potřebujete poradit? - jsme tady

Lednová zpráva 2010 MessageLabs Intelligence Report společnosti Symantec

Sdílej na Facebooku
11.2.2010

22. ledna 2010 společnost Symantec Corp. oznámila vydání své lednové zprávy 2010 MessageLabs Intelligence Report. Analýza odhaluje, že tvůrci nevyžádané pošty zahájili nové kampaně týkající se událostí roku 2010 ve snaze udržet vysoké úrovně nevyžádané pošty zaznamenané koncem roku 2009. Na začátku roku 2010 zaznamenal tým MessageLabs Intelligence typické speciální novoroční nabídky léků, módních doplňků a hodinek, produktů pro snižování váhy, půjček a pracovních míst. Nevyžádaná pošta související s novým rokem tvořila v době svého vrcholu v jednom dni 7,7 % veškeré nevyžádané pošty a více než 50 % této nevyžádané pošty rozeslaly dohromady robotické sítě Grum a Cutwail. Tvůrci nevyžádané pošty nyní opouštějí novoroční témata a očekává se, že dalším jejich velkým tématem bude den svatého Valentýna. Tvůrci nevyžádané pošty a phisheři se také rychle chopili tragédie, která postihla Haiti, a začali generovat podvodné e-maily založené na záložní platbě. Protože se mnoho zemí snaží nabídnout humanitární pomoc a podporu, tvůrci nevyžádané pošty hledají možnosti, jak zneužít dárcovství, a spoléhají, že zájem veřejnosti a touha pomoci zatemní lidem zdravý úsudek.

83,4 % nevyžádané pošty pocházelo na konci roku 2009 z robotických sítí. Tým MessageLabs Intelligence má za to, že zbývající nevyžádaná pošta, 0,9 % - odpovídající 900 milionům nevyžádaných e-mailů, pocházela z účtů bezplatných webových e-mailových služeb. Více než 79 % nevyžádané pošty z webových e-mailových služeb pocházelo od tří známých poskytovatelů těchto bezplatných služeb.

„Navzdory značnému úsilí poskytovatelů webových e-mailových služeb zabránit tomuto zneužívání jejich služeb existuje v podzemní ekonomice stále životaschopný trh nákupu a prodeje legitimních a použitelných účtů webových e-mailových služeb,“ řekl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst, Symantec Hosted Services.

V prosinci 2009 bylo zveřejněno nové zranitelné místo v oblíbené verzi prohlížeče souborů .PDF, jehož první volně se vyskytující verze zablokoval tým MessageLabs Intelligence v listopadu 2009 a ochránil tak uživatele hostovaných služeb společnosti Symantec před útokem dříve, než začal. Útok se zaměřoval na vysoce postavené osoby ve veřejném sektoru, vzdělávacích institucích, finančních službách a velkých mezinárodních společnostech. Útok šířený v podobě souboru .PDF obsahujícího vložený skript Javascript měl také prvek sociálního inženýrství, který se u jednotlivých cílových osob a organizací lišil.
V prosinci 2009 tým MessageLabs začal sledovat novou robotickou síť Lethic, na kterou rychle připadlo 2,5 % veškeré nevyžádané pošty. V prvním týdnu měsíce ledna narostla nevyžádaná pošta ze sítě Lethic na necelá 4 % veškeré nevyžádané pošty, 8. ledna dosáhla vrcholu s 5,25 % veškeré nevyžádané pošty a poté klesla na nulu.
„Zdá se, že síť Lethic zmizela téměř stejně rychle, jako se objevila,“ řekl Wood. „Nevyžádaná pošta, kterou rozesílala, byla zjednodušeně řečeno směsicí stejného podílu nevyžádaných zpráv na téma léků a replik hodinek. Je zajímavé, že robotická síť Bagle rozesílala v téže době přesně stejnou nevyžádanou poštu se stejnými hypertextovými odkazy jako Lethic, což nás vedlo k domněnce, že síť Lethic pravděpodobně pochází od stejných tvůrců jako Bagle nebo že si lidé stojící za touto nevyžádanou poštou pronajali zdroje od více než jednoho gangu provozujícího robotickou síť ve snaze zvýšit objem této nevyžádané pošty.“
Tým MessageLabs Intelligence se také podíval na to, jak se v minulém roce změnila cena za 100 mg léku užívaného k léčbě mužské impotence uváděná v reklamách a běžně používaná v nevyžádaných zprávách a jaké dopady mohla mít loňská finanční krize na tvůrce nevyžádané pošty. Tým MessageLabs Intelligence zjistil, že cena léku v nevyžádané poště dosáhla nejvyšší hodnoty 6 USD za 100 mg na počátku roku 2009 a poté během června a července 2009 rychle klesla na hodnotu mezi 2 a 3 USD. Cena se na konci roku 2009 stabilizovala na hodnotě 1,60 USD a na počátku roku 2010 se dále neměnila.
„Je sice téměř nemožné říct, že tento cenový trend skutečně odráží stav ekonomiky nevyžádané pošty, ale tým MessageLabs Intelligence bude pokračovat v analýze těchto dat, aby zjistil, zda se ceny při dalším oživováním globální ekonomiky vrátí k dřívějším vysokým hodnotám,“ řekl Wood.

Další nejdůležitější informace ve zprávě:

Nevyžádaná pošta: V lednu 2010 byl globální podíl nevyžádané pošty v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů 83,9 % (1z 1,2 e-mailů), což je od prosince 2009 pokles o 0,3 %.

Viry: Globální podíl e-mailů napadených virem v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů byl v lednu jeden z 326,9 e-mailů (0,31 %), což je od prosince 2009 pokles o 0,03 %. 13,2 % škodlivého kódu šířeného e-mailem obsahovalo v lednu odkazy na nebezpečné webové servery, což je od prosince pokles o 5,9 %.

Phishing: V lednu byla aktivita phishingu 1 z 562,3 e-mailů (0,18 %), to je pokles o 0,11 % od prosince 2009. Pokud je posuzován jako podíl ze všech hrozeb, jako jsou viry a trojské koně, šířených e-mailem, snížil se podíl phishingových e-mailů o 14,3 % na 65,3 % ze všech hrozeb šířených e-mailem.

Zabezpečení webu: Analýza činností zaměřených na zabezpečení webu ukazuje, že 41,4 % veškerého webového škodlivého kódu zachyceného v lednu byl nový kód, což je zvýšení o 0,6 % od prosince. Tým MessageLabs Intelligence identifikoval také každý den v průměru 1 760 webových serverů, které se nově staly hostiteli škodlivého kódu a jiných potenciálně nežádoucích programů, jako je spyware a adware, což je od prosince pokles o 56,2 %.

Nejvíce zamořený nevyžádanou poštou byl v lednu sektor strojírenství s podílem nevyžádané pošty 95,1 %.
Úroveň nevyžádané pošty byla 92,1 % v sektoru vzdělávání, 91,0 % v chemickém a farmaceutickém sektoru, 91,5 % v službách IT, 92,3 % v maloobchodu, 89,3 % ve veřejném sektoru a 90,1 % ve financích.
Aktivita virů ve veřejném sektoru poklesla o 0,33 %, ale sektor se v lednu posunul na první místo v tabulce s 1 infikovaným e-mailem ze 109,7.
Úroveň virů v chemickém a farmaceutickém sektoru byla 1 v 230,9, v sektoru služeb IT 1 v 353,4, v maloobchodu 1 v 607,2, ve vzdělávání 1 ve 187,7 a ve financích 1 v 391,5.

Katalog produktů kategorie Antispam naleznete zde.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma