V prvním díle článku o AVG PC Tuneup 2011 jsme si řekli něco málo o licenční politice, instalaci programu a jeho registraci. V dalším díle se seznámíme se základními funkcemi produktu a vyzkoušíme základní testování počítače.
Vzhled grafického rozhraní je poplatný dnešním trendům, takže nečekejte nic převratného. Grafické rozhraní je poměrně dobře přehledné, není problém se v něm za pár vteřin zorientovat, ovládání je také intuitivní a velice slušně navržené - tady od nás AVG dostává kladné body.
Funkce programu jsou rozděleny do 4 hlavních skupin:
Záložka Skenování systému je základním stavebním kamenem pro většinu běžných operací. Provádí se zde skenování a opravy nejběžnějších chyb a "nedokonalostí", které je AVG PC Tuneup schopno najít. K dispozici zde máme následující kontroly:
Pro každou sekci je k dispozici několik oblastí, které se dají kontrolovat, nastavení je na uživateli. Nastavení se provede po rozbalení příslušné větve stromu pomocí "fajfek" - co bude zafajfkováno, to bude zkontrolováno. Význam jednotlivých voleb je jasný, výrobce zde použil standardní terminologii, kterou zná i méně zkušený uživatel (tady dáváme výrobci další plusové body - názvosloví je "normální", designeři programu se nesnažili vymýšlet nějaké novoty a nazývají věci pravými jmény). Pro běžného uživatele doporučujeme zafajfkovat vždy tu nejvyšší větev stromu - pak se automaticky označí i všechny podvětve a provede se jejich kontrola.
Doporučujeme v pravidelných testech používat pouze kontrolu chyb registrů, nepotřebných souborů a sledování historie. Kontrolu fragmentace disků a jejich kontrolu není potřeba provádět až tak často - jednou měsíčně bohatě postačí i pro schizofrenně pořádkumilovné uživatele :))
Po nastavení "fajfek" ve stromu v levé části okna je potřeba spustit kontrolu. Ta se spouští tlačítkem Skenovat nyní, které se ještě dá rozkliknout a vybrat požadovaný způsob skenování:
Jednotlivé volby jsou jasné, nebudeme je zde popisovat podrobně.
Po spuštění testu program zkontroluje všechny nastavené oblasti, nakonec zobrazí výsledek testu a dá uživateli na výběr, co chce opravit a co chce ponechat v původním stavu. POZOR - pokud použijete volby 2., 3., nebo 4., dojde automaticky k opravě zjištěných problémů. Pokud se chcete ve výsledcích trošku pohrabat, zvolte Pouze skenovat.
Po kliknutí na magický čudlík Skenovat nyní se bude AVG PC Tuneup snažit najít problémy v oblastech, které jste si vybrali. PO dokončení skenování se zobrazí zpráva s přehledem zjištěných chyb:
Ve výchozím stavu budou všechny zjištěné chyby označeny v seznamu fajfkou a doporučujeme je bez váhání opravit - běžný uživatel ani dost dobře neumí rozlišit, jestli má něco opravit nebo ne. Pokud se chcet o chybách dozvědět podrobnosti, stačí v seznamu kliknout na vybranou skupinu a v okně se objeví detaily. Zpět do seznamu chyb se pak dostaneme kliknutím na talčítko Zpět:
Až se dosytosti pokocháte zjištěnými chybami, je na čase pokračovat v krasojízdě a chyby opravit. Ujistěte se, že jsou všechny zjištěné chyby označeny (zafajfkovány) - ledaže byste měli velmi dobrý důvod některé chyby neopravovat - a klikněte na tlačítko Opravit označené. AVG PC Tuneup vše opraví a zobrazí výsledky opravy:
Na základní obrazovku programu se vrátíte stisknutím tlačítka Zpět.
Všímavějším uživatelům jistě neunikly další ovkládací prvky nacházející se v pravé části okna AVG PC Tuneup na záložce Skenování systému. Jedná se o tzv. rychlé úlohy, pomocí kterých lze některé kroky provést automatizovaně:
Jakmile kliknete na některou z rychlých úloh, zdánlivě se nic neděje - pouze v dolní liště programu naleznete informaci o běžící úloze a jejím stavu (hotovo XY%):
Tak, a to je pro dnešek vše - pokud jste se úspěšně prokousali všemi kroky, je na tom teď váš počítač lépe, a určitě se mu bude taky radostněji fungovat :)) Provedením základních "očistných operací" jste dostali počítač do stavu, kdy byste již teoreticky mohli poznat učité zlepšení. To je ovšem silně individuální a záleží především na tom, v jakém stavu byl počítač před použitím AVG PC Tuneup.
V dalším dílu se zaměříme na funkce Systémového poradce.