rejstřík pojmů

Rejstřík pojmů

Adware
je legálně instalovaný software, který bývá součástí freewarových programů. Na jeho přidání do systému jste však upozorněni při instalaci programu.

Backdoor
je část softwaru, která má za úkol zpřístupnit počítač. Otevírá porty a umožňuje hackerovi přístup k počítači.

Bots
Jedná se o roboty, kteří vás oslovují přes IRC programy a nabízejí různé služby. Jde o programy s poměrně vysokou inteligencí, které umí relativně kvalitně vést konverzaci. Typickým příkladem je osoba, která se ozývá přes ICQ.

Červ
V principu se jedná o vir, avšak s tím rozdílem, že červ nepoužívá hostitele, ale šíří se samostatně - jde tedy o zvláštní soubor, který obsahuje jen červa.

Dialer
Bez vědomí uživatele mění vytáčené číslo pro připojení k internetu na číslo s drahým účtováním.

GDPR
je obecné nařízení o ochraně osobních údajů (anglicky General Data Protection Regulation, zkratka GDPR), plným názvem nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů), je nařízení Evropské unie, jehož cílem je výrazné zvýšení ochrany osobních dat občanů. V Úředním věstníku Evropské unie bylo vyhlášeno dne 27. dubna 2016. Cíle nařízení jsou stanovit pravidla ochrany fyzických osob v souvislosti se zpracováním jejich osobních údajů a pravidla pro pohyb osobních údajů. Nařízení chrání základní práva a svobody fyzických osob se zaměřením na právo ochrany osobních údajů. Volný pohyb osobních údajů v Evropské Unii není z důvodu ochrany fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů omezen ani zakázán. Nařízení se vztahuje na automatizované zpracování osobních údajů i na neautomatizované zpracování osobních údajů obsažených v evidenci nebo těch, co mají být zařazeny do evidence.

Hijack
je škodlivý kód, který mění nastavení internetového prohlížeče. Nejčastěji mění startovací stránku, přidává vlastní položky mezi oblíbené.

Key Logger
je záludný program, který snímá stisky klávesnice, ukládá je do souboru a odesílá hackerovi. Díky tomu může hacker získat hesla, piny, kontakty. Prakticky může být zachycen veškerý text, který uživatel napíše.

Malware
jeho primárním cílem je znepříjemnit uživateli práci na počítači. Otevírá například nepříjemná pop-up okna. Může dojít až k tak obrovskému zahlcení systému, že pomůže jen nová instalace systému či odstranění z bootovacího CD.

Phishing
je internetový podvod, kdy se e-mail nebo WWW stránka snaží vypadat jako stránka známé instituce a požaduje po klientovi informace. Může například nastat případ, kdy se Vám otevře originální stránka instituce a nad ní ještě jedno okno. Druhé okno ovšem odesílá údaje autorovi phishingu a nemá s původní stránkou nic společného. Může se jednat o hesla, certifikáty, klíče nebo čísla bankovních karet. E-mail většinou přichází z adresy, která je velice podobná či stejná jako pravé instituce, design stránek bývá k nerozeznání od originálu. Důvěřivý klient potom zadá všechny požadované informace a ty skončí v rukou podvodníka. K podvodům se často využívá podvržený DNS server, který i při správném zadání adresy přesměruje na stránky podvodníků (s jinou IP adresou oproti originálnímu serveru). Přijít na tento podvod je pro běžného uživatele prakticky nemožné.

Ransomware
je druh malwaru, který zabraňuje přístupu k počítači, který je infikován. Tento program zpravidla vyžaduje zaplacení výkupného (anglicky ransom) za zpřístupnění počítače. Některé formy ransomware šifrují soubory na pevném disku (kryptovirální vydírání), jiné jen zamknou systém a výhrůžnou zprávou se snaží donutit uživatele k zaplacení. Ransomware se typicky šíří jako trojan, případně jako červík, vstupující do systému například přes stažený soubor nebo skrze chybu v zabezpečení. Program pak zatíží systém: například začne šifrovat data na disku. Více sofistikované typy ransomware zašifrují data oběti pomocí náhodného symetrického klíče a fixního veřejného klíče. Pouze autor malware zná privátní klíč, pomocí kterého lze data rozšifrovat. Některé typy ransomware počítač jednoduše zamknou, typicky nastavením Windows Shell nebo pomocí změny Master boot record či změny diskového oddílu, a umožní uživateli pouze zaplatit poplatek.

Spam
Nevyžádaná pošta s reklamním obsahem. Neškodí žádným jiným způsobem, než že obtěžuje.

Spyware
Špionský software, který bez vědomí uživatele odesílá z počítače důvěrné a osobní informace o uživateli.

Trojský kůň
Tento kód se nejčastěji šíří pomocí e-mailů či stažením z internetu. Často bývá chybně řazen k počítačovým virům. Chybně proto, že není schopen vlastního šíření. Sám o sobě není program ničím škodlivý, ale otevírá porty (zadní vrátka) v počítači, který se pak velice snadno stane terčem útoku hackera. Pokud je v počítači více trojských koňů, je počítač velice snadno napadnutelný i začínajícím hackerem.

Vir
je počítačový program šířící se bez vědomí uživatele a konající nežádoucí operace. Šíří se připojováním nejčastěji k binárním spustitelným souborům a aktivuje se za určitých podmínek. Může být žertovný (vypíše nápis, přehraje zvuk), otravný (brzdí práci počítače, zablokuje na určitou dobu přístup k počítači) či destruktivní (maže data, v extrémním případě poškozuje hardware).

Wabbit
je jednoduchý program, který nemá za účel se šířit, pouze dělá neplechu na počítači. Program se nejčastěji kopíruje, vytváří své klony. Nejhorším případem je program, který neustále volá fork sám na sebe (while(l) fork()), což má za následek, že každou sekundu vznikají v operačním systému stovky procesů, které totálně zahltí systém.


Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma