potřebujete poradit? - jsme tady

Tipy pro firemní politiku hesel

Sdílej na Facebooku
4.8.2023

Netrapte zaměstnance příliš složitými pravidly pro používání hesel, spíše vytvořte černou listinu běžně používaných hesel nebo zvolte další způsoby, jak zvýšit bezpečnost zaměstnaneckých účtů i celé vaší organizace.

Když inženýr Bill Burr z amerického Národního institutu standardů a technologie (NIST) napsal v roce 2003 dokument, který se brzy stal zlatým standardem pro zabezpečení hesel, doporučil lidem a organizacím, aby své účty chránili vymýšlením dlouhých a "chaotických" řad písmen, čísel a znaků a aby je pravidelně měnili. O čtrnáct let později Burr přiznal, že svých rad lituje. "Lidi to prostě přivádí k šílenství a nevybírají si dobrá hesla, ať děláte, co děláte," řekl deníku Wall Street Journal.

Nebo jak to vyjádřil slavný komiks: "Díky dvacetiletému úsilí jsme všechny úspěšně naučili používat hesla, která jsou těžko zapamatovatelná pro lidi, ale snadno uhodnutelná pro počítače."

Nejnovější vývoj v tvorbě silných hesel
V dnešní době si průměrný člověk musí pamatovat až 100 hesel, přičemž jejich počet v posledních letech rychle roste. Studie ale zjistily, že lidé si obvykle pamatují jen okolo pěti hesel a ulehčují si práci vytvářením snadno uhodnutelných hesel, která pak recyklují u různých online účtů. Někteří z nich mohou skutečně nahradit písmena číslicemi a speciálními znaky (např. "heslo" se změní na "P4??WØrd"), ale i tak jde o heslo, které je snadno prolomitelné.

V posledních letech přední organizace, jako je The Open Web Application Security Project (OWASP) a samozřejmě i samotný NIST, posunuly své zásady a rady směrem k uživatelsky přívětivějšímu přístupu při současném zvýšení bezpečnosti hesel. Technologičtí giganti, jako je Microsoft a Google, zároveň vyzývají všechny, aby se zcela vzdali hesel a přešli na bezheslové přihlašování.

Pokud však vaše malá nebo střední firma ještě není připravena se s hesly rozloučit, přinášíme vám několik doporučení pro vytvoření firemní politiky hesel, která vám pomůže zvýšit firemní bezpečnost.

Přestaňte zavádět zbytečně složitá pravidla pro vytváření hesel
Jakákoli příliš složitá pravidla pro vytváření hesla (například požadavek, aby uživatelé uváděli velká i malá písmena, alespoň jednu číslici a speciální znak) již nejsou nutností. Jedná se o jednu z nejčastějších chyb při tvorbě požadavků na hesla, která jen málokdy povzbudí uživatele k nastavení silnějších hesel. Místo toho takové pravidlo nabádá k vymýšlení hesel, která jsou slabá a zároveň obtížně zapamatovatelná.

Přejděte na přístupové fráze
Místo kratších, ale složitých hesel používejte heslovou frázi. Takové heslo je delší a složitější, ale stále snadno zapamatovatelné. Může to být například celá věta, která vám z nějakého důvodu utkvěla v hlavě, doplněná velkými písmeny, speciálními znaky nebo emoji. I když není nijak extra složitá, automatickým nástrojům bude její prolomení trvat celou věčnost.

Před několika lety byla minimální délka silného hesla osm znaků a skládalo z malých a velkých písmen, speciálních znaků a čísel. Dnes dokážou automatizované nástroje na prolamování hesel takové heslo uhodnout během několika minut, zejména pokud je zabezpečeno pomocí hashovací funkce MD5. Vyplývá to z testů provedených společností Hive Systems z dubna 2023. Naopak prolomení jednoduchého hesla, které obsahuje pouze malá a velká písmena, ale je dlouhé 18 znaků, trvá mnohem, mnohem déle.

Síla hesla

Vyžadujte minimálně 12 znaků
Pokyny NIST uznávají délku jako klíčový faktor síly hesla a zavádějí minimální požadovanou délku hesla 12 znaků a maximálně 64 znaků. Důležitým pravidlem pro tvorbu silného hesla tedy je – čím delší, tím lepší.

Povolte různé znaky
Uživatelé by měli mít při nastavování hesla možnost volby ze všech tisknutelných znaků ASCII a UNICODE, včetně emotikonů. Měli by mít také možnost používat mezery, které jsou přirozenou součástí heslových frází.

Omezte opakované používání hesel
Dalším faktorem, který přispívá k bezpečnosti hesla je, aby nebylo opakovaně používáno k různým online účtům, protože prolomení jednoho účtu může snadno vést ke kompromitaci dalších účtů.

To nicméně uživatelé obtížně dodržují a přibližně polovina respondentů studie Ponemon Institute z roku 2019 přiznala, že opakovaně používá v průměru pět hesel ke svým firemním a/nebo osobním účtům.

Nestanovujte pro hesla datum expirace
NIST nedoporučuje vyžadovat pravidelné změny hesel, pokud o to uživatel nepožádá nebo pokud neexistuje důkaz o kompromitaci účtu. Odůvodňuje to tím, že uživatelé nemají mnoho trpělivosti s neustálým vymýšlením nových silných hesel. Nutit je k tomu v pravidelných intervalech, tak může přinést více škody než užitku.

Mějte na paměti, že se jedná pouze o obecné rady. Pokud zabezpečujete aplikaci, která je pro vaši firmu klíčová a atraktivní pro útočníky, můžete své zaměstnance stále nutit k pravidelné změně hesla.

Vykašlete se na nápovědy a kontrolní otázky
Nápovědy k heslům a ověřovací otázky založené na znalostech o uživateli jsou zastaralé. Sice mohou uživatelům pomoci při hledání zapomenutých hesel, ale zároveň mohou být velmi cenné pro útočníky. Jake Moore několikrát ukázal, jak mohou hackeři zneužít stránku "zapomenuté heslo" k tomu, aby se nabourali do cizích účtů, například na PayPal a Instagramu.

Například otázku typu "Jaké bylo jméno vašeho prvního domácího mazlíčka?" lze s trochou hledání nebo sociálního inženýrství snadno zjistit, a pro automatické nástroje se také nejedná o nekonečné množství možností, které musí projít.

Vytvořte černou listinu běžných hesel
Spíše než spoléhat na to, jak uživatel tvořil minulá hesla, kontrolujte nová hesla vůči "černé listině" nejčastěji používaných a/nebo dříve kompromitovaných hesel.

V roce 2019 Microsoft skenoval účty svých uživatelů a porovnával uživatelská jména a hesla s databází více než tří miliard sad uniklých přihlašovacích údajů. Našel 44 milionů uživatelů s kompromitovanými hesly a vynutil obnovení těchto hesel.

Umožněte používání správce hesel a dalších nástrojů
Vyberte pro uživatele ověřené nástroje pro správu hesel v prohlížeči a externí správce hesel, které jim pomohou zvládnout potíže s vytvářením a uchováváním hesel.

Dejte uživatelům možnost také dočasně zobrazit celé maskované heslo, nebo poslední zadaný znak hesla. Podle pokynů OWASP se tak zvyšuje použitelnost systému při zadávání přihlašovacích údajů, zejména když uživatelé používají delší hesla, heslové fráze a správce hesel.

Nastavte krátkou dobu platnosti pro výchozí hesla
Při zakládání účtu novému zaměstnanci systém zpravidla vygeneruje počáteční heslo nebo aktivační kód, který by měl mít alespoň šest znaků a může obsahovat písmena a číslice. Zajistěte, aby po krátké době vypršela jeho platnost a uživatel ho musel změnit.

Dávejte si pozor na proces obnovy hesla
Proces obnovy by nejen neměl odhalit aktuální heslo, ale ani to, jestli účet skutečně existuje. Jinými slovy, neposkytujte útočníkům žádné informace navíc.

Používejte CAPTCHA a dalších kontroly proti automatizovaným útokům
Používejte kontrolní mechanismy, které sníží riziko útoků hrubou silou (jako prolomení přihlašovacích údajů nebo zablokování účtu). Mezi takové kontroly patří zákaz používání nejčastěji prolamovaných hesel, zablokování účtu po x neúspěšných pokusech o přihlášení, CAPTCHA, zvyšující se prodlevy mezi jednotlivými pokusy o přihlášení, omezení určitých IP adres nebo omezení založená na lokalitě, prvním přihlášení do zařízení, nedávných pokusech o odblokování účtu apod.

Podle aktuálních standardů OWASP by mělo být na jednom účtu zaznamenáno maximálně 100 neúspěšných pokusů o přihlášení za hodinu.

Nespoléhejte se pouze na hesla
Heslo je často jedinou překážkou, která odděluje útočníka od vašich cenných dat. Kde je to možné, zvyšte zabezpečení účtů ještě ověřováním pomocí dalšího faktoru (2FA/MFA).

Dejte ale pozor na to, že ne všechny metody vícefázového ověřování jsou stejně bezpečné. SMS zprávy jsou sice mnohem lepší než žádné 2FA, ale jsou zranitelnější. Bezpečnějšími alternativami je používání hardwarových zařízení a softwarových generátorů jednorázových hesel (OTP), např. zabezpečené aplikace nainstalované v mobilních zařízeních.

Jak zvýšit povědomí zaměstnanců o důležitosti silných hesel?
Vysvětlete kolegům, proč je důležité tvořit silná hesla, na co při tvorbě bezpečných hesel myslet a jak je spravovat. Zvyšujte povědomí o IT bezpečnosti a ověřujte znalost interních politik v rámci pravidelných školení.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma