potřebujete poradit? - jsme tady

AVG PC Tuneup - program, který vyladí a zrychlí váš počítač - 2. díl

25.2.2011

AVG PC Tuneup - program, který vyladí a zrychlí váš počítač - 2. díl

AVG PC Tuneup logo

V prvním díle článku o AVG PC Tuneup 2011 jsme si řekli něco málo o licenční politice, instalaci programu a jeho registraci. V dalším díle se seznámíme se základními funkcemi produktu a vyzkoušíme základní testování počítače.

 

3. Funkce a ovládání programu.

Vzhled grafického rozhraní je poplatný dnešním trendům, takže nečekejte nic převratného. Grafické rozhraní je poměrně dobře přehledné, není problém se v něm za pár vteřin zorientovat, ovládání je také intuitivní a velice slušně navržené - tady od nás AVG dostává kladné body.

Funkce programu jsou rozděleny do 4 hlavních skupin:

 • Skenování systému - kontrola počítače a opravy zjištěných chyb (registry, disky, nepotřebné soubory, sledování historie atd.)
 • Systémový poradce (ovládání služeb a některých funkcí Windows)
 • Využití zdrojů - obdoba sledování prostředků ve Windows Vista a Windows 7, ale podstatně šikovněji zpracované
 • Pokročilé nástroje - údržba disku, uvolnění místa, optimalizace systému a další nástroje.

3.1 Skenování systému

Záložka Skenování systému je základním stavebním kamenem pro většinu běžných operací. Provádí se zde skenování a opravy nejběžnějších chyb a "nedokonalostí", které je AVG PC Tuneup schopno najít. K dispozici zde máme následující kontroly:

 • Fragmentované disky
 • Chyby na disku
 • Sledování historie
 • Nepotřebné soubory
 • Chyby registrů

Skenování systému

Pro každou sekci je k dispozici několik oblastí, které se dají kontrolovat, nastavení je na uživateli. Nastavení se provede po rozbalení příslušné větve stromu pomocí "fajfek" - co bude zafajfkováno, to bude zkontrolováno. Význam jednotlivých voleb je jasný, výrobce zde použil standardní terminologii, kterou zná i méně zkušený uživatel (tady dáváme výrobci další plusové body - názvosloví je "normální", designeři programu se nesnažili vymýšlet nějaké novoty a nazývají věci pravými jmény). Pro běžného uživatele doporučujeme zafajfkovat vždy tu nejvyšší větev stromu - pak se automaticky označí i všechny podvětve a provede se jejich kontrola.

Doporučujeme v pravidelných testech používat pouze kontrolu chyb registrů, nepotřebných souborů a sledování historie. Kontrolu fragmentace disků a jejich kontrolu není potřeba provádět až tak často - jednou měsíčně bohatě postačí i pro schizofrenně pořádkumilovné uživatele :))

Po nastavení "fajfek" ve stromu v levé části okna je potřeba spustit kontrolu. Ta se spouští tlačítkem Skenovat nyní, které se ještě dá rozkliknout a vybrat požadovaný způsob skenování:

 1. Pouze skenovat
 2. Skenovat a opravit
 3. Skenovat, opravit a přejít do režimu spánku
 4. Skenovat, opravit a vypnout

Jednotlivé volby jsou jasné, nebudeme je zde popisovat podrobně.

Po spuštění testu program zkontroluje všechny nastavené oblasti, nakonec zobrazí výsledek testu a dá uživateli na výběr, co chce opravit a co chce ponechat v původním stavu. POZOR - pokud použijete volby 2., 3., nebo 4., dojde automaticky k opravě zjištěných problémů. Pokud se chcete ve výsledcích trošku pohrabat, zvolte Pouze skenovat.

Po kliknutí na magický čudlík Skenovat nyní se bude AVG PC Tuneup snažit najít problémy v oblastech, které jste si vybrali. PO dokončení skenování se zobrazí zpráva s přehledem zjištěných chyb:

Výsledky skenování systému

Ve výchozím stavu budou všechny zjištěné chyby označeny v seznamu fajfkou a doporučujeme je bez váhání opravit - běžný uživatel ani dost dobře neumí rozlišit, jestli má něco opravit nebo ne. Pokud se chcet o chybách dozvědět podrobnosti, stačí v seznamu kliknout na vybranou skupinu a v okně se objeví detaily. Zpět do seznamu chyb se pak dostaneme kliknutím na talčítko Zpět:

Výsledky skenování systému - detail

Až se dosytosti pokocháte zjištěnými chybami, je na čase pokračovat v krasojízdě a chyby opravit. Ujistěte se, že jsou všechny zjištěné chyby označeny (zafajfkovány) - ledaže byste měli velmi dobrý důvod některé chyby neopravovat - a klikněte na tlačítko Opravit označené. AVG PC Tuneup vše opraví a zobrazí výsledky opravy:

Skenování systému - oprava dokončena

Na základní obrazovku programu se vrátíte stisknutím tlačítka Zpět.

 

Všímavějším uživatelům jistě neunikly další ovkládací prvky nacházející se v pravé části okna AVG PC Tuneup na záložce Skenování systému. Jedná se o tzv. rychlé úlohy, pomocí kterých lze některé kroky provést automatizovaně:

 1. Vymazat historii prohlížeže (zkratka CTRL+Q+B) - smaže historii navštívených stránek v internetových prohlížečích, které uživatel používá
 2. Vymazat historii Windows (zkratka CTRL+Q+W) - smaže citlivé údaje, které si ukládají windowsy
 3. Vyčistit dočasné soubory (zkratka CRTL+Q+T) - smaže dočasné soubory (obas adresáře TEMP) windowsů
 4. Optimalizovat paměť (zkratka CTRL+Q+M) - uvolní a defragmentuje operační paměť počítače

Jakmile kliknete na některou z rychlých úloh, zdánlivě se nic neděje - pouze v dolní liště programu naleznete informaci o běžící úloze a jejím stavu (hotovo XY%):

Rychlá úloha

 

Tak, a to je pro dnešek vše - pokud jste se úspěšně prokousali všemi kroky, je na tom teď váš počítač lépe, a určitě se mu bude taky radostněji fungovat :)) Provedením základních "očistných operací" jste dostali počítač do stavu, kdy byste již teoreticky mohli poznat učité zlepšení. To je ovšem silně individuální a záleží především na tom, v jakém stavu byl počítač před použitím AVG PC Tuneup.

V dalším dílu se zaměříme na funkce Systémového poradce.

Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma