Další aktuality
28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...

26.3.2025
Algoritmy tvoří naše digitální světy. Jak je ovládnout?
Algoritmy analyzují obrovské množství dat o každém uživateli a na základě vašeho chování a preferencí určují, co by asi bylo nejrelevantnější...

19.3.2025
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify
Agresivní zobrazování reklamy má hlavně negativní vliv na výkon našeho mobilního telefonu a snižuje nám uživatelský komfort...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Algoritmy tvoří naše digitální světy. Jak je ovládnout?

Sdílej na Facebooku
26.3.2025

Jak algoritmy vybírají obsah?
Algoritmy analyzují obrovské množství dat o každém uživateli a na základě vašeho chování a preferencí určují, co by asi bylo nejrelevantnější. Například vyhledávače jako Google řadí webové stránky tak, aby odpovídaly vašemu dotazu, zatímco platformy jako TikTok nebo YouTube doporučují videa přizpůsobená vašim zájmům. Zdá se to být skvělé, protože vždy najdeme přesně to pravé pro sebe? Stejně jako u jiných věcí: výhody jsou často doprovázeny potenciálními riziky.

Jaké jsou cíle algoritmů?

  • Zapojit uživatele: Platformy jako TikTok nebo Instagram se spoléhají na algoritmy, aby udržely uživatele co nejdéle aktivní.
  • Podporovat monetizaci: Mnoho online platforem používá algoritmy k doručování cílených reklam nebo propagaci placeného obsahu, čímž generují sociálním sítím příjmy.
  • Personalizovat obsah: Algoritmy analyzují chování uživatelů – například vyhledávací dotazy, kliknutí nebo zvyky při sledování – aby doporučily obsah přizpůsobený individuálním preferencím.
  • Zlepšit přístupnost: S obrovským množstvím informací online algoritmy organizují a prioritizují data, aby uživatelům nabídly to nejrelevantnější.

Personalizovaný obsah vs. informační bubliny
Personalizace však může také vést k efektu, který nazýváme "echo chambers". To znamená, že vidíte jen ozvěny vašich vlastních názorů a nejste už konfrontování s jinými. Ve fyzickém světě se běžně diskutuje o jiných názorech, online ale dostanete častěji to, co už máte rádi. Potíž je v tom, že právě takto se formuje to, co považujeme za normální a žádoucí. Ještě výraznější dopad to může mít u dětí a dospívajících, kteří si názory teprve utvářejí. Navíc mohou algoritmy sociálních sítí zesilovat extremistický obsah, jako jsou misogynní příspěvky, normalizující diskriminační ideologie a podobně.

socialni-site-malwertising-algoritmus-rizika

Podpora nadužívání
Platformy jako TikTok a Instagram používají algoritmy, aby udržely uživatele aktivní co nejdéle. Takže jim nabízí atraktivní obsah. Podle různých studií může nadměrné používání sociálních sítí souviset se zhoršením pozornosti. Zároveň se algoritmy nabízením takového obsahu mohou podílet na vzniku nadužívání nebo dokonce závislosti.

V případě dětí přispívají ke zhoršení duševního zdraví. Je také prokázáno, že mají vliv na sebevědomí a sebe hodnocení. U dospělých se tyto efekty projevují také, ale méně výrazně.

Riziková inzerce
Bohužel algoritmy neumějí odhalit podvody. Takže se často setkáte s malvertisingem. Tedy typem reklamy, která odkazuje na falešný obchod, formulář či stránku. Typicky je cílem útočníků vylákat z vás peníze nebo data. Nejčastěji se setkáte s obrovským výprodejem, slevou nebo nabídkou lákavé investice – tedy věcmi, kterým se těžko odolává. Jde o metodu sociálního inženýrství, která manipuluje naše emoce a pak je použije proti našemu zdravému rozumu.

Jak získat algoritmy na svou stranu?
Sociální sítě nejsou dobročinný projekt, který by vás měl sbližovat s lidmi a blízkými. Je to mnohamiliardový byznys, kde jde o to udržet nás co nejdéle online. Jednou z cest, jak to dělat, je zobrazovat vám čím dál extrémnější obsah, který prostě zaujme. Pokud si jste vědomi, že to, co vidíte, je jen výsledek chladnokrevné manipulace, máte z půlky vyhráno. Je na místě kriticky přemýšlet nad tím, co vidíme a proč.

Algoritmy ale můžete také ovlivnit. Platformy obvykle poskytují nástroje jako tlačítka "Chci vidět méně tohoto" nebo možnosti sledovat různé účty. Pokud vám něco připadá za hranou, prostě to vypněte a naopak sledujte věci, které vám dělají radost.

Aktivně sledujte i názorové skupiny, se kterými úplně nesouhlasíte. V offline světe jsme s jinými názory konfrontováni denně. To, že nás sociální sítě uzavírají do informačních bublin, nám v důsledku škodí.

Algoritmy jsou navrženy tak, aby udržely uživatele zapojené. Všichni snadno ztrácíme u našich profilů pojem o čase. Naše telefony obvykle umí nastavit časový limit pro používání nějaké aplikace. Obzvláště dospívající mohou snadno sklouznout k nadužívání a závislosti a toto nastavení je vynikající preventivní krok.

Zdroj: dvojklik.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma