Další aktuality
15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

10 tipů jak poznat phishing

Sdílej na Facebooku
7.6.2018

Na rozdíl od běžných rybářů, které můžete potkat v pohodlných křesílcích na březích řek a rybníků, vysedávají rhybáři u počítačů a líčí pasti na internetové uživatele. Termín rhybář v češtině označuje počítačového hackera, který se snaží obohatit prostřednictvím phishingu – zákeřné techniky, která se někdy do češtiny překládá jako rhybaření. Jejich úlovky tvoří osobní data uživatelů nebo údaje z platebních karet. Bezpečnostní odborníci ze společnosti Kaspersky Lab vám na následujících řádcích poradí, jak se nechytit na jejich háčky.

rhybáři sedí u počítačů

Phishing můžeme přirovnat k chřipce. I ta se neustále vyvíjí, mění svůj virový základ a způsoby, jak infikuje cílový objekt. Kyberzločinci si mohou své oběti vybírat cíleně, například tak, že se zaměří na zaměstnance jedné konkrétní firmy nebo na budoucí matky. Jejich hlavní zbraní jsou e-mailové zprávy nebo krátké textovky na messangerech. Stejně tak ale mohou své podvodné a infikované zprávy rozesílat na širokou, nespecifikovanou skupinu uživatelů.

V řadě případů se hackeři do přístrojů běžných uživatelů mohou dostat také prostřednictvím veřejné nezabezpečené WiFi sítě. Mnohem častěji ale navedou uživatele, aby vstoupili na falešnou internetovou stránku nebo aby klikli na odkaz v mailu, který jim slibuje vzdušné zámky – výhru v loterii, slevy v rámci Black Friday nebo vstupenky na společenskou událost.

Pojďme se tedy podívat, na co je dobré si dát pozor, abyste rhybářům nesnědli návnadu i s navijákem. Odborník Petr Kuboš ze společnosti Kaspersky Lab, zabývající se kybernetickou bezpečností, doporučuje následujících 10 tipů:

  1. Přesvědčte se o správnosti odkazu ještě před tím, než na něj kliknete. Najetím kurzoru na uvedený odkaz se vám ukáže URL adresa, kterou si pečlivě přečtěte. Mějte oči na stopkách před pravopisnými chybami, špatným hláskováním a dalšími nesrovnalostmi.

  2. Svá uživatelská jména a hesla zadávejte pouze v případě, že je navázáno zabezpečené připojení. To poznáte díky předponě "https" před samotnou adresou internetové stránky. Pokud "s" chybí, mějte se na pozoru.

  3. I když Vám přijde zpráva nebo e-mail od kamaráda, mějte na paměti, že se hackeři mohli nabourat do jeho účtu. Proto byste měli být i v takových případech ostražití a dávat si pozor především na zprávy obsahující odkazy nebo podezřelé přílohy.

  4. Oznámení z banky, úřadu, e-shopu, cestovní kanceláře nebo od aerolinek se dají velmi jednoduše zfalšovat. Podvodníci Vás jejich prostřednictvím budou často vyzývat k zaplacení účtů či neproběhlých plateb nebo žádat o zaslání Vašich citlivých osobních údajů. Ověřte si nejprve, jestli se nejedná o podvod.

  5. Neklikejte na odkazy v e-mailu. Raději si otevřete nové okno v prohlížeči a URL banky či jiné stránky zadejte ručně.

  6. Pokud narazíte na phishingovou zprávu, nahlaste ji příslušné bance nebo sociální síti, jejímž jménem zpráva komunikuje. Oznamování podvodů opravdu pomáhá při pronásledování zločinců.

  7. Snažte se nepřihlašovat do online bankovnictví, když jste připojeni k veřejné WiFi. Volně dostupné hotspoty jsou v dnešní době velmi praktické, ale pro přihlášení do online bankovnictví raději využijte svá mobilní data nebo počkejte na zabezpečenou síť. Otevřené sítě mohou totiž být vytvořeny speciálně pro účely kyberzločinu a sloužit hackerům jako zdroje cenných dat a vašich financí.

  8. Neotevírejte neočekávané soubory, které vám posílají virtuální hráči online her. Mohlo by se jednat o zákeřný ransomware nebo spyware.

  9. Nikdy nesdílejte s třetí stranou citlivé údaje, jako jsou přihlašovací údaje a hesla, údaje o platebních kartách apod. Oficiální společnosti nikdy nebudou žádat o tento typ údajů prostřednictvím e-mailu.

  10. Využívejte účinné bezpečnostní řešení, které ochrání vaše zařízení a veškerá data v něm uložená. Antivirový software, jako je například Kaspersky Internet Security, vyřeší většinu problémů automaticky a upozorní vás na nebezpečí, pokud to bude nutné. Pamatujte při tom, že efektivní ochranu potřebuje nejen váš pevný počítač, ale i notebook a mobilní zařízení.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma