Mnoho uživatelů se už setkalo s tím, že je jejich internetový prohlížeč zbláznil - dělá si co chce, změní domovskou stránku, poskytovatele hledání nebo výsledky hledání přesměrovává na nesmyslné stránky. Pokud je vám popsané chování povědomé a znáte ho více než důvěrně, pak vězte, že jste se stali "obětí únosu". Jedná se pravděpodobně o tzv. Browser Hijacking, což lze doslova přeložit jako "únos prohlížeče" a znamená to, že jste si do počítače dotáhli nějakou potvoru (či polopotvoru), která změnila nastavení prohlížeče podle svých vlastních představ.
Únosy a modifikace prohlížeče lze v principu rozdělit na relativně neškodné, leč zbytečné či obtěžující vyhledávací lišty a doplňky. Na opačném konci jsou pak vyložené škodliviny, které mají za cíl změnit nastavení prohlížeče tak, aby dělal to, co samy chtějí. To vše samozřejmě za účelem zisku. Typicky přesměrování výsledků hledání (z Google či jiné hledací služby) na nějaké nesmyslné vyhledávací služby má jediný cíl, a tím je zisk z reklam či affiliate programů.
U vyhledávacích lišt je situace relativně jednoduchá, byť v mnoha případech má uživatel v prohlížeči nainstalovaných lišt tolik, že pak pro samé vyhledávací nesmysly ani není pořádně vidět obsah internetových stránek. Horší situace je s přesměrovávacími potvorami, které mohou být schovány poněkud lépe a běžný uživatel se docela zapotí, než přijde na to, jak s nimi zatočit.
Vzhledem k množícím se dotazům připravujeme články o ničení potvor napadajících internetové prohlížeče, ve kterých se pokusíme alespoň rámcově uživatelům ukázat, jak fungují vyhledávací lišty a doplňky jednotlivých prohlížečů a jak zkontrolovat nastavení prohlížeče. V prvním návodu se budeme věnovat nastavení prohlížeče MS Internet Explorer.