Ochrana elektronické pošty zůstává i letos jednou z hlavních priorit lokálních poskytovatelů IT bezpečnosti, když nejvíce škodlivého obsahu přichází přes e-maily.
Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že podle jejího průzkumu provedeného mezi partnery v ČR a na Slovensku jsou aktuálně hlavním vektorem útok elektronická pošta, především kvůli rozšířenosti phishingových a falešných e-mailů. Průzkum byl proveden mezi prodejci společnosti ZEBRA SYSTEMS, výhradního distributora řešení GFI Software v ČR, na Slovensku a jihovýchodní Evropě.
Tři čtvrtiny respondentů, kteří dodávají bezpečnostní řešení zejména do segmentu malých a středních firem (SMB), uvádějí elektronickou poštu jako vektor nejvíce využívaný kybernetickými útočníky. K nejvíce nebezpečným řadí nejen phishingové e-maily snažící se vylákat z uživatelů citlivé údaje, ale zejména e-maily s falešnými fakturami, upomínkami či zásilkami. Ty pak mohou jednak způsobit zavlečení malwaru do firmy a jednak prostřednictvím podvržených zpráv (tzv. BEC – Business E-mail Compromise) také přímé finanční škody např. úhradou faktur na bankovní účty zřízené hackery.
K nejzajímavějším statistikám průzkumu patří:
76 % respondentů uvedlo, že hlavním vektorem útoku je dnes elektronické pošta, 10 % pak zmiňuje jako nejrizikovější vektor softwarové zranitelnosti a 8 % pak prolomení či krádež přístupových údajů
Největší hrozbu v rámci elektronické pošty představují phishingové e-maily (35 % dotázaných), falešné BEC e-maily (30 %) a emaily se škodlivými URL odkazy (28 %).
Zákazníkům dotázaných IT poskytovatelů e-mailem nejvíce chodí informace o falešných zásilkách (44 %), žádosti o zadání přihlašovacích údajů (26 %) a falešné faktury (16 %).
Pro 41 % respondentů bude ochrana elektronické pošty jedním z klíčových bezpečnostních opatření pro rok 2023.