potřebujete poradit? - jsme tady

Ukázka sociálního inženýrství a phishingu

Sdílej na Facebooku
27.10.2009

Dnes mi kolega přeposlal email od jednoho našeho klienta s dotazem, co si o tom emailu má myslet. Od pohledu je jasné, že je email podstrčený a nabádá uživatele k tomu, aby si a stáhnul a nainstaloval jakýsi "bezpečnostní" patch. Text emailu vypadá následovně:

Attention!

On October 16, 2009 server upgrade will take place. Due to this the system may be offline for approximately half an hour. The changes will concern security, reliability and performance of mail service and the system as a whole. For compatibility of your browsers and mail clients with upgraded server software you should run SSl certificates update procedure.

This procedure is quite simple. All you have to do is just to click the link provided, to save the patch file and then to run it from your computer location. That's all.

http://updates.domena_zakaznika.cz.secure.oneupdate.net/mail/id=78862915679-domena_zakaznika@domena_zakaznika.cz-patch461819.exe

Thank you in advance for your attention to this matter and sorry for possible inconveniences.

System Administrator

Pokud v emailu kliknete na uvedený odkaz, patrně se nestane nic, protože je odkaz dlouhý a většina emailových klientů tento odkaz zalomí na další řádek a tím ho znefunkční. NIcméně pokud si dáte tu práci a odkaz celý označíte a zkopírujete do adresního řádku internetového prohlížeče, tak je skutečně plně funkční a nabídne stažení souboru Patch.exe. Ve skutečnosti soubor obsahuje celkem starého trojského koníka, označuje se třeba jako PWS:Win32/Zbot.gen!C (tak ho detekuje microsoftí antivir Security Essentials.

Pokud byste ovšem nebyli žádným antivirem chráněni, nebo se vám nějakým záhadným způsobem podařilo soubor spustit, tak máte smůlu a koníka máte v počítači.

A koník, když zařehtá, umí docela divoké věci :)) Pár příkladů z jeho nekalé činnosti:

  1. Krade citlivá data/údaje - zjistí verzi operačního systému a jeho jazyk. Odchytává texty psané na klávesnici, monitoruje síťový provoz, umí sejmout obrazovku a monitoruje schránku (clipboard) windowsů. Údaje umí předat na svůj FTP server. Kromě toho je také schopen rozpoznat hesla zadávaná na stránkách s internetovým bankovnictvím a taky umí modifikovat sám sebe (aktualizuje svou verzi a své funkce).
  2. Modifikuje soubor Hosts - přepíše údaje v souboru hosts (systémový soibor vw windows\system32\drivesr\etc\hosts) a nasype tam spoustu kravin. Tím si zajistí, že pokud se snažíte v prohlížeči otevřít nějakou internetovou stránku, dojde automaticky k přesměrování někam jinam a tam můžete schytat další svinstvo.
  3. Maže soubory cookies v internetovém prohlížeči - tím donutí uživatele znovu zadat uživatelská jména a hesla, které již byly uloženy, takže má šanci jména i hesla odchytita předat útočníkovi.

Takže, milí uživatelé, pozor, na co v emailech klikáte. Většina antispamových programů sice tuhle potvoru zablokuje, ale nikdy nevíte, kdy se objeví počeštěná verze, která bude tím pádem vypadat velmi důvěryhodně a dorazí až k Vám. A pak již chybí jen malinký kousek k tomu, aby byl průser na světě.

Hodně zdravého rozumu a dostatek opatrnosti přeje Tým AntivirovéhoCentraCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma