Další aktuality
5.12.2023
Varování před novou vlnou phisingových útoků
Nová vlna phisingových útoků...

28.11.2023
Škodlivý kód se ukrývá v žádostech nebo upozorněních na balíky
Aktuálně můžeme narazit na nebezpečné e-mailové přílohy...

13.11.2023
Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem
Nelegitimního nákupu přes internet se obává 48 % respondentů. I přesto však mnozí volí chování, které je může vystavit riziku...

9.11.2023
Pozor na podvodnou aplikaci "ČSOB Smart nový"
Na sociální síti Facebook se objevila reklama vybízející ke stažení podvodné aplikace vydávající se za aplikaci elektronického bankovnictví ČSOB Smart.

4.11.2023
Získejte Eset Internet Security zdarma v naší soutěži
Zúčastněte se soutěže o antivirové řešení s magazínem IT Kompas...

25.10.2023
Smlouva, poptávka, děkovný dopis – spyware cílí na Česko v nebezpečných e-mailových přílohách
Spyware Agent Tesla, spyware Formbook i password stealer Fareit se v září objevily především v česky přeložených e-mailech a jejich přílohách...

19.10.2023
Srovnání antivirových programů, srovnání antivirů
Statistický přehled srovnání antivirů...

19.10.2023
Nástroj Love-GPT zneužívá umělou inteligenci k podvodům na Tinderu a dalších seznamkách
Jak si umělá inteligence může pohrát s lidskými emocemi...

16.10.2023
NÚKIB upozorňuje na kritické zranitelnosti v knihovnách webových prohlížečů
Kritické zranitelnosti, které byly objeveny v aplikacích internetových prohlížečů (Chrome, Firefox, Edge a dalších)...

21.9.2023
Útočníci zacílili se spywarem na Česko
Nejčastějším škodlivým kódem v České republice zůstává Agent Tesla...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

ESET: Ve třetině případů zůstal v listopadu rizikem spyware

Sdílej na Facebooku
13.12.2022

Bezpečnostní specialisté ze společnosti ESET na základě zachycených listopadových hrozeb pro operační systém Windows v České republice varují před nárůstem detekcí spywaru Agent Tesla a novými pokusy útočníků obejít bezpečnostní programy. Spyware Agent Tesla, jehož detekce v listopadu vzrostly téměř na třetinu všech případů, je v Česku dlouhodobě hrozbou především pro uživatelská hesla. Uživatelé by podle expertů neměli podceňovat aktualizace jak samotného operačního systému Windows, tak jednotlivých programů a aplikací, včetně té bezpečnostní. Nadále také upozorňují uživatele, aby věnovali pozornost příchozí elektronické komunikaci a neotevírali příchozí soubory od neznámých odesílatelů.

Spyware Tesla

Spyware Agent Tesla, který se v posledních měsících držel na počtu zhruba pětiny všech detekcí, objevili bezpečnostní specialisté z ESETu v listopadu téměř ve třetině všech případů. Nejsilnější útok zachytili 11. listopadu a nejčastější e-mailová příloha, prostřednictvím které se tentokrát spyware Agent Tesla šířil, byla pojmenována Poptavka 00413_pdf.exe.

„Očekávali jsme, že počet případů spywaru Agent Tesla závěrem roku vzroste, jedná se o běžný jev. Útočníci se častěji zkoušejí dostat k uživatelům, kteří nyní tráví hodně času online,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „Agent Tesla je v Česku dlouhodobě přítomným škodlivým kódem a můžeme očekávat, že se s ním setkáme i v následujícím roce. Budeme nicméně sledovat, jak se bude v nadcházejícím období strategie útočníků, kteří spyware šíří prostřednictvím e-mailových příloh odkazujících svými názvy na faktury, účtenky či jiné dokumenty k platebním transakcím, měnit a vyvíjet. Uživatelé by měli zatím zůstat ostražití, nepodceňovat kvalitní zabezpečení svých zařízení a opatrně nakládat s příchozí elektronickou komunikací,“ doplňuje Jirkal.

Spyware Agent Tesla je škodlivý kód, který útočníci využívají k odcizení přihlašovacích údajů, zejména pak hesel. Rizikem je především pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Ty nejsou před útoky spywarem dostatečně zabezpečené. Odcizená hesla pak využívají k dalším útokům či je mohou prodávat na černých trzích.

Formbook a Fareit oslabují, útočníci zkoušejí nový malware

Vedle nárůstu detekcí u spywaru Agent Tesla ale oslabily v listopadu další dva dlouhodobě přítomné škodlivé kódy v Česku, spyware Formbook a password stealer Fareit. Šířily se především prostřednictvím anglicky pojmenovaných příloh Invoice.exe. a Enquiry&Specification.exe.

„Za poklesem spywaru Formbook a password stealeru Fareit může být na jedné straně listopadový nárůst detekcí u spywaru Agent Tesla, zpozorovali jsme ale, že podobné útoky, které jsme dříve detekovali u Fareitu a Formbooku, nyní přebírá zcela nový malware. Zatím pokusy útočníků použít tento malware ke kampaním proti českým uživatelům ve většině případů selhaly a do statistiky se tak zatím nedostaly, je tu však jasně viditelná snaha útočníků vyvinout novou strategii útoků, která jim pomůže obejít bezpečnostní programy. Nové útoky v tuto chvíli evidujeme pod názvem VBS/Agent.QNH,“ říká Jirkal.

Často podceňované aktualizace

Mimo opatrnost při nakládání s příchozí poštou je podle bezpečnostních specialistů nyní důležité, aby uživatelé nepodceňovali pravidelné aktualizace jak operačního systému na svých zařízeních, tak jednotlivých programů, včetně bezpečnostního softwaru.

„Uživatelé by nyní měli věnovat pozornost pravidelným aktualizacím svých zařízení a všech programů, které používají. Díky nim budou mít i jejich bezpečnostní řešení nejaktuálnější informace o zcela nových hrozbách. Aktualizaci by si měli instalovat co nejdříve, jakmile bude dostupná,“ říká Jirkal.

Ačkoli se kybernetická rizika v Česku příliš nemění a uživatelé se dlouhodobě setkávají s několika stejnými typy škodlivých kódů, neměli by rozhodně podlehnout falešnému pocitu, že nyní jim nic nového nehrozí.

„Jakkoli se prostředí kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku příliš nemění a na uživatele cílí v převážné většině případů stále stejné škodlivé kódy, současná situace s potenciálně novým typem hrozby je přesně tím signálem, proč nepodceňovat kvalitní zabezpečení a být v určité míře v online prostředí opatrnější. Koncem letošního roku vidíme silnou vlnu phishingových útoků, pří kterých útočníci manipulují uživatele ve snaze získat jeho osobní údaje a spyware ve svém šíření vsází na podobnou strategii – útočníci se nás snaží přesvědčit, že e-mailová příloha je opravdová a my ji musíme otevřít, protože obsahuje důležité sdělení k našim objednávkám nebo finančním transakcím. Uživatelé by si však měli pamatovat, že jakýkoli e-mail, SMS nebo zpráva v chatu, která nepřišla od odesílatele, kterého známe, může být potenciálně nebezpečná a klikat na odkazy či otevírat soubory v takové zprávě je pro uživatele velkým rizikem,“ uzavírá Jirkal z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za listopad 2022:

   1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (30,85 %)
   2. Win32/Formbook trojan (5,94 %)
   3. Win32/PSW.Fareit trojan (2,23 %)
   4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,64 %)
   5. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,38 %)
   6. DOC/Agent.IS trojan (0,98 %)
   7. Win64/Farfli trojan (0,89 %)
   8. OSX/Empr trojan (0,73 %)
   9. Win32/Rescoms trojan (0,67 %)
   10. Win32/PSW.Agent.ONW trojan (0,66 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj: ESETCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma