který jim znemožnil přístup k datům
Data jsou v dnešním digitálním světě klíčová...

22.1.2024
Jak bojovat proti AI útokům?
Umělá inteligence je tu s námi a každou minutou je stále sofistikovanější...

17.1.2024
V závěru roku zůstal největší hrozbou spyware Agent Tesla
Nejvíce škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku zachytili bezpečnostní specialisté v prosinci kolem vánočních svátků...

12.1.2024
Hrozby pro macOS: Detekce adwaru Pirrit se v závěru roku vyšplhaly až ke 40 % všech zachycených případů
Adwaru se nejen v Česku daří dlouhodobě...

1.1.2024
Chcete získat Norton 360 Standard?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hackeři zneužívají legitimní nástroje ve 30 % úspěšných kyberútoků

Sdílej na Facebooku
7.8.2020

Téměř třetina (30 %) kyberútoků, které zkoumal tým Kaspersky Global Emergency Response v roce 2019, využívala legitimní vzdálený management a administrátorské nástroje. Díky tomu byli útočníci schopni nepozorovaně škodit mnohem déle. Například kyberšpionáže a krádeže citlivých dat trvaly v průměru nepřetržitě 122 dní. K těmto závěrům dospěl nový Incident Response Analytics Report společnosti Kaspersky.

Monitorovací a management software pomáhají administrátorům sítě provádět jejich každodenní činnosti jako řešení problémů či poskytování technické podpory zaměstnancům ve firmách. Kyberzločinci však mohou pomocí stejných nástrojů provádět útoky na firemní infrastruktury. Tento software jim umožňuje zpřístupnit a získat citlivá data a spouštět procesy na koncových zařízeních, aniž by je kontrolní systémy označily za malware.

Kyberútok

Analýza anonymizovaných dat z případů reakce na incident (IR) ukázala, že se škodlivými záměry bylo použito 18 různých legitimních nástrojů. Nejčastěji používaným byl PowerShell (v 25 % případů). Tento výkonný administrátorský nástroj lze použít k mnoha účelům, od shromažďování informací až po řízení chodu malwaru. PsExec byl použit u 22 % útoků. Tato konzolová aplikace má za úkol spouštět procesy na vzdálených koncových zařízeních. Třetím nejčastěji používaným byl SoftPerfect Network Scanner se 14 %, který shromažďuje informace o prostředí sítě.

Detekce útoků vykonaných skrze legitimní nástroje je komplikovanější, protože může jít jak o plánovaný kyberzločin, tak o běžný administrátorský úkon. Například v segmentu útoků, které trvaly déle než měsíc, trvaly kyberincidenty v průměru 122 dní. Díky tomu, že nebyly detekovány, mohli hackeři jednoduše shromažďovat citlivá data obětí.

Podle odborníků ze společnosti Kaspersky je však možné někdy útoky vykonané legitimním softwarem odhalit poměrně rychle. Často například bývají používány k ransomwarovým útokům, kdy je následná škoda velmi dobře patrná. Průměrná doba krátkých útoků byla pouhý den.

"Aby předešli detekci a zůstali neviditelní v napadených sítích co nejdéle, využívají hackeři software, který byl vyvinut pro běžné uživatelské aktivity, administrátorské úkony a systémovou diagnostiku. S těmito nástroji mohou útočníci shromažďovat informace o korporátních sítích a následně změnit nastavení softwaru a hardwaru či dokonce vykonat nějaký škodlivý úkon. Například by pomocí legitimního softwaru mohli zašifrovat uživatelská data. Legitimní nástroje mohou hackerům zároveň pomoci působit nepozorovaně, a škoda je tak často odhalena pozdě. Používání těchto nástrojů není možné vyloučit, ale správně zapojené logovací a monitorovací systémy pomohou tyto podezřelé aktivity detekovat již v brzkých fázích," komentoval situaci Konstantin Sapronov, Head of Global Emergency Response Team ve společnosti Kaspersky.

Aby organizace byly schopny podobné útoky včas detekovat a řešit je, měly by zvážit implementaci Endpoit Detection and Response řešení se službou MDR. V rámci MITRE ATT &CK ® Round 2 Evaluation, kde byla hodnocena různá řešení, včetně Kaspersky EDR a služby Kaspersky Managed Protection, mohou zákazníci vybírat ten nejlepší EDR produkt pro specifické potřeby jejich společnosti. Výsledky ATT &CK evaluace potvrzují důležitost komplexního řešení, které kombinuje plně automatický a vícestupňový bezpečnostní produkt s manuálním vyhledávačem hrozeb.

Pro minimalizaci hrozeb použití dálkově ovládaného škodlivého softwaru k penetraci vaší infrastruktury, doporučuje společnost Kaspersky dodržovat následující kroky:

  • Omezte přístup k dálkově ovládaným nástrojům z externích IP adres. Ujistěte se, že dálkově ovládané rozhraní může být zpřístupněno pouze z omezeného počtu koncových zařízení.
  • Dohlédněte na přísné dodržování zabezpečení heslem pro všechny IT systémy a zapojte více faktorovou autentifikaci.
  • Zaměstnancům zpřístupněte jen to nejnutnější a vysoce privilegované účty nechte pouze těm, kteří je potřebují pro výkon své práce.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma