potřebujete poradit? - jsme tady

Podvodný email od České pošty a jemu podobné - jak alespoň trochu omezit riziko?

Sdílej na Facebooku
18.11.2014

Podvodný email od České pošty a jemu podobné - jak alespoň trochu omezit riziko?

Česká pošta

Většina podvodných emailů ala Česká pošta či exekutoři spoléhá mimo důvěřivosti lidí ještě na jednu drobnost - díky výchozímu nastavení Windows uživatele nevidí skutečnou příponu souboru, který je v příloze emailu.

Ve výchozím nastavení totiž průzkumník souborů ve Windows nezobrazuje přípony souborů známého typu. Jinými slovy - pokud windowsy vědí, že například přípony doc a xls patří ke kancelářskému balíku Office, že exe je spustitelný soubor a soubor pdf se otevírá v Adobe Acrobatu, nezobrazí tyto přípony a ponechá viditelné jen názvy souborů, což vypadá například takto:

Skrytá přípona souboru

Pokud se uživatel snaží přílohu podvodného emailu, případně soubor stažený po kliknutí na sledování zásilky na "webu České pošty", otevřít v průzkumníku, pak je tento zazipovaný soubor zobrazen a v něm uživatel vidí název souboru například Smlouva123456789.pdf. Díky "ustřihnuté" příponě tak uživatel může nebýt dojmu, že se skutečně jedná o PDF soubor, který přece může klikně otevřít!!

Bohužel opak je pravdou, jak se v posledních dnech přesvědčila celá řádka uživatelů, kterým tato potvora zašifrovala dokumenty, fotky a další soubory.

Drobnou pomocí, která pozornějším uživatelům může napovědět, že něco není v pořádku, je provést nastavení zobrazení v průzkumníku tak, aby přípony známých typů neskrýval, ale zobrazil kompletně celý název souboru. Nastavení se provede ve vlastnostech složky, které je v závislosti na operačním systému dostupné způsoby popsanými níže.

1. Nastavení pro Windows Windows Vista a Windows 7

Otevřete okno průzkumníka (například ikonka Tento počítač na ploše nebo z nabídky Start). V otevřeném okně průzkumníka kiknete na volbu Uspořádat a pak na Možnosti složky a hledání:

Možnosti složky

Otevře se oknko pro nastavení vlastností složek a dalších "drobností". Zde se přepněte na záložku Zobrazení a v poli Upřesnit nastavení najdete položku Skrýt příponu souborů známých typů. Ve výchozím stavu je tato položka povolena, tedy je zafajfkovaná. Kliknutím na čtvereček fajfku zrušíte a nastavení uložíte kliknutím na OK:

Skrýt příponu souborů známých typů

 

2. Nastavení pro Windows Windows 8.x

Otevřete okno průzkumníka (typicky ikona průzkumníka v liště Windows). V otevřeném okně průzkumníka kiknete na volbu Zobrazení a pak na Změnit možnosti složky a hledání:

W8 - Možnosti složky

Otevře se oknko pro nastavení vlastností složek a dalších "drobností". Zde se přepněte na záložku Zobrazení a v poli Upřesnit nastavení najdete položku Skrýt příponu souborů známých typů. Ve výchozím stavu je tato položka povolena, tedy je zafajfkovaná. Kliknutím na čtvereček fajfku zrušíte a nastavení uložíte kliknutím na OK:

Skrýt příponu souborů známých typů

 

Po dokončení nastavení bude systém zobrazovat všechny přípony bez ohledu na to, o jaké soubory se jedná, a díky tomu také při zobrazení archivu (zazipovaného souboru) zobrazí celý název souboru:

Zobrazení archivu

Jakmile uvidíte, že přípona souboru je EXE, tedy spustitelný soubor (program, aplikace), musíte se vždy mít na pozoru, protože je tím pádem stoprocentně jasné, že něco není v pořádku!! Pokud jste tedy došli z jakéhokoliv důvodu až sem, je nejvyšší čas se zastavit, jednoduše pozavírat všechny otevřené okna s podvodným emailem související a email prostě smazat a hotovo!

Pokud byste snad přece jen shodou okolností čekali nějakou zásilku od České pošty, nebo by vám přišel podvodný email od exekutorů a například díky své práci s exekutory komunikujete, vždy si uvědomte následující "drobnosti":

1. Exekutoři a podobné "organizace" nikdy nebudou nic posílat emailem, ale vždy výhradně do datové schránky, nebo případně poštou v obálce s pruhem!!

2. Česká pošta by sice teoreticky mohla poslat nějaké oznámení emailem, ale rozhodně nebude chtít po zadání čísla zásilky do chlívečku na stránce sledování nic stahovat nebo dokonce spouštět či instalovat!!

3. Zkontrolujte si pro jistotu i adresu odesilatele emailu, s vysokou pravděpodobností uvidíte mejlovou adresu, která od pohledu NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO s Českou poštou nebo exekutory a podobně!!


Podvodný email - adresa odesilatele

Na tomto obrázku je jasně vidět, že například exekuční email přišel z adresy magickyples.cz - a jistě uznáte, že tato adresa má s exekutory na první pohled pramálo společného.

Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma