Další aktuality
17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...

1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware

Sdílej na Facebooku
29.4.2024

Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET. V březnu však bezpečnostní specialisté zaznamenali také návrat trojského koně Cerberus, bankovního malwaru, který útočníci využívají k napadení internetového bankovnictví. Zdrojem šíření škodlivých kódů nadále zůstávají především hry pro chytré mobilní telefony.

Nejvíce aktivním škodlivým kódem na platformě Android byl v březnu opět adware Andreed. Na předních místech statistiky se pravidelně objevuje již několikátým rokem a stal se tak dlouhodobou hrozbou pro uživatele v Česku – kromě zátěže pro operační systém zařízení a nepříjemného vyskakování agresivních reklamních oken mohou útočníci jeho prostřednictvím inzerovat webové stránky, které obsahují závažnější malware nebo podvodné nabídky. Útočníci šíří adware Andreed prostřednictvím falešných verzí známých her, které každý měsíc mění. V březnu se adware nejčastěji skrýval ve falešné verzi hry Interstellar Pilot 2.

„To, že je adware Andreed tak dlouho v čele naší pravidelné statistiky, svědčí především o tom, že se útočníkům stále vyplácí – tedy že ho uživatelé a uživatelky v Česku stále stahují,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „Útočníci se nás opakovaně snaží v případě adwaru Andreed nalákat na hry zdarma, na které narazíme zpravidla v obchodech třetích stran a na internetových úložištích. Nadále však platí, že stahování mimo oficiální obchody a distribuční místa je dnes prakticky vždy zárukou, že kromě hry nebo různých nástrojů stáhneme i škodlivý kód,“ dodává Jirkal.

Otisk prstu

Vrátil se bankovní malware Cerberus
V letošním březnu se do popředí statistiky dostal po delší odmlce také bankovní malware Cerberus. Ten býval velmi aktivním typem škodlivého kódu naposledy v zimě roku 2022. Stejně, jako adware Andreed, i trojský kůň Cerberus se nejčastěji vyskytoval ve falešných verzích závodních her.

„Bankovní malware na platformě Android v Česku na delší dobu vystřídal především adware, nicméně březnová čísla nám ukázala, že malware Cerberus rozhodně není minulostí. Šíří se často prostřednictvím tzv. dropperů, škodlivého kódu, který napodobuje známé nástroje a služby. Rizikem je zejména pro internetové bankovnictví,“ vysvětluje Jirkal a dodává: „Podobně jako jiné bankovní trojské koně, i Cerberus dokáže v napadeném zařízení kontrolovat SMS zprávy nebo zaznamenávat stisky kláves na klávesnici. Dokáže ale také sbírat informace o kontaktech, poloze, aplikacích a další údaje přímo ze zařízení.”

Podobně, jako v případě trojského koně Cerberus, se v březnu jako dropper šířil i malware Agent.HQS. Vydával se za pirátské kopie aplikací MX Player anebo Ultimate USB. Podle posledních zjištění bezpečnostních specialistů existuje možnost, že se takové aplikace šíří i prostřednictvím sítě Telegram.

Bankovní aplikace a biometrické ověření
V případě obrany před malwarem Cerberus bezpečnostní experti doporučují využívat vždy oficiální aplikace bank a ověřovat všechny operace v aplikaci ideálně pomocí otisků prstů či snímkem obličeje.

„Biometrické způsoby ověřování, jako je otisk prstu nebo snímek obličeje, využívání oficiálních bankovních aplikací a nainstalování bezpečnostní aplikace do chytrého mobilního telefonu jsou spolehlivou zárukou toho, že naše přihlašovací i platební údaje zůstanou v bezpečí. Bezpečnostní software nás navíc ochrání i před dalšími kybernetickými hrozbami, včetně adwaru, který občas bývá nesprávně označován za méně škodlivý kód. I reklama vytvořená útočníky nás může odvést na nebezpečné webové stránky, které mohou být zdrojem dalších rizik,” říká Jirkal z ESETu.

Kromě bezpečnostního softwaru experti doporučují také pravidelně aktualizovat operační systém i všechny aplikace zařízení a maximálně se vyvarovat stahování programů a her mimo obchod Google Play.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za březen 2024:

  1. Android/Andreed trojan (17,52 %)
  2. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (6,90 %)
  3. Android/Spy.Cerberus trojan (6,19 %)
  4. Android/Spy.Agent.DFM trojan (3,89 %)
  5. Android/Agent.ELC trojan (3,72 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.IDL trojan (2,65 %)
  7. Android/Clicker.JT trojan (2,65 %)
  8. Android/Spy.SpinOk trojan (2,65 %)
  9. Android/Spy.Bahamut trojan (2,12 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (1,95 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma