Další aktuality
Dnes
Řešení pro zajištění kybernetické bezpečnosti jsou drahá, složitá a nemáme na ně čas
Nejčastější překážky v zajištění kybernetické bezpečnosti v českých firmách i v okolních zemích...

6.2.2023
České firmy čelí vlně falešných e-mailů
Ochrana elektronické pošty zůstává i letos jednou z hlavních priorit lokálních poskytovatelů IT bezpečnosti...

30.1.2023
Češi se nebojí, že jim umělá inteligence vezme práci, ale jejího zneužití
Umělá inteligence v různých podobách pomalu ale jistě prostupuje prakticky všemi oblastmi ekonomiky...

27.1.2023
Do aplikace Messenger se vrátil úspěšný podvod
V posledních dnech se v chatovací aplikaci Messenger od společnosti Meta objevil scam, který se šíří mezi kontakty uživatelů v České republice...

26.1.2023
Hrozí, že hackeři budou zneužívat AI chatboty k vytváření phishingových e-mailů a malwaru
Společnost Check Point zveřejnila varování, že kyberzločinci již začali používat populární nástroj ChatGPT k vývoji škodlivých kódů a útočných nástrojů...

20.1.2023
Biometrie může zabránit přístupu dětí na weby s obsahem pro dospělé
S kontrolou dospělosti nyní provozovatelům webů umí pomoct technologie na bázi biometrie, která dokáže určit věk pouhým skenem obličeje webkamerou...

19.1.2023
Hrozby pro Android: Adware si nachází cesty k českým uživatelům přes populární hry
Bezpečnostní specialisté nevylučují, že se v letošním roce na platformě Android setkáme s novými typy hrozeb, agresivní podvodná reklama však bude i nadále rizikem.

16.1.2023
ESET: Infostealery zůstanou rizikem pro uživatelská hesla také v letošním roce
Uživatelé operačního systému Windows v Česku budou letos nadále čelit známým spywarům Agent Tesla a Formbook.

9.1.2023
Hrozby pro macOS: Loňský rok potvrdil, že adware je hlavním rizikem pro počítače od Apple v Česku
Adware Pirrit, který se na předních místech pravidelné statistiky hrozeb pro platformu macOS v Česku objevoval po celý rok 2022, byl také v prosinci detekován ve více než třetině všech případů.

6.1.2023
Rok 2022 z pohledu kybernetických hrozeb
Útoky jsou stále propracovanější a profesionálnější, na vzestupu jsou phishingové hrozby...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hackeři zneužívají legitimní nástroje ve 30 % úspěšných kyberútoků

Sdílej na Facebooku
7.8.2020

Téměř třetina (30 %) kyberútoků, které zkoumal tým Kaspersky Global Emergency Response v roce 2019, využívala legitimní vzdálený management a administrátorské nástroje. Díky tomu byli útočníci schopni nepozorovaně škodit mnohem déle. Například kyberšpionáže a krádeže citlivých dat trvaly v průměru nepřetržitě 122 dní. K těmto závěrům dospěl nový Incident Response Analytics Report společnosti Kaspersky.

Monitorovací a management software pomáhají administrátorům sítě provádět jejich každodenní činnosti jako řešení problémů či poskytování technické podpory zaměstnancům ve firmách. Kyberzločinci však mohou pomocí stejných nástrojů provádět útoky na firemní infrastruktury. Tento software jim umožňuje zpřístupnit a získat citlivá data a spouštět procesy na koncových zařízeních, aniž by je kontrolní systémy označily za malware.

Kyberútok

Analýza anonymizovaných dat z případů reakce na incident (IR) ukázala, že se škodlivými záměry bylo použito 18 různých legitimních nástrojů. Nejčastěji používaným byl PowerShell (v 25 % případů). Tento výkonný administrátorský nástroj lze použít k mnoha účelům, od shromažďování informací až po řízení chodu malwaru. PsExec byl použit u 22 % útoků. Tato konzolová aplikace má za úkol spouštět procesy na vzdálených koncových zařízeních. Třetím nejčastěji používaným byl SoftPerfect Network Scanner se 14 %, který shromažďuje informace o prostředí sítě.

Detekce útoků vykonaných skrze legitimní nástroje je komplikovanější, protože může jít jak o plánovaný kyberzločin, tak o běžný administrátorský úkon. Například v segmentu útoků, které trvaly déle než měsíc, trvaly kyberincidenty v průměru 122 dní. Díky tomu, že nebyly detekovány, mohli hackeři jednoduše shromažďovat citlivá data obětí.

Podle odborníků ze společnosti Kaspersky je však možné někdy útoky vykonané legitimním softwarem odhalit poměrně rychle. Často například bývají používány k ransomwarovým útokům, kdy je následná škoda velmi dobře patrná. Průměrná doba krátkých útoků byla pouhý den.

"Aby předešli detekci a zůstali neviditelní v napadených sítích co nejdéle, využívají hackeři software, který byl vyvinut pro běžné uživatelské aktivity, administrátorské úkony a systémovou diagnostiku. S těmito nástroji mohou útočníci shromažďovat informace o korporátních sítích a následně změnit nastavení softwaru a hardwaru či dokonce vykonat nějaký škodlivý úkon. Například by pomocí legitimního softwaru mohli zašifrovat uživatelská data. Legitimní nástroje mohou hackerům zároveň pomoci působit nepozorovaně, a škoda je tak často odhalena pozdě. Používání těchto nástrojů není možné vyloučit, ale správně zapojené logovací a monitorovací systémy pomohou tyto podezřelé aktivity detekovat již v brzkých fázích," komentoval situaci Konstantin Sapronov, Head of Global Emergency Response Team ve společnosti Kaspersky.

Aby organizace byly schopny podobné útoky včas detekovat a řešit je, měly by zvážit implementaci Endpoit Detection and Response řešení se službou MDR. V rámci MITRE ATT &CK ® Round 2 Evaluation, kde byla hodnocena různá řešení, včetně Kaspersky EDR a služby Kaspersky Managed Protection, mohou zákazníci vybírat ten nejlepší EDR produkt pro specifické potřeby jejich společnosti. Výsledky ATT &CK evaluace potvrzují důležitost komplexního řešení, které kombinuje plně automatický a vícestupňový bezpečnostní produkt s manuálním vyhledávačem hrozeb.

Pro minimalizaci hrozeb použití dálkově ovládaného škodlivého softwaru k penetraci vaší infrastruktury, doporučuje společnost Kaspersky dodržovat následující kroky:

  • Omezte přístup k dálkově ovládaným nástrojům z externích IP adres. Ujistěte se, že dálkově ovládané rozhraní může být zpřístupněno pouze z omezeného počtu koncových zařízení.
  • Dohlédněte na přísné dodržování zabezpečení heslem pro všechny IT systémy a zapojte více faktorovou autentifikaci.
  • Zaměstnancům zpřístupněte jen to nejnutnější a vysoce privilegované účty nechte pouze těm, kteří je potřebují pro výkon své práce.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma