potřebujete poradit? - jsme tady

Sedm klíčů k internetu? Nová éra zabezpečení internetu...

Sdílej na Facebooku
30.7.2010

Na zabezpečení celosvětové sítě internet bude "dohlížet" sedm odborníků, kteří byli vybráni jako držitelé sedmi "klíčů k bezpečnosti a obnovení internetu". Zní to trošku jako pohádka nebo jako vyprávění o sedmi klíčích od českých korunovačních klenotů. Skutečnost je ale podstatně prozaičtější. Klíče mají podobu čipových karet a v "pokladnici" nejsou klenoty, ale uložené záznamy DNSSEC. DNSSEC je rozšíření systému doménových jmen (DNS), které zvyšuje jeho bezpečnost. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a jejich integrita nebyla při přenosu narušena. Záznamy DNSSEC mají za úkol zabezpečit, aby se snížilo a postupně zcela eliminovalo riziko podvodných aktivit na internetu, které souvisí s napadáním DNS záznamů. Zjednodušeně lze říci, že útočník je v případě úspěšného útoku schopen vydávat se za někoho jiného. Využití je pak celkem jasné - napříkald phishing a další formy sociálního inženýrství. Útočník pak má jednoduše možnost vydávat svoje podvodné stránky například stránky banky či jiných organizací a lákat z uživatelů třeba čísla účtů, kreditních karet, hesla a další velmi citlivé informace.


Zdroj obrázku - FLICKR

Cílem technologie DNSSEC je dát uživatelům internetu možnost rozpoznat, zda webové stránky, na které přistupuje, pochází z bezpečného zdroje. Dosud bylo velice jednoduché vydávat se na internetu za někoho jiného, zfalšovat adresy webových stránek a nalákat tak brouzdače do nebezpečbných míst (phishing, DNS Poissoning a další útoky).

Organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která dohlíží na provoz v nejvyšší vrstvách doménových prostor počítá i s eventualitou, že bude systém DNSSEC obnovit ze zálohy (například v případě živelné události) a velmi ji záleží na bezpečnostních opatřeních. Servery DNSSEC jsou uloženy v dobře chráněných prostorách na území USA a "sedm klíčů k internetu" v tomto případě prezentují čipové karty, pomocí kterých lze rozšifrovat záložní data a ze zálohy tak obnovit veškeré záznamy DNSSEC serverů. POkud se tedy sejde v bunkru minimálně 5 ze sedmi držitelů klíčů (Recovery Key Share Holders), mohou zrekonstruovat původní hlavní klíč (DNSSEC Root Zone Key) a pak je možné celý systém DNSSEC znovu nahodit. No a v zájmu zabezpečení je nutné, aby žádný jednotlivec nebo žádná "sólo" organizace nemohla tuto obnovu provést sma o své vlasní vůli a iniciativě.

Proto bylo vybráno 7 odborníků v oblasti internetu, kteří na ceremoniálu obdrželi "klíče k internetu". Kdo tyto klíče obdržel? Mezi sedmi jmény je i jedno české - Ondřej Suchý z laboratoří sdružení CZ.NIC, které spravuje doménu .cz. CZ.NIC prosazuje technologie DNSSEC již několik let. Kromě našeho zástupce jsou zde Dan Kaminsky (USA), Jiankang Yao (Čína), Paul Kane (Velká Británie), Moussa Guebre (Burkina Faso), Bevil Wooding (Trinidad a Tobago), Norm Ritchie (Kanada).


Jiankang Yao (Čína) Zdroj obrázku - FLICKR

Co přinese technologie DNSSEC běžnému uživateli a jak se projeví na jeho činnosti? Běžný uživatel si v podstatě podpisu kořenové zóny ani nevšimne, technologie DNSSEC jej nijak neovlivní v práci na internetu.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma