potřebujete poradit? - jsme tady

Spyware od začátku roku opět posílil, útočníci budou investovat do vylepšení svých strategií

Sdílej na Facebooku
20.2.2023

I přes pokles v počtu detekcí na přelomu roku zůstává spyware Agent Tesla stabilním rizikem pro uživatele operačního systému Windows v České republice. Jak spyware Agent Tesla, tak spyware Formbook, další ze stabilně přítomných škodlivých kódů, se v lednu šířily prostřednictvím anglicky pojmenovaných příloh, útočné kampaně s využitím češtiny byly naopak doménou password stealeru Fareit. Infostealery, mezi které se spyware a password stealer řadí, zůstávají hlavní hrozbou pro uživatele v Česku a bezpečnostní specialisté budou v následujícím období sledovat především vývoj strategií těchto útoků. Nevylučují, že se útočníci zaměří na zlepšení překladů do češtiny. Vyplývá to z pravidelné statistiky hrozeb od společnosti ESET.
Spyware Agent Tesla v lednu posílil o několik procent. Zatímco v prosinci ho bezpečnostní specialisté detekovali ve zhruba desetině všech případů, v lednu už celkový počet detekcí vzrostl na 15,14 % všech detekovaných hrozeb pro operační systém Windows v Česku.
"Současný stav poklesu detekcí na začátku roku již pozorujeme druhým rokem. Jedná se o standardní vývoj a rozhodně to neznamená, že by infostealery v Česku, mezi které právě spadá spyware nebo password stealery, přestaly být rizikem," vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET.
Spyware je typ malwaru, který se zaměřuje na krádež osobních údajů. V současnosti je považován bezpečnostními experty za jednu z nejrozšířenějších kybernetických hrozeb. Spyware se nejčastěji šíří prostřednictvím e-mailového spamu, kterým se útočníci snaží přimět uživatele ke spuštění infikovaných souborů v příloze. Dlouhodobě se vyskytuje také v České republice s jasným záměrem útočníků proniknout k údajům českých uživatelů.
"V Česku můžeme pozorovat střídající se kampaně, které jsou buď vedené globálně, v angličtině, nebo se snaží lokálně přizpůsobit zdejším uživatelům využitím českých překladů, které ale zpravidla nebývají správné a mohou uživatele upozornit na to, že něco není v pořádku," říká Jirkal. "Spyware Agent Tesla se v lednu nejčastěji šířil v příloze s názvem PAYMENT SLIP_002_JPEG.exe a nejvíce aktivní byl ve dnech 12. a 30. ledna," dodává.

Spyware

Čeština jako ukazatel bezpečnosti
Druhým nejčastějším škodlivým kódem, který spyware Agent Tesla již více než rok v útočných kampaní v Česku doprovází, zůstává spyware Formbook. Útočil především od 23. ledna a nejčastěji se objevoval v příloze s názvem RFQ-HKSCAN.exe. V jednotkách procent ani v lednu nechyběl password stealer Fareit, který je i přes malý počet detekcí v Česku stabilní. V jeho případě se objevily útoky v češtině.
"Útočníci využívají v případě infostealerů manipulativní komunikaci a snaží se uživatele přesvědčit, že příloha v e-mailu obsahuje nějaké důležité informace. Zatímco Agent Tesla i Formbook se tentokrát šířily v anglicky psaných e-mailech s anglicky pojmenovanými přílohami, Fareit se objevoval v přílohách s názvy Objednávka TR04_ B004-V021_Patrem S.R.O.exe, Unicredit_SVX5700736_Elektronická platební.exe či Objednávek(P.O_R6790074)_INTERCOM_Bohemia.exe. Pokud se na přílohy podíváte, můžete pozorovat jasně viditelné chyby vzniklé nesprávným překladem. Uživatelé ale mohou ve spěchu a v nepozornosti přílohy otevřít v domnění, že se jedná o skutečný doklad k objednávce nebo o fakturu," říká Jirkal.
Čeština je podle bezpečnostních specialistů stále jedním z důvěryhodných ukazatelů, že komunikace, a to nejen v e-mailu, ale také v chatovacích aplikacích nebo v SMS, není v pořádku a může se jednat o snahu získat přístup k našim údajům. Podle nich je to ale oblast, na kterou se mohou útočníci v budoucnu zaměřit."Malware se stále vyvíjí a stejně tak se vyvíjejí strategie útoků. Počítáme s tím, že útočníci mohou v budoucnu investovat také do věrohodnějších jazykových překladů. V posledních týdnech se také zvedla diskuze o generování spamu za pomoci algoritmů umělé inteligence, tam ale spíše můžeme počítat s tím, že v následujících letech převáží především angličtina a do češtiny zůstane text překládán spíše strojově," doplňuje Jirkal.

Nejčastějším cílem infostealerů jsou hesla
Útočníci využívají infostealery především k odcizení našich přihlašovacích údajů k různým online službám, přičemž těmi nejvíce poptávanými jsou přístupové údaje k našim bankovním účtům. Bezpečnostní specialisté proto opakovaně upozorňují na to, abychom věnovali pozornost celkové bezpečnosti hesel, a to jak na samém začátku v jejich vytváření, tak při jejich správě.

"Silné a spolehlivé heslo by mělo mít nejméně 10 znaků a mělo by být složené z malých a velkých písmen a číslic, popřípadě i speciálních znaků, pokud to daná služba při tvorbě hesla umožňuje. Pro lepší zapamatování mohou uživatelé využít i heslovou frázi, která mívá podobu dohromady spojené věty či slov, jejichž význam dává uživateli smysl. Heslo si nikam nezapisujte a k jeho uchování a správě využijte ideálně správce hesel," radí Jirkal z ESETu.

Správce hesel je specializovaný program, který si mohou uživatelé pořídit samostatně nebo jako součást bezpečnostního softwaru. Uložená hesla uchovává v zašifrované podobě a vyplňuje je při přihlašování do dané online služby. Uživatel si pak musí pamatovat jen jedno heslo, a to pro přístup do tohoto programu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za leden 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (15,14 %)
  2. Win32/Formbook trojan (9,61 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (1,96 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,95 %)
  5. Win32/Shafmia trojan (1,43 %)
  6. BAT/Runner trojan (1,22 %)
  7. MSIL/Disdroth trojan (1,17 %)
  8. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,15 %)
  9. Win32/Warzone trojan (1,01 %)
  10. Win32/Spy.VB.OLN trojan (0,92 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj ESET.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma